Часострічка

Очистити всі

Сучасність

Сучасність

До розділу
25 червня 1991 року

Проголошення незалежності Словенії

Словенія проголосила незалежність першою з югославських республік. Їй вдалося уникнути тривалого збройного конфлікту: війна тривала 10 днів. Та це виявилося тільки початком Югославських воєн, що точилися до 2001 року.

1 липня 1991 року

Втратила силу Організація Варшавського договору

24 серпня 1991 року

Акт проголошення незалежності України

Верховна Рада України ухвалила Акт проголошення незалежності України, «виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР». 4 вересня над будинком Верховної Ради підняли синьо-жовтий прапор.

24 серпня 1991 року

Президент СРСР Михайло Горбачов залишив посаду Генерального секретаря ЦК КПРС і заявив про необхідність саморозпуску КПРС

30 серпня 1991 року

Заборона компартії

Указ про заборону діяльності комуністичної партії затвердила Президія Верховної Ради України. Нову КПУ було зареєстровано 1993 року.

4 вересня 1991 року

Над будинком Верховної Ради піднято синьо-жовтий прапор

6 вересня 1991 року

Визнання незалежності балтійських республік

На засіданні Державної ради СРСР під головуванням Михайла Горбачова було визнано незалежність Латвії, Литви та Естонії.

18 жовтня 1991 року

Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій»

Закон, який ухвалила Верховна Рада СРСР, скасовував усі судові й позасудові рішення за політичними мотивами, починаючи з жовтня 1917 року. Симптоматично, що аналогічний закон у межах України було ухвалено на пів року раніше.

1 грудня 1991 року

Всеукраїнський референдум і вибори Президента

Завдяки новому референдуму, у якому понад 90 % українців проголосували за незалежність, втратили чинність результати березневого — за збереження Союзу. На виборах переміг Леонід Кравчук, який, попри зв’язки з компартією, балотувався як позапартійний.

6 грудня 1991 року

Створення Збройних Сил України

Парламент ухвалив закони «Про оборону України» і «Про Збройні Сили України», а також затвердив текст військової присяги на вірність українському народові. У січні 1992 року розпочалося приведення військ, дислокованих на українській території, до добровільної присяги.

7 грудня 1991 року8 грудня 1991 року

Угода про створення СНД

На зустрічі керівників України, Росії та Білорусі в Мінську підписано угоду про створення Співдружності Незалежних Держав, у якій зазначено, що СРСР як суб’єкт міжнародного права й геополітична реальність припиняє своє існування.

1992 рік 1994 рік

Гіперінфляція в Україні

Першими поштовхами до інфляції стали скасування фіксованих радянських цін і брак споживчих товарів. 1992 року дефіцитові бюджету спробували зарадити друком грошей, і до кінця року інфляція досягла 2000 %. Наступний рік встановив світовий рекорд інфляції серед країн, які не перебувають у стані війни: у грудні 1993 року вона сягнула 10 206 %.

Березень 1992 року липень 1992 року

Пік Придністровського конфлікту

25 серпня 1991 року Придністров’я оголосило незалежність від Молдови. Почався збройний конфлікт, що завершився фактичною перемогою сепаратистів, підтриманих російською армією. Жодна країна ООН не визнала самопроголошену республіку.

4 березня 1992 року

Закон «Про приватизацію державного майна»

Леонід Кравчук підписав закон «Про приватизацію державного майна», яким розпочався перехід майна з державної у приватну власність. Фактично приватизація виявилася розкраданням державної власності, яке нікому було спинити.