logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Русь / Ольга (княгиня)

Ольга (княгиня)

ХІІ століття – досі Чорнобиль кінець ІХ – XIІІ століття Торгівля в Русі 910 р. – 11 липня 969 р. Ольга (княгиня) 911 рік Договір Візантії з русами під проводом Олега Х століття – досі Хотинська фортеця
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Державна політика
  • Дата народження:
  • Дата смерті:
  • Навігатор: Русь

Княгиня київська, дружина київського князя Ігоря Рюриковича. Після смерті чоловіка (осінь 944) зійшла на київський престол. Мала єдиного (за літописом) сина Святослава та була фактичною правителькою Русі у 944—964 роках.

Дивно визнавати, що про одну з найвідоміших жінок в історії України — княгиню київську Ольгу — ми достеменно знаємо… майже нічого. Коли і де вона народилася? Із чийого роду походила? Коли й за яких обставин стала дружиною князя Ігоря? Навіть найбільш вивчені епізоди з її життя, як-от візит до Константинополя і хрещення, досі залишаються предметом дискусій в наукових колах. Постать Ольги така знана й таємнича водночас, що відокремити історичні факти від легенди дуже складно.

Зазвичай народження Ольги датують компромісним 910 роком, а її шлюб з Ігорем Рюриковичем, імовірно, відбувся близько 930-го. Версій про родовід княгині є чимало: наприклад, припускають її спорідненість із київським княжим родом чи походження з родини болгарського царя Симеона І Великого. У списках «Повісті временних літ» як місце народження Ольги вказаний «Плѣсковъ», що співзвучний із багатьма давніми й сучасними топонімами: перша столиця Болгарського царства носила назву Плиска (Пльсковъ), городище Пліснесько (Плѣсньск) відоме у Львівській області, а в межах Вінницької області маємо село Плисків, котре в давнину було важливим стратегічним центром на кордоні володінь полян, уличів і древлян. На жаль, через брак джерел неможливо підтвердити жодну з наведених версій.

Наприкінці 944 року, як переказує літопис, князя Ігоря жорстоко вбили під час полюддя в древлянських землях. Знаменита легенда про помсти Ольги за смерть чоловіка — це художня вигадка, однак вона відображає зміни, що відбуваються в цей час у політичному житті Києва й навколишніх племінних союзів. Ольга (за згоди й підтримки чоловікового війська!) стає регенткою при малолітньому синові Святославі, якому на той момент близько трьох років, і починає ліквідовувати автономію своїх данників, підпорядковуючи їхні володіння безпосередньо Києву. Княгиня реформувала й упорядкувала систему оподаткування: унормувала розмір полюддя і час його збору, запровадивши уроки й оброки — фіксовані відробіткові та натуральні податки; ввела погости — місця судочинства та князівської влади, куди звозили зібрану з навколишніх земель данину. Окремо від державної скарбниці існувала й особиста Ольжина: літопис фіксує, що, окрім київського, княгиня також мала власний двір (резиденцію) у Вишгороді.

Вправна політикиня, Ольга надавала перевагу не мечу, а дипломатії. У час її регентства було налагоджено стосунки зі Східною Римською імперією й відновлено дію русько-візантійської торговельної угоди (946 або 957 рік). Та найважливішою подією за час Ольжиного правління стало прийняття княгинею християнства в Константинополі 957 року.

На цей час у Києві вже існувала нечисленна християнська спільнота, а також перший християнський храм — церква святого Іллі, яку, за легендою, збудував іще Аскольд. Однак неготовність місцевого люду масово прийняти абсолютно чужу віру була очевидною для правительки. Тож, повернувшись на Русь, християнка Ольга-Олена розпочала активну місіонерську діяльність. 959 року вона встановила контакти з німецьким королем Оттоном І Великим, який на її прохання прислав до Києва латинських місіонерів на чолі з єпископом Адальбертом. Католицька місія діяла на руських теренах близько трьох років, але успіху не мала — її зустріч опір місцевої язичницької опозиції. Син княгині — майбутній князь Святослав — також залишався палким прихильником батькової віри. Є припущення, що саме на ґрунті релігійних розбіжностей Ольгу усунули від влади близько 964 року.

Померла Ольга 969 року й була похована за християнським звичаєм. Через кілька десятиліть її онук, великий князь київський Володимир Святославович перенесе мощі легендарної княгині до першого кам’яного храму Русі — Десятинної церкви. Це ще одне свідчення беззаперечного авторитету Ольги, адже вшанування її як святої почалося вже в часи Володимира (хоча офіційної канонізації й довелося чекати до 1547 року).

Життя й діяльність святої рівноапостольної княгині Ольги передували розквіту Русі як потужної середньовічної держави в часи її нащадків. Обравши християнство східного обряду, Ольга не тільки піднесла авторитет Києва на європейській арені, а й посіяла зерна віри, що згодом проросли фундаментом для об’єднання держави під егідою єдиного князя та єдиної церкви.

Зміст

Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак
Детальніше
попередня Галич
наступна Хотинська фортеця

Пов’язані матеріали

Архітектура козацького бароко Явище
icon
Ярослав Мудрий Особистість
«Слово про закон і благодать» Культурний артефакт
Християнізація Русі Явище
Хрещення Русі Подія
icon
Митрополит Іларіон Особистість
Русько-польські відносини Х–XIV століть Явище
Київ Місто
Утворення Київської (Руської) митрополії Подія
icon
Володимир Великий Особистість
Початок карбування руських монет Подія

Відео

promo

КНЯЗЬ ІГОР, КНЯГИНЯ ОЛЬГА та їх (не)романтична історія

Цікаво почитати

Історія України в мапах

Історія України в мапах

338 грн

Докладніше
Від трипільців до кіборгів.Коротка історія України. Юрій Мицик, Олег Бажан Видання четверте

Від трипільців до кіборгів.Коротка історія України. Юрій Мицик, Олег Бажан Видання четверте

500 грн

Докладніше
Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

Химерний Київ. Легенди, лякачки та цікавинки

370 грн

Докладніше
Історія України в художньо-історичних образах з найдавніших часів до сер. ХVІ ст.: Навчальний посібник.

Історія України в художньо-історичних образах з найдавніших часів до сер. ХVІ ст.: Навчальний посібник.

105 грн

Докладніше
Легенди Києва та Наддніпрянщини

Легенди Києва та Наддніпрянщини

200 грн

Докладніше
Переглянути на Родоводі
Володимир Великий
Культура Релігія

Володимир Великий

01 січня 979 р. –

Детальніше

Великий князь київський, князь новгородський. Хреститель Русі.

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись