Часострічка

Очистити всі

Темні віки

Темні віки

До розділу
370-ті роки

Гуни

Союз кочових племен, які поступово просувалися з Азії на захід і дійшли до теренів України в 370-х роках. У V столітті, за правління свого найвідомішого вождя, Аттіли, гуни мали головною ставкою Паннонію (територію сучасної Угорщини), звідки здійснювали походи аж до територій сучасних Франції та Італії.

Велике переселення народів

Великим переселенням в історіографії називають рух народів, що покидали обжиті землі, тікаючи на захід і південь Європи під натиском гунів. Унаслідок цього процесу утворилося те обличчя європейського континенту, яке ми знаємо сьогодні.

375 рік

Гуни вдираються у Причорноморські степи

Перейшовши керченську протоку, гуни потрапляють у Крим і завдають поразки Королівству остготів. Під тиском гунів готи посунули на захід і випросили в римлян дозвіл оселитися в межах Імперії, на правому березі Дунаю.

380-ті роки

Смерть антського вождя Божа

За переказами, вождь антів — тобто військово-політичного об’єднання слов’янських племен, що мешкали «від Дніпра до Дністра, там, де Чорне море утворює вигин» — Бож зазнав поразки від короля остготів Вінітарія і був страчений.

Серпень 410 року

Вестготи вперше беруть Рим

Вестготи під проводом короля Аларіха після низки вдалих військових кампаній доходять до Рима і вперше за 800 років захоплюють місто. Утім, столицю Римської імперії ще раніше перенесли до Равенни, тож особливої шкоди імперській владі це не завдає.

451 рік

Битва на Каталунських полях

Об’єднаному римсько-варварському війську вдається спинити просування гунів на чолі з вождем Аттілою в Галлії (на теренах сучасної Франції). Гуни мусять відступити.

451 рік

Битва об’єднаного римсько-варварського війська проти гунів на Каталаунських полях. Гуни мусили відступити.

453 рік

Смерть Аттіли

Після смерті правителя розпочинається розпаду гунської держави. Народи, що корилися Аттілі, звільняються з-під влади його синів та заходяться на власний розсуд опановувати землі Західної Римської імперії — і за кілька десятиліть це призводить до її остаточного колапсу.

455 рік

Вандали беруть Рим

Вандали на чолі з Гейзеріхом після нетривалої облоги захоплюють і впродовж двох тижнів розграбовують Рим.

4 вересня 476 року

Ромул Август зрікається престолу

Від влади усунуто останнього римського імператора; із його відреченням пов’язують падіння Західної Римської імперії. Розпочинається формування Італійського королівства.

VI століття

Антський союз племен.

530-ті 550-ті роки

Набіги склавинів та антів на балканські провінції Візантії

У першій половині VI століття слов’янські племена — анти і склавини — перейшли тодішній кордон із Візантією — річку Дунай. Візантійські імператори намагалися боротися з ними, одначе ця боротьба була приречена на провал. Урешті-решт імператорам довелося дозволити поселення слов’ян у межах імперії.

558 рік

Посли аварів прибули в Константинополь

558 року військо аварів з’явилося на Кавказі та встановило дипломатичні відносини з Візантією. Авари вимагали від Візантії сплачувати данину й надати їм землю для поселення, а натомість зобов’язувалися не чинити набігів на візантійські землі. Імператор Юстиніан погодився на ці умови, але намагався їх пом’якшити, відправивши зустрічне посольство із пропозицією обороняти кордони імперії.

Каганат

Каган — це верховний титул у тюркських племінних об’єднаннях; відповідно, державу, якою править каган, називають каганатом.