Історія палацу у Митках
За 15 кілометрів на південь від Бару на Вінниччині розташовані Митки. За ставком у центрі села, у парку, ховається школа. Місцеві жителі називають її замком — і в чомусь вони мають слушність. Обертони тюдорівської готики в споруді відчуваються навіть попри радянську плитку не найприємнішого кольору, якою обкладені стіни споруди.
Архітектурні особливості та перетворення замку
І парк, і палац виникли наприкінці ХІХ — у перші роки ХХ століття завдяки Миколі Чихачову. На момент будівництва маєтку він ще не був адміралом — до цього звання дослужиться у 1892 році. Тоді він був головою Російського товариства пароплавства і торгівлі, власником (недовгий час) садиби в Мурованих Курилівцях і просто багатієм. Місце Чихачов обрав спеціально недалеко від залізничної станції — щоб комфортно діставатися маєтку.
Використання замку та сучасний стан
З 1940 року тут була сільська школа, у Другу світову війну — шпиталь. У післявоєнний час з Бару надійшов наказ розібрати споруду для будівництва лазні в райцентрі, але селяни зруйнувати пам’ятку не дали. За іншою версією, це сталося в 1926 році, коли бракувало будматеріалів для спорудження барського цукрозаводу. Селяни з вилами й граблями нібито перегородили дорогу до Митків — і палацик врятували.
Після ремонту на кошти, отримані від європейського гранту, споруда позбулася декількох милих деталей: скромних вітражів на вежі, автентичних дверних і віконних рам. Ще раніше були перебудовані входи до будівлі, але збереглися старі сходи та двері.
Авторка: Ірина Пустиннікова