Справа Українського національного центру icon

16 вересня 1930 року — 30 листопада 1930 року Пацифікація у Галичині 1931 рік Справа УНЦ 1931 рік — 1932 рік Справа Українського національного центру 10 жовтня 1932 року Урочисте відкриття Дніпрогесу 1933 роки – 1937 роки Другий п’ятирічний план розвитку економіки (п’ятирічка).
Справа Українського національного центру — це один зі сфабрикованих показових судових процесів сталінських часів, що набули поширення наприкінці 1920-х — на початку 1930-х років. Вона була частиною ширшої програми винищення українських інтелектуальних і політичних еліт, а її жертвами стали переважно представники старої генерації української інтелігенції.Український національний центр (УНЦ) — вигадана чекістами контрреволюційна організація, у членстві в якій було звинувачено 50 осіб. За легендою, метою цієї організації була підготовка збройного повстання для повалення радянської влади і встановлення капіталістичного ладу на підвалинах УНР.Арешти у справі УНЦ розпочалися у листопаді 1930 року. У лютому 1931 з’явилася підготовлена для чекістського керівництва довідка ДПУ про справу УНЦ. До неї було долучено копії протоколів допитів кількох осіб і висновок про «наявність найбільшої контрреволюційної української організації на чолі з Грушевським». Серед підсудних опинилися колишні члени опозиційних до більшовиків Української партії соціалістів-революціонерів i Української соціал-демократичної робітничої партії, посадовці УНР і безпартійні — переважно з Галичини.

Лідерами міфічної організації оголосили академіка Матвія Яворського — колишнього очільника історичного відділу Українського інституту марксизму і соратника Миколи Скрипника, що вже перебував на олівці спецслужб за «націоналістичний ухил»; і Михайла Грушевського, якого змусили зізнатися у членстві в УНЦ через тиск і погрози його доньці Катерині. 1933 року Грушевський відмовився від своїх зізнань, заявивши, що обмовив себе та інших під тиском, і справу проти нього припинили, а його випустили з ув’язнення — втім, до кінця життя він перебував під наглядом спецслужб.

Микола Шраг, колишній заступник голови Центральної Ради УНР, якому вдалося вижити у репресивних лещатах, у 1965 році свідчив про методи так званого слідства у справі УНЦ: «До мене застосовувалися заборонені методи слідства. Часті допити у нічний час, стояння на ногах під час допитів, крики і образи слідчих фізично і морально змучили мене і деморалізували. Ні про яку організацію я нічого не знав, шкідництвом і підготовкою повстання не займався. Відвідування та зустрічі у домашніх умовах з приводу різних сімейних урочистостей зі своїми товаришами я видавав як наради учасників контрреволюційної організації. Тобто я писав все, що від мене вимагали, аби лише мене не викликали вночі та не кричали».

7 лютого 1932 року фігурантам справи оголосили вирок. Всіх їх було засуджено до ув’язнення терміном від трьох до шести років, однак у наступні роки внаслідок посилення сталінських репресій 33 із 50 засуджених були повторно заарештовані за антирадянську діяльність і шпигунство. 21 з них засудили до смертної кари, ще 12 отримали нові терміни у радянських таборах, звідки переважно вже не вийшли живими. Серед загиблих були: Всеволод Голубович, голова Ради народних міністрів і міністр закордонних справ УНР; Павло Христюк, другий генеральний секретар внутрішніх справ Центральної Ради; Юрій Ярослав, дипломат, голова інформаційного департаменту МЗС УНР; Микола Стасюк, генеральний секретар харчових справ УНР; Віктор Поплавко, підполковник Армії УНР.

Майже до самого розпаду Радянського союзу Український національний центр вважали цілком реальною організацією. Лише у 1988 році справу було переглянуто — і Верховний суд УРСР припинив кримінальну справу щодо трьох репресованих через відсутність складу злочину. Решту 47 засуджених реабілітували на підставі указу «Про додаткові заходи по відновленню справедливості щодо жертв репресій, які мали місце в період 30–40-х років і початку 50-х років».

Автор Ольга Герасименко
Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак