logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Світові війни / Наталія Ужвій

Наталія Ужвій icon

1924 р. – 1930 р. Дзиґа Вертов 1924–1929 роки «97» (п’єса Куліша) 1925 р. – 22 липня 1986 р. Наталія Ужвій Січень 1926 року Заснування ВАПЛІТЕ 1920 – 1930-ті роки Розстріляне відродження
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Культура
  • Дата народження: 8 вересня 1898 р.
  • Дата смерті: 22 липня 1986 р., Київ
  • Навігатор: Світові війни

Українська акторка театру і кіно.

Наталія Ужвій була найстаршою дитиною в багатодітній сім’ї працівника залізниці. Після її народження родина перебралася до робітничого селища Брудно (сьогодні — частина Варшави). Там Наталія навчалась у місцевому залізничному училищі, потім вступила до міського, однак через безгрошів’я мусила покинути навчання, знайти роботу швачки й самостійно готуватися до іспитів.

У 16 років вона отримала диплом учительки й почала працювати у сільській школі. Згодом, коли на теренах тодішньої імперії спалахнула революція, родина переїхала до Золотоноші (Черкаська область). Там Ужвій уперше вийшла на сцену — зіграла епізодичну роль у виставі аматорського театрального гуртка «Мораль пані Дульської».

На початку 1920-х років трупу реорганізували, перетворивши на пересувну агітбригаду. Деякий час Ужвій виступала перед червоноармійцями, однак у 1921 році письменник Іван Ле, що керував тоді Золотоніським відділом народної освіти, скерував її на режисерські курси до Києва.

У 1922–1925 роках Ужвій навчалася при Першому драматичному театрі УРСР імені Шевченка і грала в допоміжному складі під керівництвом Івана Мар’яненка. Опісля працювала в Одеському драматичному театрі, а 1926-го також зіграла дебютну роль в агітаційному фільмі Одеської кінофабрики «ПКП». До 1934 року акторка жила в Харкові, грала в легендарному «Березолі», а після його закриття повернулася до Києва і долучилася до трупи Драматичного театру імені Франка.

У другій половині 1930-х років Ужвій активно знімалась у кіно. Зокрема, у фільмах «Прометей» (1935, за поемою Тараса Шевченка «Кавказ»), «Назар Стодоля» (1936, за однойменною п’єсою Шевченка), «Кармелюк» (1938) і «Травнева ніч» (1940, за повістю Миколи Гоголя) — одній із перших радянських кольорових стрічок. Вона також стала моделлю для Катерини — однієї зі скульптур, що прикрашають пам’ятник Кобзарю в Харкові роботи Матвія Манізера. «Моя участь у роботі по створенню пам’ятника — значний етап мого творчого зростання. З радістю віддала все своє вміння і майстерність на створення образу Катерини. У цьому образі мені хотілося відобразити безвихідну долю жінки кріпосної України. Прагнучи повніше втілити образ Катерини, я жила нею», — згадувала акторка.

У роки Другої світової війни Ужвій разом із театральною трупою була в евакуації: у Тамбові, потім у Ташкенті. У той період вона далі грала в кіно — її найвідомішою стрічкою була «Райдуга» (1943) про героїчну жінку-партизанку. Цей фільм не лише закохав у акторку радянських глядачів — зокрема, солдатів, які завалювали її листами з фронту, — а й отримав премію газети «Daily News» «За найкращий іноземний фільм в американському прокаті 1944 року», а також приз Національної ради кінооглядачів США.

Першим чоловіком Наталії Ужвій був поет-футурист Михайль Семенко, із яким вона познайомилася в Одесі. Пара розлучилась у 1936 році. Син Михась, народжений у цьому шлюбі, отримав тавро «сина ворога народу», коли Семенка репресували. 1951 року 24-річний він помер від менінгіту — трагедія, через яку Ужвій намагалася накласти на себе руки.

Із другим чоловіком, актором Євгеном Пономаренком, Ужвій прожила до смерті. Він був постійно поруч у ті довгі місяці, коли вона помирала від раку, і вів короткі нотатки: «Лютий. Втомлюється швидко. Рухатися їй все важче. Березень. Лікарі стали приходити все частіше. Квітень-травень. Наталці все гірше. П’є тільки чай. Почалися нестерпні болі. Липень. Її не стало. Вівторок».

Наталія Ужвій померла 22 липня 1986 року. Її поховали на Байковому кладовищі в Києві. За 88 років життя акторка зіграла 200 ролей у театрі та знялась у 20 кінофільмах, а Сергій Параджанов створив біографічний фільм про неї саму. 2015 року скромна сільська хата в Любомлі, де народилася зірка української сцени й екрану, була зруйнована.

Зміст

Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак
Детальніше
попередня ВУФКУ
наступна Розстріляне відродження

Відео

promo

Наталія Ужвій очима Сергія Параджанова. Одиниця обліку

promo

Тарас Шевченко. Лілея. Читає Наталія Ужвій

Переглянути на Родоводі
Лесь Курбас
Культура

Лесь Курбас

25 лютого 1887 р. –

Детальніше

Режисер, драматург, теоретик театру, публіцист. Жертва сталінських репресій, представник Розстріляного відродження.

Що пов’язує:

Колега Леся Курбаса.

Йосип Гірняк
Культура

Йосип Гірняк

14 квітня 1895 р. –

Детальніше

Український театральний актор і режисер. Автор мемуарів «Спомини» про життя за лаштунками театру «Березіль».

Що пов’язує:

Колега Йосипа Гірняка.

Михайль Семенко
Культура

Михайль Семенко

17 грудня 1913 р. –

Детальніше

Письменник і поет, засновник і теоретик українського футуризму. Представник Розстріляного відродження.

Що пов’язує:

Дружина Михайля Семенка.

Сергій Параджанов
Культура

Сергій Параджанов

1 квітня 1957 р. –

Детальніше

Український і вірменський кінорежисер, сценарист і композитор, основоположник течії українського поетичного кіно. Політв’язень, автор знаменитого фільму «Тіні забутих предків».

Що пов’язує:

Колега Сергія Параджанова.

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись