logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Козацька доба / Ульріх фон Вердум

Ульріх фон Вердум icon

30 січня 1667 року Андрусівське сепаратне перемир’я 1668 рік Антиросійське повстання 1 січня 1632 року – 20 березня 1681 року Ульріх фон Вердум 16 жовтня 1672 року Бучацький договір 18 жовтня 1672 року Бучацький мирний договір між Річчю Посполитою і Османською імперією.
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Міжнародна політика, Політика
  • Дата народження: 1 січня 1632 р.
  • Дата смерті: 20 березня 1681 р.
  • Навігатор: Козацька доба

Народився 1 січня 1632 року. Помер 20 березня 1681 року. Дипломат, історик, хронікер, мандрівник родом з Фрісландії. Здійснив кілька подорожей землями сучасної України, які детально описав у своїх мемуарах.

Ульріх фон Вердум народився у Фрісландії (історична область на узбережжі Північного моря) у шляхетній родині. Отримав домашню освіту, згодом вступив до університету Франекера, де студіював теологію, право й медицину. У 1670 році після смерті батьків отримав добру спадщину, однак замість керувати маєтками і вести спокійне та заможне життя, вирушив у подорож у компанії свого брата Александера.

У Гамбурзі брати познайомилися з Жаном де Куртоном, абатом Пом’є, агентом французького уряду, який подорожував під іменем пана фон Боваля. Його авантюрна місія полягала в поваленні польського короля Міхала Корибута Вишневецького, замість якого мав бути обраний французький принц Шарль Парис, герцог де Лонгвіль. Тут брати тимчасово розлучилися: Александер поїхав до Швеції, де став наставником знаменитого дипломата Бенгта Оксеншерни; Ульріх же приєднався до абата й вирушив з ним у дворічну подорож, гідну пригодницького роману у жанрі «плаща і шпаги»: пересування інкогніто, напади розбійників, шпигунські пристрасті та знайомства з різноманітними впливовими особами; у 1671 році фон Вердум навіть служив у війську гетьмана Яна ІІІ Собеського. Однак на початку Голландської війни принц Шарль Парис несподівано потонув, перетинаючи Рейн, і це звело нанівець всі зусилля Куртона і його супутника.

Протягом 1670–1672 років фон Вердум чотири рази подорожував теренами сучасної України, ретельно занотовуючи все побачене: від географічних і культурних особливостей до міжконфесійних і військово-політичних відносин. Він, зокрема, відзначав справедливість національно-визвольної боротьби українців під проводом Богдана Хмельницького, оскільки «польські пани з селянами поводяться гірше, ніж із рабами або собаками». Маршрути Ульріха фон Вердума пролягали територіями сучасних Львівської, Тернопільської, Вінницької, Рівненської, Хмельницької та Івано-Франківської областей. Він відвідав Львів, Жовкву, Яворів, Бар і низку інших міст, містечок і сіл, детально описуючи їхню історію, архітектуру і побут та приправляючи свої спостереження барвистими коментарями.

У 1672 році Ульріх фон Вердум разом з абатом Пом’є прибув до Парижа, однак відхилив його пропозицію вступити до нього на подальшу службу і повернувся до Фрісландії, а згодом поїхав у Швецію до брата. Там був представлений королю і отримав посаду придворного магістра, яка й надалі забезпечувала йому повне подорожей і цікавих знайомств життя. Разом із братом він співпрацював з графом Оксеншерною, брав участь у великій дипломатичній поїздці до Відня, виконував ризиковані завдання під час дансько-шведської війни, а у січні 1776 року був запрошений до участі у мирних переговорах у Неймегені — однак через термінові справи мусив повернутися на батьківщину, де Крістіна Шарлотта Вюртемберзька, правляча принцеса Східної Фрісландії, призначила його на придворну посаду.

Ульріх фон Вердум помер у своєму замку 20 березня 1681 року, не залишивши по собі нащадків, і був похований у родинному склепі. Його мемуари побачили світ уже після смерті автора, у 1786–1788 роках, а у 1876-му були перекладені польською мовою. Попри те, що його знайомство з Україною тривало лише два роки, нотатки фон Вердума й сьогодні є цінним джерелом інформації про міста й села Холмщини, Поділля і Галичини та про строкате культурне тло тієї епохи.

Авторка: Ольга Герасименко

Зміст

Експерт Віктор Горобець
Експерт Віктор Горобець
Детальніше
попередня Виборність козацької старшини
наступна Гетьманська влада

Пов’язані матеріали

Жовківський замок Архітектурна пам’ятка
Кудринецький замок Історична пам’ятка
Бучач Місто

Замок Едензерлоог, місце народження Ульріха фон Вердума, сучасне фото

«Ян Собеський під Віднем». Картина Яна Матейка (1883)

Принц Шарль-Парис Орлеанський-Лонгвіль (1649-1672), французький претендент на трон Речі Посполитої.

Король Речі Посполитої Михайло Корибут Вишневецький (1669-1673). Портрет Даніеля Шульца (бл. 1669).

Принцеса Крістіна Шарлотта Вюртемберзька

Польське видання «Щоденника» Ульріха фон Вердума.

МОЯ ГАЛИЧИНА: Край за Карпатами

МОЯ ГАЛИЧИНА: Край за Карпатами

325 грн

Докладніше
Іржа на клинку: роман-хроніка

Іржа на клинку: роман-хроніка

499.00 грн

Докладніше
Стешка, дочка винахідника

Стешка, дочка винахідника

347 грн

Докладніше
Яблука війни

Яблука війни

328 грн

Докладніше

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись