Часострічка

Очистити всі

Повоєнний СРСР

Повоєнний СРСР

До розділу
1 листопада 1944 року

Помер митрополит Андрей Шептицький

Смерть митрополита Української греко-католицької церкви (УГКЦ) активізувала боротьбу радянської влади проти церкви, яка підпорядковувалася Ватикану. До УГКЦ належало понад 4,3 мільйона вірян, і влада вбачала в ній силу, здатну завадити формуванню «радянської людини».

1940-ві роки

Оптація

Добровільний вибір громадянства з двох можливих під час переходу території від однієї держави до іншої. Відповідно до обраного громадянства відбувався і процес переселення на територію держави, якій віддав перевагу громадянин. Загалом у 1940-х роках із Закарпаття до Чехословаччини виїхало вдвічі більше оптантів, ніж у зворотному напрямку (понад 5000 і 1973 особи відповідно).

25 червня 1945 року

Обмін з Чехословаччиною

СРСР і Чехословаччина уклали договір, згідно з яким до складу УРСР увійшла Закарпатська Україна. Між СРСР та Чехословаччиною відбувся обмін населенням між Пряшівщиною (Словаччина) та Закарпаттям, а другий — між Пряшівщиною та Волинню.

1945 рік — 1961 рік

Повоєнна боротьба УПА

Наприкінці війни й у перші повоєнні роки УПА та Організація українських націоналістів-бандерівців (ОУН-б), яка продовжувала керувати повстанським рухом, пережили радикальну ідеологічну еволюцію: лозунг «Україна для українців» був замінений на гасло «Свобода народам! Свободі людині!».

1946 рік 1947 рік

Голод в Україні

Сільське господарство після війни було у важкому стані: у руїні перебували 28 000 сіл, 30 000 колгоспів і радгоспів, яким іще й бракувало робочої сили. 1946 року посуха спричинила критичний спад врожайності зерна в кількох регіонах СРСР, зокрема і в Україні.

1946 рік1949 рік

Ждановщина

Кампанія з посилення партійного контролю над інтелектуальним життям країни отримала назву за іменем Андрія Жданова, секретаря ЦК з питань ідеології. Згідно з його доктриною радянська культура мала відображати лише цінності, проголошені в програмі комуністичної партії і втілені в СРСР.

4 квітня 1949 року

Утворення НАТО

12 країн (США, Канада, Велика Британія, Франція, Бельгія, Голландія, Люксембург, Італія, Португалія, Данія, Норвегія, Ісландія) підписали Північноатлантичний пакт (англійською North Atlantic Treaty Organization — NATO).

25 червня 1950 року 27 липня 1953 року

Корейська війна

Сталін підтримав вторгнення Північної Кореї на чолі з комуністом Кім Ір Сеном до Південної Кореї. Військам Північної Кореї надіслав підкріплення комуністичний Китай. Війська ООН та США вирушили на підтримку Південній Кореї.

5 березня 1953 року

Смерть Йосипа Сталіна

Після Сталінової смерті серед партійної верхівки розпочалася запекла боротьба за владу. Звичайні ж мешканці Союзу, багато з яких десятиліттями вірили в культ його особи, були шоковані та пригнічені. «Народне горе» вилилося в масовий психоз під час похорону Сталіна, коли в тисняві загинуло від кількох сотень до кількох тисяч людей.

14 вересня 1953 року

Початок правління Микити Хрущова

Микита Хрущов став першим секретарем ЦК КПРС, а з березня 1958 року — головою Ради Міністрів СРСР, зосередивши у своїх руках усю повноту влади в Радянському Союзі. Він підхопив курс на десталінізацію та зробив кроки до налагодження відносин із Заходом.

19 лютого 1954 року

Крим входить до складу УРСР

Офіційно підстава для передання Кримської області з РРФСР до УРСР звучала так: «Враховуючи територіальне тяжіння Кримської області до Української РСР, спільність економіки й тісні господарські та культурні зв’язки між Кримською областю та Українською РСР», передати Крим Україні.

14 травня 1955 року

Створення ОВД

СРСР та країни Східної Європи уклали у Варшаві договір про дружбу, співпрацю та взаємодопомогу, утворивши Організацію Варшавського договору (ОВД). Він, зокрема, передбачав присутність радянських військовослужбовців на території країн ОВД.

28 червня 1956 року30 червня 1956 року

Польське повстання

28 червня на вулицях Познані почалися масові робітничі протести через підвищення норм праці й скорочення заробітної платні. Щоби придушити заворушення, влада залучила армію та поліцію, дозволила застосування зброї. Загинуло щонайменше 70 протестувальників, близько 300 осіб арештували. Переслідування тривали ще довго після закінчення бунту.

23 жовтня 1956 року 10 листопада 1956 року

Угорське повстання

Антирадянське повстання в Угорщині було найпотужнішим, яке очолив комуніст. Воно розпочалося з мирного маршу, який спершу переріс у зіткнення, а згодом — у збройне протистояння з угорською службою держбезпеки. Придушити його вдалося тільки військовими силами.