Часострічка

Очистити всі

839 рік

Перша точно датована згадка людей «Русь» («Rhos»)

У Регенсбург, до двору Людовика Благочестивого, прибуло візантійське посольство, разом з яким подорожували люди, які називали себе «рос», а свого володаря — «каганом»; вважають, що це найраніша достеменна згадка про русів.

860 рік

Перший набіг русів на Константинополь

Руси вперше напали на столицю Візантії, Константинополь, із моря, пограбували околиці міста й повернулися назад. Район середнього Дніпра ще не був опанований русами, тому ймовірно, що ця флотилія прийшла з боку Хозарії, із Приазов’я, звичним тоді Волзьким або Донським шляхом.

880-ті роки

Заснування осередку русів на Середньому Дніпрі

У другій половині ІХ століття хозари перекрили норманам-русам традиційний торговий шлях на південь із Балтики по Волзі до Каспію. Почалася так звана срібна криза і тимчасовий занепад руської торгівлі. Щоб вийти з кризи, довелося знайти нові маршрути в обхід Хозарії.

Кінець ІХ століття

Виникнення Києва за археологічними даними

Наприкінці ІХ — на початку Х століття руси опанували стратегічні пункти на Середньому Дніпрі й у нижній течії Десни. Головною їхньою базою став Київ. Засноване близько 880-х років припортове поселення за століття переросте у велике місто, і вже в середині Х століття Київ буде відомим у писемних джерелах.

кінець ІХXIІІ століття

Торгівля в Русі

Руська історія починалася з налагодження далекої торгівлі (зокрема, работоргівлі) норманською руссю в ІХ столітті. В обмін на рабів і хутро руси одержували арабські срібні монети, диргеми, або (у випадку дніпровських русів) візантійські золоті й срібні монети і шовк.

911 рік

Договір Візантії з русами під проводом Олега

Першим історичним лідером дніпровських русів був Олег (Helgi), який уклав договір із візантійцями 911 року. Власне, цей документ і став єдиною датованою згадкою з Олегового життя.

941 рік

Напад київських русів на Візантію

Перший достовірно відомий напад на Візантію, пов’язаний саме з київськими русами, стався 941 року, коли флотилія руських човнів з’явилася під стінами візантійської столиці. Нападників, однак, відігнали, налякали й частково знищили «грецьким вогнем». Візантійські й латинські джерела Х століття приписують похід 941 року Ігорю (Inger), і це найбільш рання достовірна датована згадка про нього.

944 рік

Договір Візантії з русами під проводом Ігоря

Другий договір Візантії з дніпровськими русами був укладений за правління Ігоря. Документ згадує також десятки інших знатних русів, зокрема Ігоревих племінників Акуна і Ігоря та його дружину Ольгу (Helga).

946 або 957 рік

Поїздка Ольги до Константинополя

Ольга очолила київських русів після загибелі свого чоловіка. У цьому статусі вона здійснила дипломатичну подорож до Константинополя за імператора Костянтина Багрянородного. Під час візиту вона охрестилася під іменем Олена і стала першою відомою очільницею русів, що прийняла християнство.

962 рік

Невдала місія єпископа Адальберта до Києва

Ольна першою з правителів спробувала встановити в Києві церковну організацію. 959 року вона відрядила посольство до німецького короля (майбутнього імператора) Оттона І із проханням надіслати єпископа. 962 року до русів прибув єпископ Адальберт, але з невідомих причин місія не вдалася, а сам Адальберт ледь повернувся живим.

968 рік

Похід Святослава до Болгарії

Імператор Никифор Фока залучив військо Святослава для удару по Болгарському царству, що дошкуляло імперії. Утім, після перемоги над болгарами руський володар, усупереч сподіванням греків, не відступив додому, а залишився на Дунаї й продовжив наступ — уже на Візантію.

971 рік

Договір Святослава з Візантією

Руси перебували на Дунаї три роки, поки новий імператор Іоанн Цимісхій не завдав їм серйозних втрат і змусив покинути ці землі. У липні 971 року було укладено договір, що дійшов до нас у складі «Повісті временних літ». Його зміст полягав у відмові Святослава від претензій на Дунай і гарантії миру й ненападу на кримські володіння імперії.

988 рік989 рік

Угода Володимира з Візантією

Приблизно 987 року візантійські імператори звернулися до Володимира по військову допомогу. Захопивши Херсон у Криму, він міг вести переговори з позиції сильного і здобув те, що доти не вдавалося навіть європейським християнським володарям — одруження з багрянородною царівною. Імператори конче потребували підтримки Володимирових військ, тому згодилися на умови руського вождя, а той прийняв хрещення як переможець. Після шлюбу з Анною Володимир віддав Херсон назад грекам і повернувся до Києва.

988 рік

Хрещення Русі

Формування «варварських держав» ранньосередньовічної Європи нерозривно пов’язане із прийняттям християнства. Не стала винятком і Русь. Звісно, прийняття нової віри не було одномоментним — йому передувала низка подій.