logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Русь / Дмитро Дедько

Дмитро Дедько

1308 рік Смерть Юрія І Львовича 1315 рік Руським володарям пропонують долучитися до боротьби за угорську корону р. нар. невід. – 1349 р. Дмитро Дедько 1340 рік Отруєння Юрія ІІ Болеслава Квітень 1340 року Похід Казимира ІІІ на Львів
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Державна політика
  • Дата народження:
  • Дата смерті:
  • Навігатор: Русь

Дмитро Дедько — галицький боярин за часів правителів Королівства Русі Юрія ІІ Болеслава і Любарта-Дмитра, воєвода перемишльський. У період 1340–1349 був фактичним правителем королівства та лідером його боярсько-олігархічної верхівки. Під його керівництвом було відбито польсько-угорську навалу на Русь після смерті короля Юрія ІІ у 1340 році.

Безперечно, не лише князі й королі були важливими політичними діячами. Віча і знать намагалися добиватись вагомої участі у владі. Нерідко це призводило до загострення стосунків із вінценосними елітами, та часом усе-таки приносило успіх.

Одним із найяскравіших прикладів такого успіху в державі Романовичів — королівстві Русі, що, попри всі проблеми, намагалося оформитися інституційно, — слугує кар’єра Дмитра Дедька († після 1344). Місце народження й походження його невідомі, хоча, можливо, він був родом із Угорщини або Польщі — сусідніх із державою Романовичів теренів. Зрілість і впливовість вельможі засвідчені його присутністю серед свідків укладення князем і дідичем королівства Русі (dux et heres Regni Russiae) Юрієм-Болеславом Тройденовичем 11 лютого 1334-го та 20 жовтня 1335 року угод із магістрами Тевтонського ордену. У 1341 році Дмитро володів Перемишлем.

Найактивніший період діяльності Дмитра Дедька припав на 1340–1344 роки. 21 березня 1340 року Юрія-Болеслава Тройденовича отруїли, і після його смерті на землі Романовичів вторглися війська польського короля Казимира ІІІ та угорського Карла І Роберта. Казимир особисто став на чолі виправи на Львів: у квітні 1340 року спалив місто, вивіз до Кракова скарбницю династії. У відповідь Дмитро Дедько заручився монгольською допомогою хана Узбека і кілька років періодично пустошив сусідні землі королівств Польщі і Угорщини. Це дозволило йому утвердитися у землях королівства Русі як capitaneo Ruthenorum (terre Russie). Імовірно, він володів цими землями під протекторатом Узбека до смерті хана в 1341 році.

Правовий статус урядування старости Дмитра після 1341 року — питання складне. Він напевно користувався високим рівнем автономності на теренах, які контролював. Скажімо, Дмитро від свого імені видавав документи купцям королівств Угорщини, Польщі та Пруссії на пільгову торгівлю в підвладних йому землях. Водночас, за свідченням низки джерел, Дмитро визнавав зверхність і князя Любарта (Дмитра), що правив у Волинській землі, і нового угорського короля Людовика І з династії Анжу. Людовик успадкував від свого батька Карла Роберта титул Galitiae Lodomeriaequae Rex (король Галичини і Володимирії), тож мусив знати про його географічне значення і попередній досвід практичного застосування. Стосунки Дмитра Дедька з Казимиром ІІІ реконструювати складно. Але Дмитро, очевидно, тримаючи в своїх руках руські землі, забезпечував їхню єдність і самостійність. Адже саме зі смертю високого урядника Казимир ІІІ почав поступового долучати сусідні, насамперед галицькі, землі королівства Русі до своїх володінь. А з 1350-х років польський король систематично намагався здобути й волинську частину колишньої держави Романовичів.

На жаль, про шлюб, можливих дітей, обставини смерті та місце поховання Дмитра Дедька ми не знаємо нічого.

В українській історії першої половини XIV століття Дмитро Дедько слугує яскравим прикладом впливового представника світських еліт Галицької землі королівства Русі на чолі з династією Романовичів. Активна участь боярства у житті цієї частини держави відома ще з початку ХІІІ століття. Знаємо й інших представників боярської еліти — Коснятина Сірославовича, Володислава Кормильчича, Гліба Потковича, Судислава, Жирослава та чимало інших. Вони були носіями традицій станово-монархічної форми правління, тобто впливали на розподіл влади у країні та часом виборювали це право у кривавих протистояннях. Дмитро Дедько, щоправда, досяг найвищої сходинки, яка виявилася за статусом по суті рівною князівській владі. Цей високий урядник служив спершу Романовичам, а згодом посів місце урядника і старости Руської землі (provisor seu capitaneus terre Russie). Зі смертю Дедька почастішали переходи місцевих еліт на службу до королів сусідніх Угорщини і Польщі. Пошуки нового патрона слугують доказом західної політичної культури, яку вони здобували, зокрема, через свої тісні зв’язки з рештою Європи.

Зміст

Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак
Детальніше
попередня Загибель Лева ІІ і Андрія й початок боротьби за володіння їхнім спадком — королівством Русі
наступна Замок Сент-Міклош

Пов’язані матеріали

Містотворчі процеси в Русі Явище
Смерть короля Угорщини та Польщі Людовика І Подія
Сторінки двосторонніх зв’язків Русі із країнами Західної Європи Явище
Русько-чеські відносини ІХ–XIV століть Явище
Русько-польські відносини Х–XIV століть Явище
Держава Романовичів Явище
Держава Романовичів і тяглість руської традиції Явище
Монгольське вторгнення середини ХІІІ–XIV століття Явище
Київ Місто
Загибель Лева ІІ і Андрія й початок боротьби за володіння їхнім спадком — королівством Русі Подія
Візит князя Данила Романовича до хана Бату Подія
icon
Дмитро з Горая Особистість
icon
Лев Данилович Особистість
icon
Данило Романович Особистість
Львів Місто
Початок боротьби за галицьку спадщину після смерті князя Володимира Ярославича Подія
Галич Місто

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись