logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Козацька доба / Йоган-Ґеорґ Пінзель

Йоган-Ґеорґ Пінзель

27 червня 1709 року Битва під Полтавою 1709 рік – 1711 рік Заснування Січей на землях кримського хана 1710 року – 1761 Йоган-Ґеорґ Пінзель Квітень 1714 року Скасування козацького устрою на Правобережжі 1720-ті роки Літопис Величка
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Скульптура
  • Дата народження:
  • Дата смерті:
  • Навігатор: Козацька доба

Галицький скульптор, що працював у стилях пізнього бароко і рококо. Основоположник Львівської школи скульпторів. Співавтор архітектурного ансамблю собору святого Юра у Львові.

Пінзель — унікальний митець не лише з огляду на свій внесок у мистецтво скульптури і і надзвичайну плідність. Він унікальний ще й тим, що про нього самого майже нічого не відомо: місце і дата народження, етнічне походження і обставини його життя переважно залишаються таємницею. До прикладу, польський історик мистецтва Збігнєв Горнунг вважав, що Пінзель був вихідцем з Чехії, на стиль якого вплинула празька школа, тоді як український мистецтвознавець Микола Голубець називав його «шлеським [сілезьким] різьбярем».

Невідомі навіть точні обставини того, як Пінзель опинився у тодішній Галичині. Згідно з однією версією, загадковий митець приїхав до Польщі наприкінці 1740-х років на запрошення архітектора Бернарда Меретина, щоб брати участь в оздобленні спроєктованих ним будівель. Згідно з іншою — у середині 1740-х років прибув на запрошення магната Миколи Василя Потоцького, який був його основним замовником і покровителем.

Навіть на своїх роботах Пінзель не залишав ніяких розпізнавальних знаків — ні підпису, ні дати, ні монограми — тому подекуди його авторство досі залишається предметом дебатів, не кажучи вже про точну кількість його скульптур. Відомо, що протягом 1750–1760-х років він працював над оздобленням храмів у Львові, Ходовичах, Городенці, Годовиці, Гвіздці, Бучачі і Монастириськах. У 1759–1761 роках вирізьбив статуї святих Атанасія і Леона, а також кінну статую святого Юра, що прикрашають екстер’єр собору святого Юра; також оформив кам’яницю № 40 на львівській площі Ринок, перебудованій під резиденцію митрополита УГКЦ Лева Шептицького.

Роботи Пінзеля, для яких характерна виразність, динамізм та емоційність, справили значний вплив на творчість таких майстрів галицького рококо як Томас Гуттер, Конрад Кутченрайтер, Георг Маркварт, Крістіан Сейнер і Себастьян Фесінгер. Його творчість сприяла появі Львівської школи скульпторів, до якої належали, зокрема, Антон Осинський, Іван Оброцький і Франциск Олендзький.

13 травня 1751 року у Бучачі Йоган Пінзель взяв шлюб з вдовою Маріанною Єлизаветою Кейтовою з дому Маєвською, яка народила йому двох синів, Бернарда і Антона. Помер він, ймовірно, також у Бучачі, де мав майстерню: точна дата смерті невідома, однак це сталося орієнтовно між 16 вересня 1761 року (цього дня він отримав останній задокументований розрахунок — за роботи у костелі в Монастириськах) і 24 жовтня 1762 року (цього дня його вдова знову вийшла заміж; втім, згідно з тогочасними звичаями жінка мала принаймні рік носити жалобу за чоловіком, перш ніж узяти повторний шлюб).

На сьогодні в Україні збереглося близько 63 робіт Пінзеля, 40 із них — у Львівській галереї мистецтв і в музеї Пінзеля. У Мюнхені зберігається 6 боцеті (скульптур-ескізів для більших робіт), які вивезла до Німеччини вдова майстра.

Авторка: Ольга Герасименко

Зміст

Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак
Детальніше
попередня Гетьманська влада
наступна Храм Непорочного Зачаття (Городенка)

Пов’язані матеріали

Барокові ікони Покрови Культурний артефакт
Храм Непорочного Зачаття (Городенка) Архітектурна пам’ятка
Микулинецький палац Архітектурна пам’ятка
Старосільський замок Архітектурна пам’ятка
Бучацький замок Архітектурна пам’ятка
Архітектура козацького бароко Явище
Бароко Явище
Друкарство Явище
icon
Іван Федорович Особистість
Русько-угорські відносини ІХ–XIV ст. Явище
icon
Лев Данилович Особистість
Львів Місто
Бучач Місто
icon
Артемій Ведель Особистість

Йоган-Ґеорґ Пінзель. Святий Йоан (деталь). Кінець 1750-х років, липове дерево, поліхромія, позолота

Цікаво почитати

Мазепа. Право на шаблю

Мазепа. Право на шаблю

366 грн

Докладніше

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись