Часострічка
Первісність
До розділуОстанній великий льодовиковий період датований 115–12 тисяч років тому. Льодовик був величезним шаром криги, який розростався від північного полюса в бік екватора, то трохи танучи, то ще більше намерзаючи — і, відповідно, женучи людей усе далі на південь. На терени сучасної України він майже не зайшов, спинився неподалік від нашого північного кордону.
Мідь дала людям змогу виготовляти надзвичайно тонкі та гострі предмети, які вивели на новий рівень обробку інших матеріалів: саме з мідними знаряддями, наприклад, пов’язують винайдення дерев’яного колеса в IV тисячолітті до Р. Х., а згодом і колісного транспорту.
Приблизно 10 тисяч років тому мешканці різних континентів перейшли від мандрівного мисливсько-збиральницького способу життя до пов’язаного з конкретною територією сільськогосподарського — до такої синхронності могло підштовхнути загальносвітове потепління після танення льодовика. Цю зміну дослідники називають аграрною революцією. Тепер люди не вдовольнялися пошуками того, що саме виросло на землі, а цілеспрямовано вирощували харчі для себе; і не полювали на тварин, а тримали їх біля будинків, використовуючи не тільки як їжу, а й як робочу силу.
Один із осередків обробки міді, розташований на південному заході та в центрі сучасної України, дослідники називають культурою Кукутень-Трипілля. Саме з цією культурою пов’язаний остаточний перехід до відтворювального господарства в лісостеповій смузі правобережної України.