Довге ХІХ століття [навігатор]

img-bg
promo

Ярослав Грицак

Доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету. Директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету ім. І.Франка.

«Навігатор з історії України. Довге ХІХ століття»

«Навігатор» по ХІХ століттю розповідає про зростання української національної самоідентифікації на тлі національно-визвольних процесів, що в той час розгорталися по всій Європі. На тлі радикальних технологічних і демографічних змін — розвитку транспорту й засобів зв’язку, винаходу парових машин і вакцин, стрімкого зменшення смертності й посилення міграції — відбувалися також зміни у ставленні українців до своєї культури й державності. 

У «Навігаторі» показано перехід від етнографічного зацікавлення на початку періоду, коли навіть найвидатніші українські інтелектуали не вважали за доцільне писати наукові статті українською мовою і уявляли майбутню Україну щонайбільше частиною федерації слов’янських народів, до національної рішучості кінця століття, коли й митці, і політики, і меценати побачили, що потрібно вкладати ресурси в розбудову самостійної української держави.

Час і простір

ХІХ століття було століттям одної з найрадикальніших трансформацій, які коли-небудь переживало людство. Коротко її можна охарактеризувати як перехід від аграрного до індустріального суспільства.

Історики пропонують дивитися на модернізацію ХІХ століття як на результат подвійної революції: індустріальної, яка почалася в 1770–1780-х роках у Великобританії; і політичної — її започаткували Американська (1775) та Французька (1789) революції. Кінцем же цього століття прийнято вважати першу найбільшу катастрофу модерності — Першу світову війну.

Така періодизація збігається з українським ХІХ століттям. Його початок традиційно пов’язують із появою в 1798 році «Енеїди» Івана Котляревського (1769–1838) — першого твору, написаного сучасною українською мовою, а кінець — із Першою світовою війною, у якій український фактор відіграв велику роль.

Якщо дивитися на українське довге століття як на драму, то в ньому міняється не лише сценарій — міняються актори і сама сцена. Початок довгому ХІХ століттю заклав великий поділ між Україною «старою» і «новою». Найперше зійшли зі сцени три старі актори української історії: українське козацтво, Річ Посполита і Кримське ханство. Після трьох поділів Польщі (1772–1795) більшість українських земель (85 %) підпала під владу Російської імперії, решта 15 % (Галичина, Буковина і Закарпаття) опинилися під владою Австрійської (з 1867 року — Австро-Угорської) імперії. Такий уклад без великих змін зберігся аж до 1914 року.

Ідеї

Ідея поступу — одна з головних ідей ХІХ століття. Поняття поступу існувало й раніше. Тільки що в середньовічні часи воно означало відстань, яку могли подолати піший або вершник від сходу до заходу сонця. Ця відстань була сталою. Натомість поступ у ХІХ столітті означав передовсім зміни за формулою: «Усе більше, більше й більше — і швидше, швидше й швидше». У 1857 році, повертаючись на пароплаві із заслання, Тарас Шевченко записав у своєму щоденнику, що це «молоде дитя, що росте не щодня, а щогодини, незабаром зжере батоги, престоли й корони, а дипломатами й поміщиками тільки закусить, потішиться, як школяр льодяником».

І він не помилився. Визначальною для епохи була зміна ментальності — а старе аграрне суспільство боялося змін. Тож виникла нова лінія конфлікту: між тими, хто сахається модернізації та намагається її уникнути, і тими, які вітають її і не жаліють зусиль заради її просування, бо вважають виклик, який стоїть перед ними, питанням життя і смерті: «Модернізуйся — або погибай!». Конфлікт між прихильниками і противниками поступу став однією з головних сюжетних ліній української історії ХІХ століття.

ХІХ століття писало сценарії, які стали реальністю ХХ століття. Ці сценарії можна коротко охарактеризувати як «ізми» (ідеології): соціалізм, лібералізм, консерватизм, фемінізм тощо. Усі вони були продуктами ХІХ століття, але за їхніми лекалами конструювали «новий гарний світ» ХХ століття.

Значення

Модернізація на українських землях набирала різних форм. Український історичний досвід цього століття слугує доброю ілюстрацією того, що соціологи та історики називають «множинними модерностями». У російській частині було багато економічної модернізації, але мало політичної, в австрійській ситуація була з точністю до навпаки.

Це ж можна сказати і про процес творення модерної української нації. Він був суперечливим, далеким від завершення, і міра його успіху різнилася в різних царинах і регіонах. Успіх був більшим у літературі, меншим — у політиці та зовсім незначним — в економіці; більшим — в австрійській, аніж російській частині; більшим у містах, аніж по селах; а серед міст — більшим у тих, які мали університети й розбудований публічний простір. Та якщо уявити історію довгого українського століття як рухому шкалу, то попри певну хаотичність міра присутності на ній «українськості» зростає тим вище, чим далі ми рухаємося до кінцевої точки.

Але разом із тим зростає і шкала насильства. Оцінюючи українське ХІХ століття з перспективи нашого часу, можемо чітко бачити, що це століття передало наступному: зародки модерної української нації та зерна модерного насильства.

(Фрагмент із книжки Ярослава Грицака «Подолати минуле: Глобальна історія України»)

 

Часострічка періоду

Довге XIX століття

Довге XIX століття

До розділу
5 травня 1789 року9 листопада 1799 року

Французька революція

Революція, що поклала край абсолютній монархії у Франції, проголосила принципи, головними з яких були: скасування феодальних привілеїв, рівності всіх громадян перед законом, відділення церкви від держави. Вона запустила процеси, які повторювалися в революційних виступах ХІХ–ХХ століть (аж до падіння комунізму).

1799 рік

Відкрито Луганський чавуноливарний завод

Луганський чавуноливарний завод став першим підприємство на Донбасі й першим заводом на теренах Російської імперії, де доменні печі працювали на кам’яному вугіллі.

Кінець XVIII початок ХІХ століття

Українські землі в складі Російської і Австрійської імперій остаточно втрачають автономію.

1805 pік

Засновано Імператорський харківський університет

Університет постав із ініціативи й на кошти мецената Василя Каразіна. Мав чотири відділення: словесних, моральних і політичних, фізичних і математичних, медичних наук.

1805 рік

Засновано Кременецьку гімназію

Гімназія, відома під назвою Кременецької або Вищої Волинської, була навчальним закладом університетського рівня, освітнім центром Правобережної України. Заснована на базі колишнього єзуїтського колегіуму. Із 1819 року стала ліцеєм, який проіснував до 1831-го.

1809 рік

Відкриття першої гімназії в Києві.

1809 рік

Авторизоване видання «Енеїди»

До 1809 року «Енеїда» Івана Котляревського, яку можна вважати початком новочасної української літератури, двічі виходила в Санкт-Петербурзі без відома автора та з численними помилками. 1809 року Котляревський надрукував власну версію за фінансової підтримки Семена Кочубея.

ІІ половина 1812 року

Наполеонівська кампанія в Російській імперії

Військові походи Наполеона були спробою нести революцію на кінці багнета — він прагнув об’єднати Європу на нових революційних принципах. Цей проєкт, однак, провалився внаслідок війни з Російською імперією 1812. На землю України Наполеон не вступав, тут воювала союзна йому австрійська армія, якій вдалося захопити частину Волинської губернії.

1813 рік1835 рік

Селянська війна під проводом Устима Кармалюка.

Під проводом Устима Кармалюка подільські селяни-кріпаки, дрібні шляхтичі, вбогі містяни здійснили понад 1000 збройних нападів на маєтки поміщиків, обійстя заможних селян та корчмарів. Кармалюка чотири рази засилали на каторгу до Сибіру, та він щоразу повертався на Поділля.

Рекомендована література

Від трипільців до кіборгів.Коротка історія України. Юрій Мицик, Олег Бажан Видання четверте

Від трипільців до кіборгів.Коротка історія України. Юрій Мицик, Олег Бажан Видання четверте

Різдвяна книжка

Різдвяна книжка

№28

№28 "З історії польського міщанства в Станиславові"

"Хрестоматія з історії Коломиї"

"Життєпис Івано-Франківська"

Автобіографія президента

Автобіографія президента

Щоденник піхотинця Гарріса

Щоденник піхотинця Гарріса

Історія Громадянської війни в США 1861—1865

Історія Громадянської війни в США 1861—1865

Техаський рейнджер

Техаський рейнджер

Летючий шинок

Летючий шинок

№46

№46 "Записки студента станиславівської гімназії 1884-1889 рр."

