logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Русь / Данило Романович

Данило Романович

6 квітня 1199 року – 7 квітня 1199 року Роман Мстиславович 9 листопада 1199 року – 10 листопада 1199 року Петро Милоніг 1201 р. – 1264 р. Данило Романович 1202 рік Роман Мстиславич входить до Києва 1202 рік Роман Мстиславич входить до Києва
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Державна політика
  • Дата народження:
  • Дата смерті:
  • Навігатор: Русь

Данило Романович — король Русі, Князь галицький, володимирський, Великий князь Київський. Представник роду Романовичів, гілки Володимирських Мономаховичів із династії Рюриковичів. Син Великого князя Київсього Романа Мстиславича та доньки візантійського імператора Ісаака II Ангела Анни.

В українській історії ХІІІ століття не бракувало яскравих особистостей ні серед князівської верхівки, ні серед світської чи церковної знаті. Проте одна постать — завдяки збереженому до наших днів придворному творові (відомому загалові як Галицько-Волинський літопис) — затьмарила усі інші. Ідеться про князя, а від 1253 року короля Русі — Данила Романовича.

Він був старшим сином Романа Мстиславовича (представника волинської гілки Мономаховичів) і його другої дружини — представниці ромейських еліт (мождиво, навіть доньки імператора), ім’я якої невідоме. Цей шлюб, щоправда, був укладений іще за життя першої дружини князя Романа — Предслави, доньки Рюрика Ростиславовича, — тож існували сумніви щодо його канонічності. Це, зокрема, створило після князевої смерті 19 червня 1205 року поважні безпекові проблеми для вдови та дітей.  Не маючи змоги утримати Галич, сімейство зазнало поневірянь. Удова передала право опіки над сином і титул Galiciae Lodomeriaequae Rex (король Галичини і Володимирії) володареві Угорщини Андрію ІІ. Дві третини свого життя князь Данило за підтримки найближчої родини та різного штибу союзників намагався зібрати докупи батькову спадщину — володіння на Волині та в Галицькій землі.

Географія Данилової діяльності вражає. Найсхіднішим місцем його перебування був Сарай, столиця монгольського хана Бату в Пониззі Волги, куди князь прибув на ханову вимогу наприкінці 1245 — на початку 1246 року. Найзахіднішим — розташована за 20 кілометрів від Братислави місцевість Крессенбрунн, де 12 липня 1260 року Данило на боці Бели IV взяв участь у битві проти військ чеського володаря Пшемисла Оттокара ІІ. Буквально напередодні монгольського вторгнення він ненадовго посів київський престол, а 1253 року в Дорогочині був коронований на короля Русі.

Данило укладав не тільки військові союзи, а й династичні шлюби: він був двічі одружений. Уперше — з Анною, донькою князя Мстислава Мстиславовича; вдруге — з донькою литовського князя Довспрунка, брата майбутнього литовського короля Міндовга. В обох шлюбах народилося понад 10 дітей.

Король Русі заснував для себе нову столицю – місто Холм, яку вибудував за найкращими європейськими взірцями. Тут помер і був похований у Богородичному храмі. Археологічні дослідження храму, однак, досі не виявили решток його тіла.

Закладені Данилом Романовичем королівські традиції не були для Русі чимось новим. Першим королем далекого 1075 року римський папа Григорій VII титулував князя Ярополка Ізяславича. У латинському історіописанні князів Русі називали королями ще від середини Х століття, у такий спосіб позначаючи їхній авторитет, владу, вплив на батьківщині й за її межами. Сім’ї правителів Русі від ХІ століття постійно контактували з королівськими династіями інших країн латинського Заходу. Утім, наступники Ярополка Ізяславича королівських амбіцій не виявляли: це були самодостатні суверени своїх земель, які не потребували папського схвалення. Тим більше, що київські митрополити неохоче і з пересторогою сприймали будь-які стосунки з «латинянами», особливо після падіння Константинополя у квітні 1204 року.

Данилове ж рішення коронуватися було продиктоване намірами скинути «татарську честь» (себто монгольський протекторат), котру він сповна відчув під час відвідин Сараю. Король Русі мав сподівання за допомогою війська хрестоносців позбутися загрози від номадів. Цього не сталося. Тому в останні роки життя його стосунки з римським папою Олександром IV погіршилися, а інституалізація королівства Русі суттєво пригальмувала. Лев і Мстислав титулувалися князями і синами короля Данила. Жоден із них не коронувався. Зміни, спрямовані на повернення до королівських традицій, можна зауважити в часи правління короля Русі та князя Володимирії Юрія І, його синів Андрія і Лева ІІ та онука Болеслава (Юрія) Тройденовича.

Зміст

Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак
Детальніше
попередня Початок боротьби за галицьку спадщину після смерті князя Володимира Ярославича
наступна Держава Романовичів і тяглість руської традиції

Пов’язані матеріали

Кревська унія Подія
Походи коаліції руських князів проти половців Подія
Містотворчі процеси в Русі Явище
icon
Ярослав Мудрий Особистість
Хрещення Русі Подія
Смерть короля Угорщини та Польщі Людовика І Подія
Сторінки двосторонніх зв’язків Русі із країнами Західної Європи Явище
Русько-чеські відносини ІХ–XIV століть Явище
Русько-польські відносини Х–XIV століть Явище
Русько-угорські відносини ІХ–XIV ст. Явище
Держава Романовичів і тяглість руської традиції Явище
Монгольське вторгнення середини ХІІІ–XIV століття Явище
Київ Місто
Загибель Лева ІІ і Андрія й початок боротьби за володіння їхнім спадком — королівством Русі Подія
Візит князя Данила Романовича до хана Бату Подія
icon
Дмитро з Горая Особистість
icon
Дмитро Дедько Особистість
icon
Лев Данилович Особистість
icon
Євпраксія-Адельгейда Особистість
icon
Володимир Великий Особистість
Львів Місто
Початок боротьби за галицьку спадщину після смерті князя Володимира Ярославича Подія
Галич Місто

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись