Світові війни [навігатор]

img-bg
promo

Ярослав Грицак

Доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету. Директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету ім. І.Франка.

«Навігатор з історії України. Світові війни»

Міжвоєнний «Навігатор» розповідає про дуже короткий хронологічно, проте вкрай насичений подіями період української — і світової — історії. За 31 рік відбулися дві глобальні кровопролитні війни, масові геноциди, примусові виселення народів тощо. На 300 сторінках «Навігатора» вмістилися розповіді про передумови Першої і Другої світових воєн, їхній перебіг і наслідки для світу, про розпад імперій і революційні хвилі, про особливості тоталітарних режимів і виклики міжвоєнного періоду. У книжці розглянуто політичне формування України в часи екстремального насильства і становлення самобутньої української модерної культури, яку в 1930-х роках спробувала знищити репресивна радянська машина, а ми в 2020-х наново відкриваємо для себе. 

Автори звертають особливу увагу на становлення й поширення міфів — зокрема міфу про «вітчизняну» війну і самостійну радянську перемогу над нацизмом, катастрофічні наслідки якого нам доводиться відчувати й сьогодні.

Час великих змін

Україна як модерна нація народилася у вогні війни та революції. Період народження становить окремий розділ в українській історії. Умовно його рамки означені 1914–1945 роками: Від початку Першої світової війни до завершення Другої.

Про цей період можна говорити в різний спосіб. Скажімо, зосереджувати увагу на окремих процесах та явищах — національно-визвольних змаганнях, ґенезі та утвердженні більшовизму, нацистській окупації, на Голодоморі, Голокості, Волинській різанині, депортації, колаборації та спротиві. Із другого боку, можна сприймати всі ці події та явища у взаємозв’язку, як частини пов’язаної історії, об’єднаної однією темою — модернізацією. Обидві світові війни та революція були наймасовішим вторгненням модерності у світ українських сіл, єврейських штетлів, кримсько-татарських поселень і привели до майже повного знищення традиційного суспільства.

І в серці цих процесів лежало насильство. Наше розуміння модернізації часто дуже антисептичне; коли ми говоримо про модерність, то зазвичай маємо на увазі явища та процеси, які полегшили людське життя й зробили його комфортнішим: появу потягів та інших модерних засобів комунікації, прогрес медицини, розвиток освіти. Але всі ці новотвори були продуктами другої хвилі глобальної модернізації, яка припала на наймирніше в європейській історії «довге» ХІХ століття. Натомість перша хвиля, котра почалася в 1492 році, та третя, початком якої став 1914 рік, мали виразно насильницький характер.

Травми епохи

Україна народилася у вогні війни та революції. А це означає, що вона відповідно має родові травми воєнного і революційного насильства.

Перша травма пов’язана з матеріальними шкодами. На момент проголошення української незалежності в 1991 році в Україні було важко знайти родину, власність у якій переходила би з рук у руки протягом трьох поколінь — від діда і баби до батька й матері, від батька й матері до сина та дочки. Збереглися лише поодинокі речі: стара пожовкла фотографія, вишита сорочка зі скрині, музичний інструмент. Майже немає випадків, щоби по родинній лінії впродовж трьох поколінь передавали головний сімейний капітал — будинки, коштовності, акції чи грошові заощадження. Кожне покоління мусило фактично починати з нуля.

Матеріальні втрати були наслідком двох світових воєн. Але головний удар по власності припадає на час колективізації селянських господарств. Унаслідок неї докорінно змінилося ставлення до власності взагалі. Досить сказати, що в традиційному селі до крадіжок ставилися дуже гостро. Злодіїв карали, часом жорстоко, особливо якщо йшлося про крадіжку худоби — тоді могли забити до смерті. Пояснення цієї звичаєвої норми просте: у суспільстві, що перебуває на грані виживання, крадіжка коня чи корови могла означати голодну смерть для сім’ї. Після колективізації, коли приватна власність зникла, крадіжки стали нормою. Українські приказки: «Не вкрадеш — не проживеш» або: «Україна — рідна мати, що вкрадеш, те й будеш мати» походять із радянських часів. Логіка цих приказок проста: оскільки держава нас обікрала й обкрадає, то ми маємо право або й навіть святий обов’язок відповісти їй тим самим.

Наступний наслідок — поширення корупції. Звичайно, корупція — явище складне і має багато причин. Але фактом є те, що найкорумпованіші країни — це нерідко країни, які зазнали в минулому найбільшого насильства. Що й зрозуміло: корупція за таких умов стає частиною стратегії виживання. Незалежна Україна «славиться» корупцією. Наскільки довгий слід суспільства екстремального насильства — залишається лише здогадуватися.

Але найбільша травма України має соціально-демографічний характер. Війни призвели до величезних втрат серед усіх груп населення. Були, однак, групи, які пропорційно зазнавали втрат найбільше: чоловіки призовного віку, євреї та середній клас. Відбувався «дарвінівський добір навпаки»: від репресій і на фронті найперше гинули найактивніші, найчесніші, найінтелігентніші, найпрацьовитіші. Виживали пристосуванці, які не виявляли активної позиції, були соціально апатичними. Один зі свідків розкуркулення в українському селі казав: «Людей вислали, самі людішки осталися».

Війни і революції 1914–1945 років позбавили українське суспільство найактивнішої частини. Таким суспільством було легше правити й маніпулювати. Українці не були схильні довіряти одне одному, довіра рідко коли виходила за межі родини й кола найближчих друзів. Дослідження показують, що брак довіри був однією з головних рис поведінки українців під час німецької окупації. Але українське суспільство перебувало в цьому стані ще задовго до того, як німці прийшли в Україну в 1941 році. Дезінтеграція суспільних зв’язків почалася ще під час Першої світової війни та революції, а смертельного удару по них завдав радянський терор 1930-х років.

Від цієї епохи нам залишилася «довга тінь минулого» — коли, за словами французької приказки, «мертвий тримає живого». Для багатьох українців ця тінь може слугувати виправданням їхніх невдач. Але в тих, хто не хоче в них застрягти, тим сильнішим має бути бажання це минуле подолати.

(Фрагмент із книжки Ярослава Грицака «Подолати минуле: Глобальна історія України»)

 

Часострічка періоду

Світові війни

Світові війни

До розділу
28 червня 1914 року

Убивство Франца Фердинанда

Смерть спадкоємця австро-угорського престолу Франца Фердинанда в Сараєві, столиці нещодавно анексованої Австро-Угорщиною Боснії і Герцеговини, стала одним із приводів для початку Першої світової війни.

28 липня 1914 року

Початок Першої світової війни

28 липня 1914 року11 листопада 1918 року

Перша світова війна

У Першій світовій — яку її учасники називали просто Великою війною — узяли участь понад 30 держав, розділених на два блоки: Антанту, до якої, зокрема, належала Російська імперія, і Четвертний союз, до складу якого входила Австро-Угорська імперія. Відповідно, українці воювали у військах обох держав.

28 липня 1914 року11 листопада 1918 року

Перша світова війна (28 липня 1914 — 11 листопада 1918 року)

У Першій світовій — яку її учасники називали просто Великою війною — узяли участь понад 30 держав, розділених на два блоки: Антанту, до якої, зокрема, належала Російська імперія, і Четвертний союз, до складу якого входила Австро-Угорська імперія. Відповідно, українці воювали у військах обох держав.

1 серпня 1914 року

Заснування ГУР

У Львові виникла міжпартійна Головна українська рада (ГУР), за ініціативи якої у складі австро-угорської армії створено легіон Українських січових стрільців (УСС). Окрім створення національного війська, Рада ставила собі за мету ще й формування спільного загального напряму української політики.

28 липня 1914 року — 11 листопада 1918 року

Перша світова війна

Перша світова війна, учасники якої називали її Великою війною, була глобальним конфліктом, у якому взяли участь 38 держав, що мобілізували до своїх армій 73,5 мільйонів солдат. 20 мільйонів із них отримали поранення, 10 мільйонів — загинули.

