Часострічка

Очистити всі

Козацька доба

Козацька доба

До розділу
1648 рік1657 рік

Гетьманування Богдана Хмельницького.

1648 рік1652 рік

Козацька революція.

25 січня 1648 року

Козацька революція

25 січня 1648 року козаки під проводом гетьмана Богдана Хмельницького здобули Микитинську Січ. Так розпочалося повстання, що невдовзі переросло в Козацьку революцію, унаслідок якої Річ Посполита втратила владу над частиною українських земель і постала козацька держава на чолі з гетьманом.

Весна 1648 рік

Битва під Жовтими Водами

Козаки за підтримки татарського війська здобули перемогу над коронними військами під командою гетьманича Стефана Потоцького в урочищі Княжі Байраки під Жовтими Водами.

8 червня 1648 року 19 березня 1654 року

Перехід України під протекцію царя

Уперше гетьман Богдан Хмельницький звернувся до царя Олексія Михайловича із закликом взяти Україну під свою «високу руку» у листі від 8 червня 1648 року. Утім, жодного натяку на «возз’єднання» лист не містив. 

Кінець грудня 1648 рік

Зустріч Богдана Хмельницького з єрусалимським патріархом

Богдан Хмельницький зустрівся з патріархом Єрусалимським Паїсієм у Києві. Після переговорів ієрарх підтримав визвольні змагання українського козацтва та вчинив низку символічних жестів, які легітимізували гетьманську владу Хмельницького.

Дата: кінець XV століття — XVIІI століття

Козацтво

Козацтво — це соціальний феномен, породжений існуванням відкритого степового кордону між осілим землеробським населенням Східної Європи та кочовиками євразійських степів.

8 серпня 1649 рік

Зборівський договір

Після низки козацьких перемог Річ Посполита уклала з Військом Запорозьким мир, що передбачав надання козацькій Україні прав автономії. Угода обмежувала чисельність Війська Запорозького 40 000 осіб. Ті, хто не потрапив до цього реєстру, переселилися на землі Слобідської України.

XVІ століття — XVIІ століття

Реєстрове козацтво

Однією з важливих спонук при укладенні Люблінської унії 1569 року й розбудові нової європейської держави — Речі Посполитої — була потреба в організації ефективної оборони краю від войовничих сусідів.

1650 рік

Виходить «Опис України» Гійома де Боплана

Військовий інженер і письменник Гійом де Боплан видав «Опис України, кількох провінцій королівства польського, що тягнуться від кордонів Московії до границь Трансильванії» — нарис про історію і звичаї українських земель.

1649 рік 1764 рік

Гетьманщина

Державне утворення (самоназва — Військо Запорозьке), що постало на землях Наддніпрянської України в результаті Козацької революції середини ХVІІ століття.

Дата: XVІI століття — XVIІI століття

Архітектура козацького бароко

Термін «козацьке бароко» стосується передусім архітектури, адже інші види барокового мистецтва — гравюру, іконопис, літературу (крім літописів) — козацькими не називають. Утім, українська архітектура бароко була не лише козацькою: згадаймо бодай барокову ратушу в Бучачі на Тернопільщині, архітектором якої був Бернард Меретин, скульптором — Йоган-Ґеорґ Пінзель, а фундатором – Микола Потоцький.

18–30 червня 1651 року

Битва під Берестечком

Битва козацької армії та союзної Кримської Орди з коронними військами завершилася поразкою козаків. Військо Запорозьке уклало з представниками короля Білоцерківський мирний договір; невдоволені його постановами козаки переселилися на Слобожанщину, заснувавши Харків, Охтирку, Салтів.

1649 рік 1764 рік

Адміністративний устрій Гетьманщини

Характерною особливістю адміністративного устрою Гетьманщини було те, що він дублював іррегулярну структуру козацького війська, а окремі його структурні одиниці — полки, сотні, курені — відтворювали ієрархії відповідних бойових підрозділів, забезпечуючи максимально швидку мобілізацію козацького стану та злагодженість його бойових дій.