Часострічка

Очистити всі

Довге XIX століття

Довге XIX століття

До розділу
5 травня 1789 року9 листопада 1799 року

Французька революція

Революція, що поклала край абсолютній монархії у Франції, проголосила принципи, головними з яких були: скасування феодальних привілеїв, рівності всіх громадян перед законом, відділення церкви від держави. Вона запустила процеси, які повторювалися в революційних виступах ХІХ–ХХ століть (аж до падіння комунізму).

1799 рік

Відкрито Луганський чавуноливарний завод

Луганський чавуноливарний завод став першим підприємство на Донбасі й першим заводом на теренах Російської імперії, де доменні печі працювали на кам’яному вугіллі.

Кінець XVIII початок ХІХ століття

Українські землі в складі Російської і Австрійської імперій остаточно втрачають автономію.

1805 pік

Засновано Імператорський харківський університет

Університет постав із ініціативи й на кошти мецената Василя Каразіна. Мав чотири відділення: словесних, моральних і політичних, фізичних і математичних, медичних наук.

1805 рік

Засновано Кременецьку гімназію

Гімназія, відома під назвою Кременецької або Вищої Волинської, була навчальним закладом університетського рівня, освітнім центром Правобережної України. Заснована на базі колишнього єзуїтського колегіуму. Із 1819 року стала ліцеєм, який проіснував до 1831-го.

1809 рік

Відкриття першої гімназії в Києві.

1809 рік

Авторизоване видання «Енеїди»

До 1809 року «Енеїда» Івана Котляревського, яку можна вважати початком новочасної української літератури, двічі виходила в Санкт-Петербурзі без відома автора та з численними помилками. 1809 року Котляревський надрукував власну версію за фінансової підтримки Семена Кочубея.

ІІ половина 1812 року

Наполеонівська кампанія в Російській імперії

Військові походи Наполеона були спробою нести революцію на кінці багнета — він прагнув об’єднати Європу на нових революційних принципах. Цей проєкт, однак, провалився внаслідок війни з Російською імперією 1812. На землю України Наполеон не вступав, тут воювала союзна йому австрійська армія, якій вдалося захопити частину Волинської губернії.

1813 рік1835 рік

Селянська війна під проводом Устима Кармалюка.

Під проводом Устима Кармалюка подільські селяни-кріпаки, дрібні шляхтичі, вбогі містяни здійснили понад 1000 збройних нападів на маєтки поміщиків, обійстя заможних селян та корчмарів. Кармалюка чотири рази засилали на каторгу до Сибіру, та він щоразу повертався на Поділля.

18 вересня 1814 року 9 червня 1815 року

Віденський конгрес

Міжнародна конференція, що почалася після майже 20 років безперервних воєн у Європі, мала дві мети: не допустити нових революцій на зразок Французької та встановити баланс сил, за якого переможцям минулих воєн не довелося б у майбутньому воювати між собою.

1817 рік

Закриття Києво-Могилянської академії

На початку ХІХ століття в академії зовсім припинили використовувати українську мову. По тому постановою Священного синоду Російської імперії її взагалі ліквідували, а в навчальних корпусах відкрили Київську духовну семінарію (з 1819 року — Київську духовну академію).

1818 рік

Відкриття полтавського театру, керівником трупи якого був Іван Котляревський.

1819 рік

Відкриття Київської духовної академії у стінах колишньої Києво-Могилянської академії.

1820-ті роки

Поява в Україні перших цукрових заводів.