Перший зразок українського архітектурного модерну, пам’ятка архітектури національного значення. Споруджений протягом 1903–1908 років за проєктом Василя Кричевського.
Коли наприкінці ХІХ століття Полтавське земство вирішило, що потребує більшої садиби, ніхто й не припускав, що оселя міського уряду стане першою ластівкою української версії модерну. Навпаки, перший затверджений проєкт будівлі, який розробив полтавський архітектор Олександр Ширшов і допрацював киянин Володимир Ніколаєв, був типовим для того часу зразком французького неоренесансу. Його навіть почали будувати: у середині 1903 року були готові фундамент і частина стін. Утім, унаслідок палкої публічної дискусії про те, що все-таки має репрезентувати садиба уряду, роботу призупинили — й оголосили конкурс на розробку нового проєкту.
Уже невдовзі члени конкурсної комісії розглянули вісім пропозицій, серед яких був сміливий і неочікуваний проєкт Василя Кричевського, натхненний народними традиціями й зокрема гончарством Полтавщини. Він і переміг.
Нове бачення потребувало чималої праці: у процесі будівництва архітектор виконав понад 500 робочих креслень. Будівельні й оздоблювальні матеріали звозили з різних губерній та кількох країн. За словами живописця Сергія Васильківського, це був «дім як грім». Творці будинку закопали в підвалі закладну дошку з двома надписами: «Зробили, скільки могли. Хай зроблять краще, скільки зможуть» та «Ми — піонери українського стилю. Помилка за фальш не вважається». Так розпочалася історія українського архітектурного модерну.
Утім, не тільки стилістика будинку була новаторською. Його творці використовували найсучасніші матеріали й технології — зокрема металоконструкції та залізобетон. Дім мав парову систему опалення й першу в Полтаві керамічну черепицю.
Із фасаду будівля має два з половиною поверха, із боку двору — три з половиною. Її середня частина — це центральний хол, вестибюль, парадні сходи, зала засідань. В інших частинах широкі коридори об’єднують кабінетні приміщення, що розмістилися на двох поверхах. Із боку двору на третьому поверсі розташувалися музейні зали. Одне крило мало готельні номери, підвальний поверх — архів і господарські кімнатки.
Симетрична Ш-подібна споруда поєднала в собі традиції народного, храмового і фортечного будівництва. Зовні її прикрашають об’ємні виступи та дві високі башти. Трапецієподібні вікна другого поверху римуються з такою самою формою лоджії та дверних прорізів. Українська стилістика вгадується в різьбленні дверей «деревом життя» й орнаментах-вазонах на стінах. Герб Полтави увінчує центральні портальні вікна. Фриз увиразнений стилізованими вазами та витонченими кольоровими трояндочками. Дах будинку — блакитно-зелена полив’яна черепиця, що під сонячними променями переливається небесними відтінками. Інтер’єр будинку теж вражає красою: синьо-білі колони холу орнаментовані вазонами, балюстрада широких мармурових сходів прикрашена куманцями з колоссям стиглої пшениці, фаянсові кахлі на стінах розфарбовані блакитно-зеленими квітами.
Рослинні орнаменти виконано за ескізами Миколи Самокиша. Картини «Вибори полтавського полковника Мартина Пушкаря» (нагадування про козацьку демократію), «Козак Голота і татарин» (сцена оборони Полтавщини й козацької звитяги) і «Ромоданівський шлях» (сюжет про торгівлю та підприємництво) написав Сергій Васильківський із допомогою Миколи Уварова та Михайла Беркоса.
До 1920 року в будинку містилися губернська земська управа і музей. У 1920-му з нього зробили Центральний пролетарський музей Полтавщини. На жаль, пожежа 1943 року сильно пошкодила будинок: було знищено дах, мансарду й частину другого поверху. Протягом 1958–1964 років будівлю реставрували, керуючись проєктом Петра Костирка (помічника й учня Кричевського), В’ячеслава Крачмера, Надії Квітки й Давида Гольдінова; у цей час будинок зазнав змін у фасаді та інтер’єрі. Наприкінці 1980-х — на початку 1990-х років реконструкції зазнала зала засідань земства, а пізніше в 1990-х було відновлено картини й розписи (роботами керував Леонід Тоцький). Екстер’єр будинку реставрували на початку 2000-х років.
Сьогодні тут міститься Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського, де зберігається біля 300 000 експонатів.