№45

№45 "Таємниці Діброви"

№40

№40 "Перше слово пастиря"

№36

№36 "Слідами забутих пам'ятників"

№33

№33 "Станиславівські ратуші"

№34

№34 "Станиславів на давніх мапах та планах"

№26

№26 "Станиславівська фортеця"

№27

№27 "Станиславівські синагоги"

№29

№29 "Отці єзуїти в Станиславові"

№22

№22 "Алеями міського парку"

"Бібл. ж. Галич №4" Галич в історії середньовічного мистецтва на основі археологічних досліджень і архівних джерел

"Бібл. ж. Галич №2" Ярослав ПАСТЕРНАК – дослідник "Галицької Трої"

"Бібл. ж. Галич №3" Епіграфіка сакральних пам'яток Галича (XII-XIX ст.)

"Галич".Збірник наукових праць. Випуск 5

№12

№12 "Українське підпілля"

Українські січові стрільці

Українські січові стрільці

№3

№3 "Спогади"

Нарис історії Українських січових стрільців

Нарис історії Українських січових стрільців

УСС. Ідея і чин

УСС. Ідея і чин

Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

Черчилль і Орвелл. Битва за свободу (м'яка обкладинка)

Черчилль і Орвелл. Битва за свободу (м'яка обкладинка)

Черчилль і Орвелл. Битва за свободу (тверда палітурка)

Черчилль і Орвелл. Битва за свободу (тверда палітурка)

Каста. Витоки наших невдоволень (м'яка обкладинка)

Каста. Витоки наших невдоволень (м'яка обкладинка)

Великі шовкові шляхи

Великі шовкові шляхи

РЕЗИДЕНЦІЯ МИТРОПОЛИТІВ БУКОВИНИ І ДАЛМАЦІЇ

РЕЗИДЕНЦІЯ МИТРОПОЛИТІВ БУКОВИНИ І ДАЛМАЦІЇ

ОСТАННЯ ПОДОРОЖ СУТІНА

ОСТАННЯ ПОДОРОЖ СУТІНА

СТЕПОВИЙ ПІРАТ

СТЕПОВИЙ ПІРАТ

ТОВАРИСТВОСПРИЯННЯ МУЗИЧНОМУ МИСТЕЦТВУНА БУКОВИНІ1862–1902

ТОВАРИСТВОСПРИЯННЯ МУЗИЧНОМУ МИСТЕЦТВУНА БУКОВИНІ1862–1902

У МЕРЕЖИВІ ВАЛЬСУ Світське життя на Буковині (1848–1918)

У МЕРЕЖИВІ ВАЛЬСУ Світське життя на Буковині (1848–1918)

ЯКОБ ВИРІШУЄ ЛЮБИТИ

ЯКОБ ВИРІШУЄ ЛЮБИТИ

Нові підходи до історіописання / за ред. Пітера Берка [Ідеї та Історії]

Нові підходи до історіописання / за ред. Пітера Берка [Ідеї та Історії]

Винайдення традиції / За ред. Е.Гобсбаума та Т.Рейнджера [Зміна парадигми]

Винайдення традиції / За ред. Е.Гобсбаума та Т.Рейнджера [Зміна парадигми]

Кінг Ч. Історія Чорного моря [Ідеї та Історії]

Кінг Ч. Історія Чорного моря [Ідеї та Історії]

Географ-академік Степан Рудницький (Видатні постаті Тернопілля)

Географ-академік Степан Рудницький (Видатні постаті Тернопілля)

Іван Котляревський: між імперією та Україною

Іван Котляревський: між імперією та Україною

Тарасове перо: Повість-казка про дитинство та юність Т.Г.Шевченка.

Тарасове перо: Повість-казка про дитинство та юність Т.Г.Шевченка.

