Повоєнний СРСР [навігатор]

img-bg
promo

Юрій Шаповал

Доктор історичних наук, заслужений діяч науки і техніки України, академік Української Академії політичних наук і Академії наук вищої школи України. З 2015 — головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені Івана Кураса НАН України.

«Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР»

«Навігатор» по радянському повоєнню охоплює історію України від закінчення Другої світової війни в 1945 році й до відновлення незалежності в 1991 році та пропонує ґрунтовний огляд політичних, економічних і культурних подій повоєнного часу. Українська історія вписана в ширший європейський і загалом світовий контекст: доля українських земель пояснена у зв’язку з повоєнними змінами кордонів, підкреслено зв’язки між українським культурним опором тоталітарному режиму і європейськими революціями 1968 року, про стан радянського господарства розказано в контексті світової економічної ситуації тощо. 

Окрему увагу приділено радянським міфам — скажімо, про Союз як соціальну державу з дешевою ковбасою. Адже для того, щоб опиратися ностальгійній пропаганді, варто розуміти риторику, яку вона використовує. 

Бути українцями

Під кінець Другої світової війни склалася парадоксальна ситуація, суть якої найкраще передав один з еміграційних авторів: Україна була поневоленою, але державною нацією. Державною до тої міри, в якій її етнічні землі були об’єднані в межах однієї держави, що, окрім слова «Українська» в назві, мала інші структурні елементи: столицю, еліту й високу (тобто не фольклорну) культуру українською мовою. Звичайно, усі ці елементи мали характер симулякра, бо головні рішення щодо України приймалися не в Києві, а в Москві, але формально ця держава була українською!

Майбутнє України за Сталіна можна уявити з відповіді партійного функціонера на питання польського поета Чеслава Мілоша зразу після війни, що станеться з Литвою: «Литва буде — литовців не буде». Це, звичайно, не означало фізичного знищення литовців. Це означало, що литовці, як і українці, грузини та інші, мали розчинитися в єдиному радянському народі. Одним із кроків до цієї цілі було вимазування, з одного боку, українців з історії Другої світової війни, а з другого — усього того, що вказувало на відмінність між українцями та росіянами.

Сталін розв’язав українське питання, об’єднавши всіх українців у межах однієї української держави, але водночас позбавив його міжнародного виміру. Він закатав українців, як сардини, у консерву, і відтоді українське питання стало майже виключно внутрішнім питанням СРСР.

Проблема пам’яті

Історична пам’ять — це не лише про те, що суспільство пам’ятає, але й про те, що воно погоджується забути. Політика колективного забування особливо важлива для суспільства, яке переживає радикальні зміни: амнезія (втрата пам’яті) допомагає плавній трансформації. Так це було в повоєнній Західній Німеччині після краху Гітлера, в Іспанії після смерті диктатора Франко і навіть в Ізраїлі після його появи як молодої повоєнної держави. Однак у всіх цих випадках політика забування, по-перше, ніколи не була повною, а по-друге, тривала лише одне-два десятиліття, а потім, коли трансформація закінчувалася, дискусії про минуле розгорталися з новою силою. Політику Кремля за Хрущова та в перші роки Брежнєва теж можна розглядати як спроби перезавантаження радянської системи. Але з кінця 1960-х ці спроби припинилися. Замість реформ на перше місце поставили втримання стабільності. А політика колективної амнезії в Радянському Союзі тривала майже до останніх років.

Так було в кожній радянській республіці без винятку. Та в Українській РСР, як виглядає, це набрало крайнього вияву. Окрім радянських репресій, забуванню підлягало все, що містило бодай натяк на відмінність української історії від російської. За винятком Хмельницького, заборона стосувалася майже всіх козацьких гетьманів. Офіційно твори Шевченка не були заборонені, але його антиросійські поеми публічно не читалися, несанкціоноване покладання квітів до його пам’ятника прирівнювалося до антирадянської діяльності, а підготовлені в 1960-х до друку матеріали слідства над Кирило-Мефодіївським братством кілька десятків років пролежали на полиці й вийшли друком аж у 1990 році. З непропущених до друку радянською цензурою творів Івана Франка можна було скласти цілий том. Праці російських дореволюційних імперських істориків Соловйова і Ключевського в повоєнному СРСР видавалися мільйонними накладами, тоді як роботи Грушевського, котрий при кінці життя став радянським академіком, були заборонені.

Центральною подією, навколо якої будувалася офіційна політика пам’яті, була Друга світова війна. У Радянському Союзі її перейменували на «Велику Вітчизняну» і скоротили на два роки: ця війна почалася з «віроломного нападу нацистської Німеччини» 22 червня 1941 року — так, ніби зелене світло цій війні не дав пакт Молотова-Ріббентропа і Червона армія не воювала з вересня 1939 року. Пам’ять про війну відтіснила на другий план пам’ять про революцію. Що й не дивно: якщо революція та громадянська війна поділили населення на декілька ворожих таборів, «Велика Вітчизняна війна» була символом єдності радянських громадян у боротьбі проти спільного ворога. Іншими словами, пам’ять про останню війну ідеально надавалася для створення образу згуртованого й однорідного суспільства.

Замовчуванню підлягали окремі акти масового насильства проти мирного населення. У Радянському Союзі не можна було говорити не лише про Голодомор, але й про Голокост та Волинську різанину. Замовчування Голокосту в повоєнній Україні досягло екстреми. Скажімо, якщо в Естонській РСР можна було прочитати про Голокост навіть у підручниках, а в Литві ця історія подавалася заретушовано, то в офіційній історії Української РСР, надрукованій у 1977–1979 роках, не було жодної згадки не лише про Голокост, але й про євреїв узагалі. Таким чином, жертв масового насильства вбивали двічі: уперше — фізично, удруге — знищуючи пам’ять про них.

Існування кожної нації залежить від її пам’яті. Забери в неї пам’ять — і вона втрачає здатність до самостійної дії. Спочатку нація сама забуває про себе, а потім про неї починає забувати світ. Це, власне, те, що відбувалося з повоєнною Радянською Україною. Та її пам’яті все ж виявилося достатньо, щоби прагнути свободи. Проголошення української незалежності стало найбільшим внеском України у світову історію. Воно поклало кінець супердержаві, яка виникла після Першої світової війни, зміцнилася після Другої і несла загрозу третьої у конфронтації з «капіталістичним Заходом». Радянський Союз не конче мусив померти. Міг померти комунізм, але СРСР міг зберегтися. Кінець його існуванню поклала українська незалежність: щойно Україна вийшла із Союзу, він перестав існувати. Як і передбачали раніше, СРСР без України виявився неможливий.

(Фрагмент із книжки Ярослава Грицака «Подолати минуле: Глобальна історія України»)

Часострічка періоду

Повоєнний СРСР

Повоєнний СРСР

До розділу
1 листопада 1944 року

Помер митрополит Андрей Шептицький

Смерть митрополита Української греко-католицької церкви (УГКЦ) активізувала боротьбу радянської влади проти церкви, яка підпорядковувалася Ватикану. До УГКЦ належало понад 4,3 мільйона вірян, і влада вбачала в ній силу, здатну завадити формуванню «радянської людини».

1940-ві роки

Оптація

Добровільний вибір громадянства з двох можливих під час переходу території від однієї держави до іншої. Відповідно до обраного громадянства відбувався і процес переселення на територію держави, якій віддав перевагу громадянин. Загалом у 1940-х роках із Закарпаття до Чехословаччини виїхало вдвічі більше оптантів, ніж у зворотному напрямку (понад 5000 і 1973 особи відповідно).

25 червня 1945 року

Обмін з Чехословаччиною

СРСР і Чехословаччина уклали договір, згідно з яким до складу УРСР увійшла Закарпатська Україна. Між СРСР та Чехословаччиною відбувся обмін населенням між Пряшівщиною (Словаччина) та Закарпаттям, а другий — між Пряшівщиною та Волинню.

1945 рік — 1961 рік

Повоєнна боротьба УПА

Наприкінці війни й у перші повоєнні роки УПА та Організація українських націоналістів-бандерівців (ОУН-б), яка продовжувала керувати повстанським рухом, пережили радикальну ідеологічну еволюцію: лозунг «Україна для українців» був замінений на гасло «Свобода народам! Свободі людині!».

1946 рік 1947 рік

Голод в Україні

Сільське господарство після війни було у важкому стані: у руїні перебували 28 000 сіл, 30 000 колгоспів і радгоспів, яким іще й бракувало робочої сили. 1946 року посуха спричинила критичний спад врожайності зерна в кількох регіонах СРСР, зокрема і в Україні.

1946 рік1949 рік

Ждановщина

Кампанія з посилення партійного контролю над інтелектуальним життям країни отримала назву за іменем Андрія Жданова, секретаря ЦК з питань ідеології. Згідно з його доктриною радянська культура мала відображати лише цінності, проголошені в програмі комуністичної партії і втілені в СРСР.

4 квітня 1949 року

Утворення НАТО

12 країн (США, Канада, Велика Британія, Франція, Бельгія, Голландія, Люксембург, Італія, Португалія, Данія, Норвегія, Ісландія) підписали Північноатлантичний пакт (англійською North Atlantic Treaty Organization — NATO).

25 червня 1950 року 27 липня 1953 року

Корейська війна

Сталін підтримав вторгнення Північної Кореї на чолі з комуністом Кім Ір Сеном до Південної Кореї. Військам Північної Кореї надіслав підкріплення комуністичний Китай. Війська ООН та США вирушили на підтримку Південній Кореї.

5 березня 1953 року

Смерть Йосипа Сталіна

Після Сталінової смерті серед партійної верхівки розпочалася запекла боротьба за владу. Звичайні ж мешканці Союзу, багато з яких десятиліттями вірили в культ його особи, були шоковані та пригнічені. «Народне горе» вилилося в масовий психоз під час похорону Сталіна, коли в тисняві загинуло від кількох сотень до кількох тисяч людей.

img

Навігатор з історії України. «Повоєнний СРСР»

(2)

324 грн

Рекомендована література

Маклюен Маршал Галактика Гутенберга

Маклюен Маршал Галактика Гутенберга

Від трипільців до кіборгів.Коротка історія України. Юрій Мицик, Олег Бажан Видання четверте

Від трипільців до кіборгів.Коротка історія України. Юрій Мицик, Олег Бажан Видання четверте

Різдвяна книжка

Різдвяна книжка

"Хрестоматія з історії Коломиї"

"Вони народилися в Івано-Франківську"

"Життєпис Івано-Франківська"

Степан Бандера. Родина та його соратники

Степан Бандера. Родина та його соратники

Дороговкази Зеновія Красівського

Дороговкази Зеновія Красівського

Націоналізм. Том 3. Совєтознавство

Націоналізм. Том 3. Совєтознавство

Націоналізм. Том 4. Міжнародна політика

Націоналізм. Том 4. Міжнародна політика

№47

№47 "Івано-Франківське обласне культурно-наукове товариство "Рух" – провісник українського відродження 1988-1991 років"

№39

№39 "Архітектори радянського Івано-Франківська"

№36

№36 "Слідами забутих пам'ятників"

№37

№37 "Імпреzа міжнародна бієнале"

№33

№33 "Станиславівські ратуші"

№34

№34 "Станиславів на давніх мапах та планах"

№31/2

№31/2"Пам’ятки історії та культури Івано-Франківська.Археологія, історія та мистецтво Кн.2"

№31/4

№31/4 "Пам'ятки історії та культури Івано-Франківська. Некрополі Івано-Франківська. Кн.IV"

№30

№30 "Дем'янів Лаз"

№31/1

№31/1 "Пам'ятки історії та культури Івано-Франківська. Історико-архітектурний нарис. Кн.I"

№22

№22 "Алеями міського парку"

№23

№23 "Копаний м"яч у Станиславові"

№24

№24 "Пласт у Станиславові та Івано-Франківську"

"Бібл. ж. Галич №2" Ярослав ПАСТЕРНАК – дослідник "Галицької Трої"

"Бібл. ж. Галич №3" Епіграфіка сакральних пам'яток Галича (XII-XIX ст.)