1914 1918 року

Різдво і Перша світова війна

Початок Першої світової війни супроводжувався патріотичними маніфестаціями й вірою в те, що війна буде коротка й переможна і що «до Різдва наші війська вернуться додому з перемогою». Воєнні реалії швидко розвіяли цю ілюзію — ця війна була надовго.

18 серпня 1914 року21 вересня 1914 року

Галицька битва

Масштабний наступ, унаслідок якого війська Російської імперії захопили Галичину й Буковину, утворивши на цих територіях власне губернаторство.

Березень 1915 року

Взяття фортеці Перемишль російськими військами.

img

Навігатор з історії України «Світові війни»

(0)

Дивитись відеоогляд

 

378 грн

Рекомендована література

Від трипільців до кіборгів.Коротка історія України. Юрій Мицик, Олег Бажан Видання четверте

Від трипільців до кіборгів.Коротка історія України. Юрій Мицик, Олег Бажан Видання четверте

Різдвяна книжка

Різдвяна книжка

Дім, який ти любила, мамо

Дім, який ти любила, мамо

"Життя віддане Україні"

"Ганс Кох"

№28

№28 "З історії польського міщанства в Станиславові"

"Хрестоматія з історії Коломиї"

"Макогін псевдо Розумовський. Уявлена українська людина"

"Олександр Луцький – Беркут – командир УПА "Захід"

"Місто двох республік і диктатури: Коломийські сцени Української революції"

"Вони народилися в Івано-Франківську"

"Життєпис Івано-Франківська"

На допомогу Карпатській Україні

На допомогу Карпатській Україні

Спомини Островерха.Хроніка Тактичних Відтинків УПА «ЛЕМКО» і «МАКІВКА» 1944–1948

Спомини Островерха.Хроніка Тактичних Відтинків УПА «ЛЕМКО» і «МАКІВКА» 1944–1948

Степан Бандера. Родина та його соратники

Степан Бандера. Родина та його соратники

За Батьківщину - готові 2т

За Батьківщину – готові 2т

Автобіографія президента

Автобіографія президента

За Батьківщину - готові 1т

За Батьківщину – готові 1т

Здобути державу Ізраїль

Здобути державу Ізраїль

Щоденник легіонера

Щоденник легіонера

Чорні запорожці

Чорні запорожці

Мої перші бої

Мої перші бої

Битва за соборність

Битва за соборність

"Легенди міжвоєнного Станиславова"

Коновалець та його доба

Коновалець та його доба

№48

№48 "Три штурми Станиславова"

№49

№49 "Жахіття, скоєні росіянами в Станиславові"

№43

№43 "Записки в'язня Станиславівської тюрми"

№44

№44 "Нарис історії міста Станиславова"

№40

№40 "Перше слово пастиря"

№36

№36 "Слідами забутих пам'ятників"

№38

№38 "Станиславів у часи лихоліть Великої війни (1914-1918 рр.)"

№33

№33 "Станиславівські ратуші"

№34

№34 "Станиславів на давніх мапах та планах"

№35

№35 "Станиславів і Український леґіон"

№31/2

№31/2"Пам’ятки історії та культури Івано-Франківська.Археологія, історія та мистецтво Кн.2"

№31/4

№31/4 "Пам'ятки історії та культури Івано-Франківська. Некрополі Івано-Франківська. Кн.IV"

№32

№32 "Ви мусите жити!"

№27

№27 "Станиславівські синагоги"

№29

№29 "Отці єзуїти в Станиславові"

№30

№30 "Дем'янів Лаз"

№31/1

№31/1 "Пам'ятки історії та культури Івано-Франківська. Історико-архітектурний нарис. Кн.I"

№20

№20 "Станиславів до і після 1919 року"

№21

№21 "Хроніка філії Союзу Українок у Станиславові"

№22

№22 "Алеями міського парку"

№23

№23 "Копаний м"яч у Станиславові"

№24

№24 "Пласт у Станиславові та Івано-Франківську"

№15

№15 "Свято стрілецької дивізії "Галичина" у Станиславові 11 липня 1943 р."

№ 16

№ 16 "Станиславів у часи Західно-Української Народної Республіки"

№17

№17 "Щоденник зі Станіславова (1941-1943 рр)"

№18

№18 "Івано-Франківський некрополь"

№19

№19 "Станиславів і голодомор 1932-1933рр."

№2

№2 "Фортеця на Волоському тракті"

№4

№4 "Станиславів і його пам'ятки з давніх часів"

"Бібл. ж. Галич №9" Археологія Давнього Галича

"Бібл. ж. Галич №8" Старий Галич

"Бібл. ж. Галич №2" Ярослав ПАСТЕРНАК – дослідник "Галицької Трої"

"Бібл. ж. Галич №3" Епіграфіка сакральних пам'яток Галича (XII-XIX ст.)

"Галич".Збірник наукових праць. Випуск 7

№20

№20 "Сила доблесті"

"Галич".Збірник наукових праць. Випуск 2

№18

№18 "Організація військової праці ОУН"

№19

№19 "Заграва на сході"

№16

№16 "Армія без держави"

№17

№17 "В яскині лева"

№13

№13 "Бої на Карпатській Україні 14–15 березня 1939 року"

№14

№14 "Дружини Українських Націоналістів"

№15

№15 "30 червня 1941"

№10

№10 "Базар"

№11

№11 "Власним руслом"

№12

№12 "Українське підпілля"

Історія Лєгіону Українських Січових Стрільців

Історія Лєгіону Українських Січових Стрільців

Українські січові стрільці

Українські січові стрільці

№9

№9 "Зимовий похід 1919-1920"

№3

№3 "Спогади"

№5

№5 "Причинки до історії української революції"

№7

№7 "Синьожупанники"

Нарис історії Українських січових стрільців

Нарис історії Українських січових стрільців

УСС. Ідея і чин

УСС. Ідея і чин

№1

№1 "Великий зрив"

"П'ять зшитків Євгенових. Молоде життя Євгена Побігущого-Рена"

"Майстер" (вибране)

Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

Війна. Як конфлікти формували нас

Війна. Як конфлікти формували нас

Черчилль і Орвелл. Битва за свободу (м'яка обкладинка)

Черчилль і Орвелл. Битва за свободу (м'яка обкладинка)

Черчилль і Орвелл. Битва за свободу (тверда палітурка)

Черчилль і Орвелл. Битва за свободу (тверда палітурка)

Каста. Витоки наших невдоволень (м'яка обкладинка)

Каста. Витоки наших невдоволень (м'яка обкладинка)

За лаштунками війни. Сталін, нацисти і Захід

За лаштунками війни. Сталін, нацисти і Захід

Гітлер і Сталін. Тирани і Друга світова війна (м'яка палітурка)

Гітлер і Сталін. Тирани і Друга світова війна (м'яка палітурка)

Гітлер і Сталін. Тирани і Друга світова війна (тверда палітурка)

Гітлер і Сталін. Тирани і Друга світова війна (тверда палітурка)