Загадковий Духнович

Загадковий Духнович

Лесина пісня: Повість-казка про дитинство та юність Лесі Українки.

Лесина пісня: Повість-казка про дитинство та юність Лесі Українки.

Соломія Крушельницька: документальна повість

Соломія Крушельницька: документальна повість

Звірослов: Міфологема тваринного світу українців

Звірослов: Міфологема тваринного світу українців

Володимир Гнатюк. Життя та його діяльність в галузі фольклористики, літературознавства та мовознавства

Володимир Гнатюк. Життя та його діяльність в галузі фольклористики, літературознавства та мовознавства

МУЗА І ЧИН ОСТАПА ЛУЦЬКОГО

МУЗА І ЧИН ОСТАПА ЛУЦЬКОГО

ПРОЙДЕНИЙ ШЛЯХ : Спогади 1892–1952

ПРОЙДЕНИЙ ШЛЯХ : Спогади 1892–1952

СЛІСАРЕНКО ОЛЕКСА. ВИБРАНІ ТВОРИ

СЛІСАРЕНКО ОЛЕКСА. ВИБРАНІ ТВОРИ

МАЛАНЮК ЄВГЕН. ВИБРАНІ ТВОРИ

МАЛАНЮК ЄВГЕН. ВИБРАНІ ТВОРИ

ПОЛІЩУК ВАЛЕР’ЯН. ВИБРАНІ ТВОРИ

ПОЛІЩУК ВАЛЕР’ЯН. ВИБРАНІ ТВОРИ

СВІДЗІНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР. ВИБРАНІ ТВОРИ

СВІДЗІНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР. ВИБРАНІ ТВОРИ

Пилипенко Сергій. ВИБРАНІ ТВОРИ. 2 вид.

Пилипенко Сергій. ВИБРАНІ ТВОРИ. 2 вид.

Декілька слів про Чернігів.

Декілька слів про Чернігів.

Українська ідентичність і мовне питання в Російській імперії: спроба державного регулювання

Українська ідентичність і мовне питання в Російській імперії: спроба державного регулювання

Теперішнє, нація, пам'ять (переклад з франц.)

Теперішнє, нація, пам'ять (переклад з франц.)

Мудрість передвічна. Афоризми давніх українських мислителів ХІ – поч. ХІХ ст. Видання третє

Мудрість передвічна. Афоризми давніх українських мислителів ХІ – поч. ХІХ ст. Видання третє

Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності

Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності

Трикутник Правобережжя: царат, шляхта і народ. 1793–1914 рр. Друге видання (переклад з фр.)

Трикутник Правобережжя: царат, шляхта і народ. 1793–1914 рр. Друге видання (переклад з фр.)

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 1. Друге видання

За Ідентичність і Незалежність. Війна Росії проти України: історичні передумови, геополітичні паралелі. У двох книгах. Книга 1. Друге видання

Станіславівщина. Віднайдення історії

Станіславівщина. Віднайдення історії

Руки і сльози. Роман про Івана Франка

Руки і сльози. Роман про Івана Франка

Райска птиця. Зібрання творів

Райска птиця. Зібрання творів

Терен у нозі. Гуцульська проза

Терен у нозі. Гуцульська проза

Історія філософії по-гуцульськи

Історія філософії по-гуцульськи

Дідо Иванчік. Оригінальний текст з паралельним перекладом

Дідо Иванчік. Оригінальний текст з паралельним перекладом

Станиславів: віднайдені історії

Станиславів: віднайдені історії

Винайдення Коломиї

Винайдення Коломиї

СРІБНИЙ ПОСУД XVII – початку XX століть Silver Tableware of the 17th – Early 20th Centuries

СРІБНИЙ ПОСУД XVII – початку XX століть Silver Tableware of the 17th – Early 20th Centuries

Звір війни. Наївне мистецтво з України

Звір війни. Наївне мистецтво з України

Філософія української ідеї

Філософія української ідеї

Як рубали вишневий сад, або Довга дорога з Бад-Емса

Як рубали вишневий сад, або Довга дорога з Бад-Емса

Круз та Лис. Напередодні

Круз та Лис. Напередодні

Леся Українка. Листи (1876-1897)