№12

№12 "Українське підпілля"

"Опанас Заливаха"

"П'ять зшитків Євгенових. Молоде життя Євгена Побігущого-Рена"

Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

За Перекопом є земля

За Перекопом є земля

За лаштунками війни. Сталін, нацисти і Захід

За лаштунками війни. Сталін, нацисти і Захід

Великі шовкові шляхи

Великі шовкові шляхи

Гіркий край

Гіркий край

Поклик племені

Поклик племені

ПАУЛЬ ЦЕЛАН Біографія юності поета

ПАУЛЬ ЦЕЛАН Біографія юності поета

ІСТОРІЯ, ВАРТА ЦІЛОГО ЯБЛУНЕВОГО САДУ

ІСТОРІЯ, ВАРТА ЦІЛОГО ЯБЛУНЕВОГО САДУ

ВИКРАДЕНЕ ДИТЯ

ВИКРАДЕНЕ ДИТЯ

МИ РОБИЛИ БОМБИ ДЛЯ ГІТЛЕРА

МИ РОБИЛИ БОМБИ ДЛЯ ГІТЛЕРА

НАРЕЧЕНА ШУЛЬЦА

НАРЕЧЕНА ШУЛЬЦА

КРАСИВІ ДВАДЦЯТИЛІТНІ

КРАСИВІ ДВАДЦЯТИЛІТНІ

Маклюен Маршал Галактика Гутенберга. Становлення людини друкованої книги (разом Видавництвом Лабораторія)

Маклюен Маршал Галактика Гутенберга. Становлення людини друкованої книги (разом Видавництвом Лабораторія)

Онобль Ерік Революція 1917 року: французький погляд. 100 років тлумачень і репрезентацій; пер. з фр.

Онобль Ерік Революція 1917 року: французький погляд. 100 років тлумачень і репрезентацій; пер. з фр.

Подобєд Олена. Іван Багряний: громадсько-політична та культуротворча діяльність

Подобєд Олена. Іван Багряний: громадсько-політична та культуротворча діяльність

Дорошко Микола Геноцидні війни Леніна – Сталіна – Путіна в Україні

Дорошко Микола Геноцидні війни Леніна – Сталіна – Путіна в Україні

Дорошко Микола Неоголошені війни Росії проти України у ХХ – на початку ХХІ ст.: Причини і наслідки, третє видання, м’яка обкладинка

Дорошко Микола Неоголошені війни Росії проти України у ХХ – на початку ХХІ ст.: Причини і наслідки, третє видання, м’яка обкладинка

Європа та її болісні минувшини За ред. Ж.Мінка і Л.Неймайєр [Ідеї та Історії]

Європа та її болісні минувшини За ред. Ж.Мінка і Л.Неймайєр [Ідеї та Історії]

Киридон А., Троян С. Українська пастка для російського Левіафана

Киридон А., Троян С. Українська пастка для російського Левіафана

Колективна пам’ять, примирення і міжнародні відносини / за ред. Н. Масловскі, А. Шептицький

Колективна пам’ять, примирення і міжнародні відносини / за ред. Н. Масловскі, А. Шептицький

ПРОЙДЕНИЙ ШЛЯХ : Спогади 1892–1952

ПРОЙДЕНИЙ ШЛЯХ : Спогади 1892–1952

РУХ ОПОРУ В УКРАЇНІ: 1960–1990. Енциклопедичний довідник: 2-ге вид.

РУХ ОПОРУ В УКРАЇНІ: 1960–1990. Енциклопедичний довідник: 2-ге вид.

СПОГАДИ УКРАЇНСЬКОЇ КАТОРЖАНКИ

СПОГАДИ УКРАЇНСЬКОЇ КАТОРЖАНКИ

СТЕФАНІЯ ШАБАТУРА : вибрана палітра кольорів з мозаїки життя і творчості

СТЕФАНІЯ ШАБАТУРА : вибрана палітра кольорів з мозаїки життя і творчості

СТЕФАНІЯ ШАБАТУРА: нескорений дух творчості

СТЕФАНІЯ ШАБАТУРА: нескорений дух творчості

ТАБОРОВИЙ ЕПІСТОЛЯРІЙ УКРАЇНСЬКИХ ШІСТДЕСЯТНИКІВ (Літературно-естетичний дискурс)

ТАБОРОВИЙ ЕПІСТОЛЯРІЙ УКРАЇНСЬКИХ ШІСТДЕСЯТНИКІВ (Літературно-естетичний дискурс)

ТИСЯЧА ДОРІГ. Спогади жінки-учасниці підпільно-визвольної боротьби під час і після Другої світової війни.

