Початок карбування руських монет

988 рік Хрещення Русі 989 рік Хрещення киян Кінець X століття Початок карбування руських монет 20.05.1015 Утворення Київської (Руської) митрополії Перша половина ХІ століття Русь перейняла кириличну писемність.

Початок карбування руських монет

Володимир, як інші «варварські королі» раннього середньовіччя, шукав обґрунтування легітимності своєї влади. Ставши внаслідок шлюбу з Анною зятем візантійських імператорів, він вдався до імітації їхніх символів влади. Наприкінці Х століття Володимир почав карбувати золоті й срібні монети — златники й срібники. Багато з монет містили промовистий напис: «Володимир на столі, а се його срібло». Це були не реальні обігові гроші, а знаки влади.

Срібник Володимира Великого. На аверсі зображений сам Володимир, а на реверсі — його знак влади.

Монета імператора Костянтина Багрянородного. На реверсі на троні зображений Христос, на аверсі — Костянтин і його син і співправитель Роман.

Тронні зображення Володимира були змодельовані за візантійськими монетами. У цей самий час з’являється і такий матеріальний атрибут влади, як трон — «стіл». Надалі утвердження влади князя в певному місті й землі буде символічного виражатися через «сідання на стіл».

Проголошення Лева V Вірменина імператором (трон — важливий символ імператорської влади). Мініатюра з мадридського рукопису «Хроніки Йоана Скіліци» (ХІІ століття).

Невідомо, яким був титул Володимира. Руські тексти, створені після середини ХІ століття, називають його й усіх його предків князями. Це пізніша екстраполяція. Митрополит Іларіон у «Слові про закон і благодать» (близько 1050 року) вживає щодо Володимира і його сина Ярослава винятково тюркський титул «каган». Можливо, це також не реальне титулування, а літературний прийом, хоч цей титул також засвідчено у написі-графіто на стіні Софії Київської: «Спаси Господи кагана нашего», — припускають, що йшлося про Святослава, сина Ярослава.

Графіто «Спаси Господи кагана нашего» із Софії Київської і його промальовка.

2020 року на Житомирщині знайшли скарб, 27 срібних монет у якому викарбувано за життя Володимира Великого. На одному боці кожної з них зображено самого князя, на іншому — тризуб із хрестом

img

Навігатор з історії України. «Русь»

(0)

280.25 грн

Література

Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

Історія України в художньо-історичних образах з найдавніших часів до сер. ХVІ ст.: Навчальний посібник.

Історія України в художньо-історичних образах з найдавніших часів до сер. ХVІ ст.: Навчальний посібник.