Леся Українка. Листи (1876-1897)

Леся Українка.Листи(1898-1902)

Леся Українка.Листи(1898-1902)

Леся Українка. Листи (1903–1913)

Леся Українка. Листи (1903–1913)

Матінка Макрина. Переклад з польської

Матінка Макрина. Переклад з польської

Місто з химерами

Місто з химерами

Мовчуще Божество. Романи Куліша

Мовчуще Божество. Романи Куліша

Notre Dаme D

Notre Dаme D"Ukraine: українка в конфлікті міфології.

ЕМАНСИПАНТКА

ЕМАНСИПАНТКА

Історія. UA: постаті, факти, версії

Історія. UA: постаті, факти, версії

1794

1794

Сойчине крило

Сойчине крило

Легенди Києва та Наддніпрянщини

Легенди Києва та Наддніпрянщини

Легенди України (Карпати. Частина 1)

Легенди України (Карпати. Частина 1)

Легенди старого Львова

Легенди старого Львова

Олександр Олесь - дітям

Олександр Олесь – дітям

Михайло Коцюбинський - дітям

Михайло Коцюбинський – дітям

Леонід Глібов - дітям

Леонід Глібов – дітям

Маркіян Шашкевич

Маркіян Шашкевич

Т. Шевченко - дітям

Т. Шевченко – дітям

Л. Українка - дітям

Л. Українка – дітям

І. Франко - дітям

І. Франко – дітям

Максим Рильський. Як вічність — молодий

Максим Рильський. Як вічність — молодий

Тричі мені являлася любов

Тричі мені являлася любов

Городок : нариси з історії Городка

Городок : нариси з історії Городка

Мистецька слава України: У пошуку євшан-зілля

Мистецька слава України: У пошуку євшан-зілля

Богдан Лепкий. Біографія : Роман-есей

Богдан Лепкий. Біографія : Роман-есей

Дівчина в Карпатах

Дівчина в Карпатах

Львівські замахи

Львівські замахи

Правдива історія України-Русі

Правдива історія України-Русі

Визначні діячі українського походження : Державні та релігійні діячі, політики, військові

Визначні діячі українського походження : Державні та релігійні діячі, політики, військові

PROcreators : Авангардне мистецтво в Україні, 1910–1930: пам'ять

PROcreators : Авангардне мистецтво в Україні, 1910–1930: пам'ять

Сучасна проза України: Дискордія

Сучасна проза України: Дискордія

Світовий бестселер: 1795

Світовий бестселер: 1795

Зорі України : Казки про славетних українців

Зорі України : Казки про славетних українців

Це наше, українське. Українські науковці та винахідники. Розповіді для дітей

Це наше, українське. Українські науковці та винахідники. Розповіді для дітей

Принцеса зі старого маєтку

Принцеса зі старого маєтку

Ізми у світі ідеологій, філософій та релігій

Ізми у світі ідеологій, філософій та релігій

Різдвяна книжка

Різдвяна книжка

Овва як бува! Абетка з історії України

Овва як бува! Абетка з історії України

Леся. Мандрівний клубочок

Леся. Мандрівний клубочок

Чи вмієш ти дивитися на вишню? Історії з Японії

Чи вмієш ти дивитися на вишню? Історії з Японії

Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів

Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів

Історія брехні. Як ми обманюємося

Історія брехні. Як ми обманюємося

У саду сидів мудрець

У саду сидів мудрець

Ї. Особлива буква

Ї. Особлива буква

Бустрофедон та інші. Коротка історія читання

Бустрофедон та інші. Коротка історія читання

Таємниця Могилянки і зниклий ключ

Таємниця Могилянки і зниклий ключ

Мандри давні та нещодавні

Мандри давні та нещодавні

Сила пари. Історія парових двигунів

Сила пари. Історія парових двигунів

Лерато означає «любов». Історії з Африки

Лерато означає «любов». Історії з Африки

Українські скарби

Українські скарби

Велика різдвяна книжка

Велика різдвяна книжка