Часострічка
Русь
До розділуРуси вперше напали на столицю Візантії, Константинополь, із моря, пограбували околиці міста й повернулися назад. Район середнього Дніпра ще не був опанований русами, тому ймовірно, що ця флотилія прийшла з боку Хозарії, із Приазов’я, звичним тоді Волзьким або Донським шляхом.
У другій половині ІХ століття хозари перекрили норманам-русам традиційний торговий шлях на південь із Балтики по Волзі до Каспію. Почалася так звана срібна криза і тимчасовий занепад руської торгівлі. Щоб вийти з кризи, довелося знайти нові маршрути в обхід Хозарії.
Наприкінці ІХ — на початку Х століття руси опанували стратегічні пункти на Середньому Дніпрі й у нижній течії Десни. Головною їхньою базою став Київ. Засноване близько 880-х років припортове поселення за століття переросте у велике місто, і вже в середині Х століття Київ буде відомим у писемних джерелах.
Перший достовірно відомий напад на Візантію, пов’язаний саме з київськими русами, стався 941 року, коли флотилія руських човнів з’явилася під стінами візантійської столиці. Нападників, однак, відігнали, налякали й частково знищили «грецьким вогнем». Візантійські й латинські джерела Х століття приписують похід 941 року Ігорю (Inger), і це найбільш рання достовірна датована згадка про нього.
Ольга очолила київських русів після загибелі свого чоловіка. У цьому статусі вона здійснила дипломатичну подорож до Константинополя за імператора Костянтина Багрянородного. Під час візиту вона охрестилася під іменем Олена і стала першою відомою очільницею русів, що прийняла християнство.
Ольна першою з правителів спробувала встановити в Києві церковну організацію. 959 року вона відрядила посольство до німецького короля (майбутнього імператора) Оттона І із проханням надіслати єпископа. 962 року до русів прибув єпископ Адальберт, але з невідомих причин місія не вдалася, а сам Адальберт ледь повернувся живим.
Руси перебували на Дунаї три роки, поки новий імператор Іоанн Цимісхій не завдав їм серйозних втрат і змусив покинути ці землі. У липні 971 року було укладено договір, що дійшов до нас у складі «Повісті временних літ». Його зміст полягав у відмові Святослава від претензій на Дунай і гарантії миру й ненападу на кримські володіння імперії.
Приблизно 987 року візантійські імператори звернулися до Володимира по військову допомогу. Захопивши Херсон у Криму, він міг вести переговори з позиції сильного і здобув те, що доти не вдавалося навіть європейським християнським володарям — одруження з багрянородною царівною. Імператори конче потребували підтримки Володимирових військ, тому згодилися на умови руського вождя, а той прийняв хрещення як переможець. Після шлюбу з Анною Володимир віддав Херсон назад грекам і повернувся до Києва.