ТИСЯЧА ДОРІГ. Спогади жінки-учасниці підпільно-визвольної боротьби під час і після Другої світової війни.

УКРАЇНСЬКА ГЕЛЬСІНСЬКА СПІЛКА (1988-1990 рр.) у світлинах і документах

УКРАЇНСЬКА ГЕЛЬСІНСЬКА СПІЛКА (1988-1990 рр.) у світлинах і документах

УКРАЇНСЬКИЙ САМВИДАВ: літературна критика та публіцистика (1960-і - початок 1970-х років

УКРАЇНСЬКИЙ САМВИДАВ: літературна критика та публіцистика (1960-і – початок 1970-х років

«УКРАЇНА В ОГНІ». ВІЙНА 2022 КРІЗЬ ПРИЗМУ ДОВЖЕНКА: 100 днів протистояння

«УКРАЇНА В ОГНІ». ВІЙНА 2022 КРІЗЬ ПРИЗМУ ДОВЖЕНКА: 100 днів протистояння

СЛІСАРЕНКО ОЛЕКСА. ВИБРАНІ ТВОРИ

СЛІСАРЕНКО ОЛЕКСА. ВИБРАНІ ТВОРИ

МАЛАНЮК ЄВГЕН. ВИБРАНІ ТВОРИ

МАЛАНЮК ЄВГЕН. ВИБРАНІ ТВОРИ

ВЛАДА УРСР І ЗАКОРДОННІ УКРАЇНЦІ (1950—1980-ТІ РР.): Документи і матеріали

ВЛАДА УРСР І ЗАКОРДОННІ УКРАЇНЦІ (1950—1980-ТІ РР.): Документи і матеріали

ГАЛИНА СЕВРУК : Альбом-монографія

ГАЛИНА СЕВРУК : Альбом-монографія

ДЕМОНТАЖ ЛИЦЕМІРСТВА : Статті

ДЕМОНТАЖ ЛИЦЕМІРСТВА : Статті

ІНОЗЕМЦІ ПРО УКРАЇНСЬКИХ ПОЛІТВ'ЯЗНІВ : Спогади

ІНОЗЕМЦІ ПРО УКРАЇНСЬКИХ ПОЛІТВ'ЯЗНІВ : Спогади

КОЛОВОРОТ Статті, спогади, документи

КОЛОВОРОТ Статті, спогади, документи

Декілька слів про Чернігів.

Декілька слів про Чернігів.

Українське століття (1921–2021): витоки, уроки, перспективи державотворення. Друге видання

Українське століття (1921–2021): витоки, уроки, перспективи державотворення. Друге видання

Василь Стус: Поет і Громадянин. Книга спогадів та роздумів. Друге видання.

Василь Стус: Поет і Громадянин. Книга спогадів та роздумів. Друге видання.

Про кого розповідають назви вулиць. Київські перейменування 1988–2019 років. Довідник. Друге видання.

Про кого розповідають назви вулиць. Київські перейменування 1988–2019 років. Довідник. Друге видання.

Микола Руденко «Найбільше диво – життя». Спогади

Микола Руденко «Найбільше диво – життя». Спогади

Українська інтеліґенція на Соловках. Недостріляні

Українська інтеліґенція на Соловках. Недостріляні

Дорогами минулого.

Дорогами минулого.

Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015). Збірник документів і матеріалів

Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015). Збірник документів і матеріалів

Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності

Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності

До свободи крізь вогонь: Україна проти рашизму

До свободи крізь вогонь: Україна проти рашизму

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 1. Друге видання

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 1. Друге видання

Випробовуючи долю, гартуючи волю: Україна й українці в ХХ – на початку ХХІ ст. У трьох книгах. Книга 2. Від Другої світової до холодної: війни в долі України. Видання друге

Випробовуючи долю, гартуючи волю: Україна й українці в ХХ – на початку ХХІ ст. У трьох книгах. Книга 2. Від Другої світової до холодної: війни в долі України. Видання друге

Українська Кліо. Нариси про історію, істориків та пам’ять. Друге видання

Українська Кліо. Нариси про історію, істориків та пам’ять. Друге видання

Райска птиця. Зібрання творів

Райска птиця. Зібрання творів

Станиславів: віднайдені історії

Станиславів: віднайдені історії

МОЇ СПОГАДИ. Катерина Кричевська-Росандіч

МОЇ СПОГАДИ. Катерина Кричевська-Росандіч

КАТЕРИНА БІЛОКУР: мистецька заповідь KATERYNA BILOKUR: An Artist’s Creed

КАТЕРИНА БІЛОКУР: мистецька заповідь KATERYNA BILOKUR: An Artist’s Creed

МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО 100

МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО 100

Український палімпсест (тверда обкладинка)

Український палімпсест (тверда обкладинка)

Філософія української ідеї

Філософія української ідеї

Штайнгоф. Переклад зі шведської

Штайнгоф. Переклад зі шведської

Як рубали вишневий сад, або Довга дорога з Бад-Емса

Як рубали вишневий сад, або Довга дорога з Бад-Емса

Компот із патисонів

Компот із патисонів

Музей покинутих секретів

Музей покинутих секретів

Найдовша подорож

Найдовша подорож

Собачий майданчик

Собачий майданчик

Спрага Музики В. Домонтович

Спрага Музики В. Домонтович

Вежа через «О»

Вежа через «О»

Восьме життя (для Брільки) Переклад з німецької

Восьме життя (для Брільки) Переклад з німецької

Гроші від Гітлера.  Переклад з чеської

Гроші від Гітлера. Переклад з чеської

Дівчина з ведмедиком

Дівчина з ведмедиком

Дороги камени

Дороги камени

Дорога на Асмару

Дорога на Асмару

З непокритою головою

З непокритою головою

І знову я влізаю в танк…

І знову я влізаю в танк…

Історія. UA: постаті, факти, версії

Історія. UA: постаті, факти, версії

Ієрихонські трубачи. Код Гурніка

Ієрихонські трубачи. Код Гурніка

Із лисиці в даму (перекл з чеської)

Із лисиці в даму (перекл з чеської)

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 2. Друге видання

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 2. Друге видання

Святослав Гординський. Творчість за півстоліття.

Святослав Гординський. Творчість за півстоліття.

Петро Андрусів (1906–1981) : Мистецька спадщина, публікації, архівні та довідкові матеріали

Петро Андрусів (1906–1981) : Мистецька спадщина, публікації, архівні та довідкові матеріали

Микола Вінграновський - дітям

Микола Вінграновський – дітям

Журавлі відлетілі. Есеї про Квітку Цісик та її рід

Журавлі відлетілі. Есеї про Квітку Цісик та її рід

Сергій Лифар. Біографія

Сергій Лифар. Біографія

Городок : нариси з історії Городка

Городок : нариси з історії Городка

Львівські замахи

Львівські замахи

Мікрорентгени української пам'яті

Мікрорентгени української пам'яті

PROcreators : Міцний альянс: Історія НАТО й глобального післявоєнного порядку

PROcreators : Міцний альянс: Історія НАТО й глобального післявоєнного порядку

Зорі України : Казки про славетних українців

Зорі України : Казки про славетних українців

Це наше, українське. Українські науковці та винахідники. Розповіді для дітей

Це наше, українське. Українські науковці та винахідники. Розповіді для дітей

Спогади  — Подарункове видання  Любомир Гузар

Спогади — Подарункове видання Любомир Гузар

Дім для зозулі

Дім для зозулі

Яся Непустуй, видатна дослідниця іграшок

Яся Непустуй, видатна дослідниця іграшок

Ізми у світі ідеологій, філософій та релігій

Ізми у світі ідеологій, філософій та релігій

Різдвяна книжка

Різдвяна книжка

Спогади Любомир Гузар

Спогади Любомир Гузар

Овва як бува! Абетка з історії України

Овва як бува! Абетка з історії України

Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи

Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи

Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів

Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів

Історія брехні. Як ми обманюємося

Історія брехні. Як ми обманюємося

Квіти біля четвертого

Квіти біля четвертого

Таємниця Могилянки і зниклий ключ

Таємниця Могилянки і зниклий ключ

Союз Радянських Речей

Союз Радянських Речей

Велика різдвяна книжка

Велика різдвяна книжка