Подорож книжки. Від папірусу до кіндла

Подорож книжки. Від папірусу до кіндла

Аушвіц. Остаточне рішення нацистів

Аушвіц. Остаточне рішення нацистів

Ленін і Гітлер. Дві іпостасі тоталітаризму

Ленін і Гітлер. Дві іпостасі тоталітаризму

Великі шовкові шляхи

Великі шовкові шляхи

ПЕРОН. Можлива історія

ПЕРОН. Можлива історія

Вітер знає моє ім’я

Вітер знає моє ім’я

ОСТАННЯ ПОДОРОЖ СУТІНА

ОСТАННЯ ПОДОРОЖ СУТІНА

СТЕПОВИЙ ПІРАТ

СТЕПОВИЙ ПІРАТ

ПАУЛЬ ЦЕЛАН Біографія юності поета

ПАУЛЬ ЦЕЛАН Біографія юності поета

РОСІЙСЬКА ОКУПАЦІЯ ЧЕРНІВЦІВ

РОСІЙСЬКА ОКУПАЦІЯ ЧЕРНІВЦІВ

МІКОВА КНИЖКА

МІКОВА КНИЖКА

ВОЄННІ СПОГАДИ22 вересня 1939 — 5 квітня 1945

ВОЄННІ СПОГАДИ22 вересня 1939 — 5 квітня 1945

ІСТОРІЯ, ВАРТА ЦІЛОГО ЯБЛУНЕВОГО САДУ

ІСТОРІЯ, ВАРТА ЦІЛОГО ЯБЛУНЕВОГО САДУ

ВИКРАДЕНЕ ДИТЯ

ВИКРАДЕНЕ ДИТЯ

МИ РОБИЛИ БОМБИ ДЛЯ ГІТЛЕРА

МИ РОБИЛИ БОМБИ ДЛЯ ГІТЛЕРА

СПІВАК

СПІВАК

ІНШИЙ СВІТ. Совєтські записки

ІНШИЙ СВІТ. Совєтські записки

МОЯ ГАЛИЧИНА: Край за Карпатами

МОЯ ГАЛИЧИНА: Край за Карпатами

У МЕРЕЖИВІ ВАЛЬСУ Світське життя на Буковині (1848–1918)

У МЕРЕЖИВІ ВАЛЬСУ Світське життя на Буковині (1848–1918)

НАРЕЧЕНА ШУЛЬЦА

НАРЕЧЕНА ШУЛЬЦА

МАБУТЬ ЕСТЕР

МАБУТЬ ЕСТЕР

Онобль Ерік Революція 1917 року: французький погляд. 100 років тлумачень і репрезентацій; пер. з фр.

Онобль Ерік Революція 1917 року: французький погляд. 100 років тлумачень і репрезентацій; пер. з фр.

Подобєд Олена. Іван Багряний: громадсько-політична та культуротворча діяльність

Подобєд Олена. Іван Багряний: громадсько-політична та культуротворча діяльність

Шкандрій М. Модерністи, марксисти і нація. Українська літературна дискусія 1920-х років

Шкандрій М. Модерністи, марксисти і нація. Українська літературна дискусія 1920-х років

Дорошко Микола Геноцидні війни Леніна – Сталіна – Путіна в Україні

Дорошко Микола Геноцидні війни Леніна – Сталіна – Путіна в Україні

Дорошко Микола Неоголошені війни Росії проти України у ХХ – на початку ХХІ ст.: Причини і наслідки, третє видання, м’яка обкладинка

Дорошко Микола Неоголошені війни Росії проти України у ХХ – на початку ХХІ ст.: Причини і наслідки, третє видання, м’яка обкладинка

Європа та її болісні минувшини За ред. Ж.Мінка і Л.Неймайєр [Ідеї та Історії]

Європа та її болісні минувшини За ред. Ж.Мінка і Л.Неймайєр [Ідеї та Історії]

Колективна пам’ять, примирення і міжнародні відносини / за ред. Н. Масловскі, А. Шептицький

Колективна пам’ять, примирення і міжнародні відносини / за ред. Н. Масловскі, А. Шептицький

Нескорена Карпатська Україна

Нескорена Карпатська Україна

Останній опришок Микола Шугай

Останній опришок Микола Шугай

ЛІТЕРАТУРНІ ІДЕАЛИ УКРАЇНСЬКОГО ВІСТНИКІВСТВА (1922-1939): Монографія

ЛІТЕРАТУРНІ ІДЕАЛИ УКРАЇНСЬКОГО ВІСТНИКІВСТВА (1922-1939): Монографія

МСТИСЛАВ (СКРИПНИК): громадсько-політичний і цер­ковний діяч, 1930-1944

МСТИСЛАВ (СКРИПНИК): громадсько-політичний і цер­ковний діяч, 1930-1944

МУЗА І ЧИН ОСТАПА ЛУЦЬКОГО

МУЗА І ЧИН ОСТАПА ЛУЦЬКОГО

ПРОЙДЕНИЙ ШЛЯХ : Спогади 1892–1952

ПРОЙДЕНИЙ ШЛЯХ : Спогади 1892–1952

СПОГАДИ УКРАЇНСЬКОЇ КАТОРЖАНКИ

СПОГАДИ УКРАЇНСЬКОЇ КАТОРЖАНКИ

ТАБОРОВИЙ ЕПІСТОЛЯРІЙ УКРАЇНСЬКИХ ШІСТДЕСЯТНИКІВ (Літературно-естетичний дискурс)

ТАБОРОВИЙ ЕПІСТОЛЯРІЙ УКРАЇНСЬКИХ ШІСТДЕСЯТНИКІВ (Літературно-естетичний дискурс)

ТИСЯЧА ДОРІГ. Спогади жінки-учасниці підпільно-визвольної боротьби під час і після Другої світової війни.

ТИСЯЧА ДОРІГ. Спогади жінки-учасниці підпільно-визвольної боротьби під час і після Другої світової війни.

ЩОДЕННИК Т. 4 (1929-1931)

ЩОДЕННИК Т. 4 (1929-1931)

ЩОДЕННИК Т. 5 (1932-1936)

ЩОДЕННИК Т. 5 (1932-1936)

ЯК ПИСАТИ ПРО ВІЙНУ

ЯК ПИСАТИ ПРО ВІЙНУ

«УКРАЇНА В ОГНІ». ВІЙНА 2022 КРІЗЬ ПРИЗМУ ДОВЖЕНКА: 100 днів протистояння

«УКРАЇНА В ОГНІ». ВІЙНА 2022 КРІЗЬ ПРИЗМУ ДОВЖЕНКА: 100 днів протистояння

СЛІСАРЕНКО ОЛЕКСА. ВИБРАНІ ТВОРИ

СЛІСАРЕНКО ОЛЕКСА. ВИБРАНІ ТВОРИ

ПОЛІЩУК КЛИМ. ВИБРАНІ ТВОРИ

ПОЛІЩУК КЛИМ. ВИБРАНІ ТВОРИ

ТЕЛІГА ОЛЕНА. ВИБРАНІ ТВОРИ

ТЕЛІГА ОЛЕНА. ВИБРАНІ ТВОРИ

МАЛАНЮК ЄВГЕН. ВИБРАНІ ТВОРИ

МАЛАНЮК ЄВГЕН. ВИБРАНІ ТВОРИ

ПОЛІЩУК ВАЛЕР’ЯН. ВИБРАНІ ТВОРИ

ПОЛІЩУК ВАЛЕР’ЯН. ВИБРАНІ ТВОРИ

СВІДЗІНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР. ВИБРАНІ ТВОРИ

СВІДЗІНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР. ВИБРАНІ ТВОРИ

Пилипенко Сергій. ВИБРАНІ ТВОРИ. 2 вид.

Пилипенко Сергій. ВИБРАНІ ТВОРИ. 2 вид.

ДО СЛОВА

ДО СЛОВА

КОЛОВОРОТ Статті, спогади, документи

КОЛОВОРОТ Статті, спогади, документи

КРУТИ: Збірка у пам’ять героїв Крут

КРУТИ: Збірка у пам’ять героїв Крут

Декілька слів про Чернігів.

Декілька слів про Чернігів.

Велика війна 1914 – 1918 рр. і Україна. У двох книгах. Книга 2. Мовою документів і свідчень.

Велика війна 1914 – 1918 рр. і Україна. У двох книгах. Книга 2. Мовою документів і свідчень.

Українське століття (1921–2021): витоки, уроки, перспективи державотворення. Друге видання

Українське століття (1921–2021): витоки, уроки, перспективи державотворення. Друге видання

Василь Стус: Поет і Громадянин. Книга спогадів та роздумів. Друге видання.

Василь Стус: Поет і Громадянин. Книга спогадів та роздумів. Друге видання.

Микола Руденко «Найбільше диво – життя». Спогади

Микола Руденко «Найбільше диво – життя». Спогади

Українська інтеліґенція на Соловках. Недостріляні

Українська інтеліґенція на Соловках. Недостріляні

Дорогами минулого.

Дорогами минулого.

Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015). Збірник документів і матеріалів

Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015). Збірник документів і матеріалів

Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності

Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності

160 днів Української Народної Республіки

160 днів Української Народної Республіки

Трикутник Правобережжя: царат, шляхта і народ. 1793–1914 рр. Друге видання (переклад з фр.)

Трикутник Правобережжя: царат, шляхта і народ. 1793–1914 рр. Друге видання (переклад з фр.)

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 1. Друге видання

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 1. Друге видання

Випробовуючи долю, гартуючи волю: Україна й українці в ХХ – на початку ХХІ ст. У трьох книгах. Книга 1. Україна й українці в 1917–1939 рр. Видання друге

Випробовуючи долю, гартуючи волю: Україна й українці в ХХ – на початку ХХІ ст. У трьох книгах. Книга 1. Україна й українці в 1917–1939 рр. Видання друге

Випробовуючи долю, гартуючи волю: Україна й українці в ХХ – на початку ХХІ ст. У трьох книгах. Книга 2. Від Другої світової до холодної: війни в долі України. Видання друге

Випробовуючи долю, гартуючи волю: Україна й українці в ХХ – на початку ХХІ ст. У трьох книгах. Книга 2. Від Другої світової до холодної: війни в долі України. Видання друге

Станіславівщина. Віднайдення історії

Станіславівщина. Віднайдення історії

Два пасинки митрополита

Два пасинки митрополита

Райска птиця. Зібрання творів

Райска птиця. Зібрання творів

Вибір Скорого

Вибір Скорого

Тіни забутих предків

Тіни забутих предків

Історія філософії по-гуцульськи

Історія філософії по-гуцульськи

Лісові хлопці. Проза про УПА

Лісові хлопці. Проза про УПА

Дідо Иванчік. Оригінальний текст з паралельним перекладом

Дідо Иванчік. Оригінальний текст з паралельним перекладом

Станиславів: віднайдені історії

Станиславів: віднайдені історії

Творення Коломиї

Творення Коломиї

Він та я були українці: Малевич та Україна

Він та я були українці: Малевич та Україна

Малевич. Автобіографічні записки 1918–1933

Малевич. Автобіографічні записки 1918–1933

МОЇ СПОГАДИ. Катерина Кричевська-Росандіч

МОЇ СПОГАДИ. Катерина Кричевська-Росандіч

КАТЕРИНА БІЛОКУР: мистецька заповідь KATERYNA BILOKUR: An Artist’s Creed

КАТЕРИНА БІЛОКУР: мистецька заповідь KATERYNA BILOKUR: An Artist’s Creed

МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО 100

МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО 100

Філософія української ідеї

Філософія української ідеї

Як рубали вишневий сад, або Довга дорога з Бад-Емса

Як рубали вишневий сад, або Довга дорога з Бад-Емса

Комунізм та дилеми національного визволення. Національний комунізм у радянській Україні.

Комунізм та дилеми національного визволення. Національний комунізм у радянській Україні.

Музей покинутих секретів

Музей покинутих секретів

Вежа через «О»

Вежа через «О»

Вілімовський

Вілімовський

Восьме життя (для Брільки) Переклад з німецької

Восьме життя (для Брільки) Переклад з німецької

Гроші від Гітлера.  Переклад з чеської

Гроші від Гітлера. Переклад з чеської

Дороги камени

Дороги камени

Жінка в Берліні. Переклад з німецької

Жінка в Берліні. Переклад з німецької

З непокритою головою

З непокритою головою

І знову я влізаю в танк…

І знову я влізаю в танк…

Історія. UA: постаті, факти, версії

Історія. UA: постаті, факти, версії

Київські адреси Української революції 1917–1921 рокі! Путівник

Київські адреси Української революції 1917–1921 рокі! Путівник

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 2. Друге видання

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 2. Друге видання

Сад Гетсиманський

Сад Гетсиманський

Тигролови

Тигролови

Святослав Гординський. Творчість за півстоліття.

Святослав Гординський. Творчість за півстоліття.

Легенди України (Карпати. Частина 1)

Легенди України (Карпати. Частина 1)

Легенди старого Львова

Легенди старого Львова

Петро Андрусів (1906–1981) : Мистецька спадщина, публікації, архівні та довідкові матеріали

Петро Андрусів (1906–1981) : Мистецька спадщина, публікації, архівні та довідкові матеріали

Олександр Олесь - дітям

Олександр Олесь – дітям

Микола Вінграновський - дітям

Микола Вінграновський – дітям

Богдан Ігор Антонич - дітям

Богдан Ігор Антонич – дітям

Сергій Лифар. Біографія

Сергій Лифар. Біографія

Тричі мені являлася любов

Тричі мені являлася любов

Городок : нариси з історії Городка

Городок : нариси з історії Городка

Мистецька слава України: У пошуку євшан-зілля

Мистецька слава України: У пошуку євшан-зілля

Дужим помахом крил

Дужим помахом крил

Проти червоних окупантів : в 2-х частинах / Яків Гальчевський-Войнаровський

Проти червоних окупантів : в 2-х частинах / Яків Гальчевський-Войнаровський

Гуляйпільський батько

Гуляйпільський батько

Холодний Яр

Холодний Яр

Ґойрл. Кільця на душі

Ґойрл. Кільця на душі

Людина біжить над прірвою. Морітурі. Розгром. Генерал

Людина біжить над прірвою. Морітурі. Розгром. Генерал

Львівські замахи

Львівські замахи

Кремлівська брехня про Голодомор 1932–1933 рр. в Україні

Кремлівська брехня про Голодомор 1932–1933 рр. в Україні

Діалоги з совєтами

Діалоги з совєтами

Правдива історія України-Русі

Правдива історія України-Русі

Дослідження Голодомору та геноцидні студії

Дослідження Голодомору та геноцидні студії

За пів кроку до перемоги. Військове будівництво та операції Галицької Армії в 1918–1919 роках

За пів кроку до перемоги. Військове будівництво та операції Галицької Армії в 1918–1919 роках

Визначні діячі українського походження : Державні та релігійні діячі, політики, військові

Визначні діячі українського походження : Державні та релігійні діячі, політики, військові

PROcreators : Як Черчилль врятував цивілізацію

PROcreators : Як Черчилль врятував цивілізацію

PROcreators : Авангардне мистецтво в Україні, 1910–1930: пам'ять

PROcreators : Авангардне мистецтво в Україні, 1910–1930: пам'ять

Сучасна проза України : Ніхто не скаже «Прощавай!»

Сучасна проза України : Ніхто не скаже «Прощавай!»

Несерійний : Військові злочини проти жінок

Несерійний : Військові злочини проти жінок

Зорі України : Казки про славетних українців

Зорі України : Казки про славетних українців

Це наше, українське. Українські науковці та винахідники. Розповіді для дітей

Це наше, українське. Українські науковці та винахідники. Розповіді для дітей

Спогади  — Подарункове видання  Любомир Гузар

Спогади — Подарункове видання Любомир Гузар

Пічка

Пічка

Ізми у світі ідеологій, філософій та релігій

Ізми у світі ідеологій, філософій та релігій

Різдвяна книжка

Різдвяна книжка

Спогади Любомир Гузар

Спогади Любомир Гузар

Почути «Асканію-Нову»

Почути «Асканію-Нову»

Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів

Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів

Історія брехні. Як ми обманюємося

Історія брехні. Як ми обманюємося

Ї. Особлива буква

Ї. Особлива буква

Ми живемо на краю вулкана

Ми живемо на краю вулкана

Велика різдвяна книжка

Велика різдвяна книжка