Часострічка

Очистити всі

Первісність

Первісність

До розділу
2,5 мільйона років тому

В Африці з’являються перші людиноподібні істоти

Перші людиноподібні істоти починають виготовляти найраніші — кам’яні — знаряддя праці. Власне, від знарядь і отримала назву найдавніша доба в історії людства — кам’яна; вона завершилася приблизно 5 тисяч років тому.

1 мільйон років тому

На теренах України виникає найдавніша археологічна стоянка

Найдавніша археологічна стоянка — тобто короткочасне поселення первісних людей — на теренах України знайдена в Королевому на Закарпатті.

300 тисяч років тому

Поширилося цілеспрямоване використання вогню

Найдавнішим поселенням, у яких археологи знайшли сліди вогнища, понад мільйон років. Проте систематично використовувати вогонь людство почало приблизно 300 тисяч років тому, і цим часом можна з певністю датувати використання вогнищ для готування їжі.

115 до 12 тисяч років тому

Льодовиковий період

Останній великий льодовиковий період датований 115–12 тисяч років тому. Льодовик був величезним шаром криги, який розростався від північного полюса в бік екватора, то трохи танучи, то ще більше намерзаючи — і, відповідно, женучи людей усе далі на південь. На терени сучасної України він майже не зайшов, спинився неподалік від нашого північного кордону.

200 тисяч років тому

Поява Homo sapiens

Вид Homo sapiens (лат. «людина розумна») відрізнявся від сучасних людей незначно — приблизно як зараз різняться між собою люди різних рас. Перший кістяк Homo sapiens відкритий у 1868 році, у Франції, в печері Кро-Маньйон; через це давніх людей іще називають кроманьйонцями.

40 тисяч років тому

Поява Homo sapiens на теренах України

Археологи вважають, що homo sapiens прийшли на територію сучасної України з південного сходу приблизно 40–35 тисяч років тому.

27 тисяч років тому

Вимирання неандертальців

Неандертальці (чиї рештки вперше знайдено в німецькій долині Неандерталь) жили паралельно із кроманьйонцями й навіть схрещувалися з ними. Приблизно 27 тисяч років тому Homo sapiens витіснили їх і залишилися єдиним видом людських істот

12 тисяч років тому

Танення льодовика

Льодовик був гігантським резервуаром прісної води, тож, розтанувши, затопив чималі території. Наприклад, Крим став півостровом тільки після танення льодовика — доти він був частиною континентальної суші з озером на місці Чорного моря.

Кінець 7 тисячоліття до Р.Х.

Поява мідних об’єктів у культурних шарах

Мідь дала людям змогу виготовляти надзвичайно тонкі та гострі предмети, які вивели на новий рівень обробку інших матеріалів: саме з мідними знаряддями, наприклад, пов’язують винайдення дерев’яного колеса в IV тисячолітті до Р. Х., а згодом і колісного транспорту.

6500 років до Р.Х.

Поява відтворювального господарства на території України

Поява відтворювального господарства на території України Від кінця VI до І тисячоліття до Р. Х. в українських степах розвивається скотарство, основа якого — воїни-пастухи: вони випасають худобу й захищають отари від зазіхань чужинців.

10 тисяч років тому

Відтворювальне господарство

Приблизно 10 тисяч років тому мешканці різних континентів перейшли від мандрівного мисливсько-збиральницького способу життя до пов’язаного з конкретною територією сільськогосподарського — до такої синхронності могло підштовхнути загальносвітове потепління після танення льодовика. Цю зміну дослідники називають аграрною революцією. Тепер люди не вдовольнялися пошуками того, що саме виросло на землі, а цілеспрямовано вирощували харчі для себе; і не полювали на тварин, а тримали їх біля будинків, використовуючи не тільки як їжу, а й як робочу силу.

5500 років до Р. Х.

Виникнення культури Кукутень-Трипілля

Один із осередків обробки міді, розташований на південному заході та в центрі сучасної України, дослідники називають культурою Кукутень-Трипілля. Саме з цією культурою пов’язаний остаточний перехід до відтворювального господарства в лісостеповій смузі правобережної України.

V тисячоліття до Р. Х.

Поширення індоєвропейців у Євразії

Індоєвропейці — це носії мов індоєвропейської мовної сім’ї, нині найбільшої у світі: до неї належать слов’янські, кельтські, германські, італійські та численні інші мови, що виросли зі спільного коріння.

IV тисячоліття до Р. Х.

Одомашнення коней

Коні стали першою значною інновацією в наземному транспорті. Їх одомашнення призвело до кардинальних змін у способах розселення, торгівлі та війни. Деякі дослідники припускають, що перших коней одомашнили в причорноморських степах нинішньої України.