Переяславська рада 1654 року icon

8 січня 1654 року Переяславська рада 1654 року Явище Жовтень 1655 року Козацький похід на Галичину Явище 10–11 листопада 1655 року Бої під Озерною Явище 24 жовтня 1656 року Віленське перемир’я Явище
Переяславська рада 1654 року
Переяславська рада 1654 року. Невідомий художник

Переяславська рада — козацька рада, яку скликав гетьманський уряд Богдана Хмельницького 8 січня 1654 року, щоби проголосити акт переходу Війська Запорозького (української козацької держави) під зверхність московського царя Олексія Михайловича. Вона була епізодом у процесі оформлення військово-політичного союзу Гетьманщини з Московською державою, що згодом в радянській науці й офіційній ідеології був окреслений як «возз’єднання українського народу з братнім російським народом». 

Зміна планів

Скликанню Переяславської ради передували переговори гетьмана Богдана Хмельницького, генерального писаря Івана Виговського та переяславського полковника Павла Тетері з главою московської делегації боярином Василем Бутурліним, що відбулися 7 січня 1654 року. Узгоджена під час них процедура проголошення переходу Війська Запорозького під «високу руку царя» не передбачала скликання Генеральної військової ради: українська сторона мала обговорити доцільність прийняття царської протекції на старшинській раді. Після цього Бутурлін мав оприлюднити адресовану гетьману та всьому Війську Запорозькому грамоту Олексія Михайловича, а старшина — обговорити її зміст і присягнути на вірність цареві в соборній церкві Переяслава. 

Скликати козацьку раду з розширеним складом учасників  постановили вже під час старшинської ради, що розпочалася вранці 8 січня. Загальну раду призначили на другу по полудні того ж таки дня. Щоправда, Військо Запорозьке після завершення виснажливої Жванецької кампанії 1653 року було розпущене по домівках, тож долучитися до зібрання реально могли лише ті старшини й козаки, які або супроводжували Хмельницького в його поїздці до Переяслава, або мешкали в Переяславі чи околицях. Тож достеменно відомо, що в роботі Переяславської ради взяли участь полковники Переяславського, Чигиринського, Черкаського, Канівського, Корсунського, Білоцерківського, Київського, Чернігівського, Ніжинського, Прилуцького, Миргородського та Полтавського полків, а відсутніми були брацлавський, уманський, кропивнянський, кальницький і паволоцький полковники. 

Загалом на раді було близько двохсот старшин полкового і сотенного рівня, а рядових козаків — обмаль. Скажімо, до списків козаків, які 8 січня склали присягу цареві, було занесено лише одного безурядового козака з Чигиринського полку, трьох –– із Канівського, чотирьох –– із Корсунського і жодного — з Уманського, Паволоцького і Кальницького полків. Тому вважати Переяславську раду Генеральною військовою радою можна хіба з певними застереженнями.

Перебіг

З опису Переяславської ради, який за наказом Бутурліна склали російські приказні дяки, відомо, що на її початку до присутніх звернувся з промовою гетьман Хмельницький, нагадавши всім про трагічні перипетії боротьби з Польщею, а також змалювавши можливі — відверто невтішні — перспективи політичного розвитку України під протекцією турецького султана, кримського хана чи польського короля. Натомість він у доволі привабливих барвах змалював переваги зверхності одновірного московського монарха, принагідно повідомивши присутнім, що до Переяслава саме прибула його повноважна  делегація. Адже, попри широко представлені в літописах і відображені у мистецьких творах (наприклад, картині Михайла Хмелька «Навіки з Москвою») сюжети про перебування на раді царського посольства, представництво Бутурліна обмежувалося лише таємними вивідувачами, посланими збирати інформацію. Заклики Хмельницького прийняти зверхність царя не викликали заперечень в учасників ради — навпаки, вони доволі одноголосно висловили підтримку. Після ради гетьман і старшина відвідали главу московської делегації, котрий ознайомив їх зі змістом царської грамоти й виголосив власну промову. 

А ось процедура приведення керівництва Війська Запорозького до присяги Олексію Михайловичу в соборній церкві Переяслава засвідчила принципові відмінності в політичній культурі сторін і виявила концептуальні розбіжності в баченні характеру вже проголошеного союзу. Зокрема, козацька старшина розраховувала на те, що складена присяга на вірність цареві отримає логічне продовження в складеній від імені Олексія Михайловича присязі московських послів щодо непорушності прав і привілеїв Війська Запорозького (як це практикували у відносинах короля Речі Посполитої та шляхти). Бутурлін, покликаючись на брак відповідних повноважень і нетиповість таких дій для політичної практики Московської держави, відмовився виконувати вимогу української сторони — і тоді Хмельницькому довелося, залишивши царську делегацію в храмі, уже втретє впродовж 8 січня скликати козацьку раду, цього разу за участі лише вищої козацької старшини. 

Негативна реакція старшини на факт однобічної присяги, виявлена в ході дебатів з цього приводу, змусила гетьмана через полковників Григорія Лесницького і Павла Тетерю ще раз спробувати схилити царського посла до задоволення вимоги української сторони. Однак і цього разу Бутурлін, покликаючись на самодержавний характер влади московського монарха, відмовився це зробити. Утім, він запевнив  старшину в непорушності царського слова, зокрема гарантій дотримання прав і вольностей Війська Запорозького. Гостра потреба залучити Московську державу до антипольської коаліції спонукала українське керівництво погодитися на такий варіант. Присяга вірності, яку принесли гетьман і вища козацька старшина, а також передача від московської делегації Хмельницькому царського прапора, булави, ферязі й боярської шапки знаменували завершення процедури переходу України під зверхність царя.

Наслідки

Упродовж наступних двох днів відбувалися переговори гетьманського уряду з представниками царя щодо характеру відносин Гетьманщини з владними інститутами Московської держави. Остаточно політико-правовий статус Гетьманщини було визначено в березні 1654 року під час московського раунду переговорів і закріплено в так званих Березневих статтях.

Наголошуючи в описі подій, у результаті яких Україна перейшла під зверхність царя, на Переяславській раді 8 січня 1654 року, історики й ідеологи намагалися надати актові міждержавної військово-політичної співпраці характеру всенародного волевиявлення до «возз’єднання» двох народів та, відповідно, притлумити значення інших важливих аспектів цього процесу (насамперед договірного характеру акту визнання козацтвом влади царя), зокрема непорозумінь і конфліктних ситуацій, які виникали під час принесення присяги. Із другого боку, повне ігнорування Переяславської ради чи зосередження суто на її нелегітимності — це прояви намагання штучно применшити роль переяславських подій 1654 року в історії України та всієї Центрально-Східної Європи.

Автор: Віктор Горобець

Експерт Віктор Горобець
Експерт Віктор Горобець

Література

Повсякдення, дозвілля і традиції козацької еліти Гетьманщини (переклад з рос.).

Повсякдення, дозвілля і традиції козацької еліти Гетьманщини (переклад з рос.).

«Слово і діло». Політичні злочини та політичний розшук в Гетьманщині XVIII ст. Друге видання

«Слово і діло». Політичні злочини та політичний розшук в Гетьманщині XVIII ст. Друге видання

Мазепа. Право на шаблю

Мазепа. Право на шаблю