Темні віки [навігатор]

img-bg
promo

Євген Синиця

Історик, археолог, спеціаліст із епохи раннього середньовіччя. З 1999 року — асистент кафедри археології та музеєзнавства історичного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка. Керує розкопками Канівського поселення.

«Навігатор з історії України. Темні віки»

«Навігатор» по темних віках розповідає про дуже погано задокументований, а проте не такий уже й похмурий історичний період — час після падіння Рима, перехід від пізньої античності до середньовіччя.

Останні десятиліття існування Західної Римської імперії, що зрештою закінчилися її зникненням з політичної карти Європи, у сприйняття свідків цих подій були мало не кінцем світу. Така тональність джерел і досі накладає відбиток на історичний дискурс: історики (і в минулому, і сучасні) ладні писати, що завершення доби античності та початок середньовіччя позначені тотальним занепадом. Саме тому «темні віки», як часто означають цей перехідний період, асоціюються насамперед із мороком і культурною деградацією. 

Утім, це хибні асоціації. Термін «темні віки» стосується насамперед того, що події цих століть значно гірше відбиті в писемних джерелах, аніж попередні та наступні часи. Надто цей «джерельний голод» стосується земель Східної Європи, які практично повністю «випали» з фокусу уваги письменних народів Європи та Азії. Між тим, саме тут, на півдні Східної Європи, насамперед – на землях сучасної України, де світ осілих землеробів зустрічався із світом кочівників Євразійського степу, відбулося чимало ключових подій, що визначили подальші шляхи розвитку всього континенту.

Про який період ідеться в «Навігаторі»? 

У західноєвропейській історії темними віками традиційно називають раннє середньовіччя, тобто VI–VIII століття. У цей період формувалися європейські християнські держави. 

В Україні ж темні віки розпочалися раніше та закінчилися пізніше, ніж у Західній Європі. Це пов’язано з тим, що імпульс знищення старого елліно-романського світу йшов зі сходу і проходив через українські терени. Саме до цього періоду багато хто з істориків зараховує час виокремлення українського народу серед слов’янського загалу. Однак є історики, які заперечують цю тезу і говорять, що виокремлення українців сталося набагато пізніше. У кожному разі, не виникає сумніву, що саме з цього часу окремі слов’янські племена неперервно проживали в Україні. 

Цей «Навігатор» зосереджується на подіях, що відбулися між початком Великого переселення народів під кінець IV століття і початком становлення Русі наприкінці ХІ століття. Упродовж Великого переселення народи Євразії почали рух і кардинально змінювали свій спосіб життя, залежно від умов земель, де вони оселилися. Одні народи знаходили нову батьківщину, а інші — зникали без сліду. 

Що означали темні віки для нашої історії?

Прямим і безпосереднім наслідком періоду темних віків є постання Західної Європи  — після тривалого часу невизначеності кордонів і руху народів. Різні етноси встановили більш-менш усталені межі свого проживання. У ранньому середньовіччі осіли деякі кочові народи та сформували власні держави. Так виникли Угорщина та Болгарія. Інші ж кочовики розчинились у різних народах і поступово зникли.

Змінювалось обличчя Європи. Гуни змінили розстановку сил у Євразії. Рим упав, Західна Римська імперія перестала існувати, а Східна потерпала від численних ворожих нападів: персів зі сходу, арабів із півдня та слов’ян із півночі. Слов’яни остаточно сформувалися як помітна сила в Центральній та Східній Європі, витиснули ромеїв із Балкан і германців із берегів Вісли, Одера та Ельби. Християнська Візантія, уламок Римської імперії, із різним успіхом протистояла варварам, але неодмінно втягувала їх у свою культурну орбіту. Візантія часто вела свою зовнішню політику не військовим, а політичним шляхом. Саме цей геополітичний напрям на Візантію зберігся в подальші часи — часи Русі. 

Часострічка періоду

Темні віки

Темні віки

До розділу
375 рік

Вождь антів Бож зазнав поразки від остготів і був страчений.

410 рік

Племена вестготів уперше захоплюють Рим.

451 рік

Битва об’єднаного римсько-варварського війська проти гунів на Каталаунських полях. Гуни мусили відступити.

451 рік

Битва об’єднаного римсько-варварського війська проти гунів на Каталаунських полях. Гуни мусили відступити.

453 рік

Смерть Аттіли, після якої почався процес розпаду гунської держави.

453 рік

Смерть Аттіли, після якої почався процес розпаду гунської держави.

455 рік

Узяття Риму вандалами та його розграбування.

476 рік

Усунення від влади останнього римського імператора та формування Італійського королівства. Падіння Західної Римської імперії.

VI століття

Антський союз племен.