- Діяльність: Культура, Наука й освіта
- Дата народження: 19 листопада 1539 року
- Дата смерті: кінець грудня 1582 року
- Навігатор: Пізнє середньовіччя. Русь після Русі
Галшка Острозька — княгиня, меценатка, засновниця Острозької академії — народилася 19 листопада 1539 року в сім’ї волинського князя Іллі Острозького і красуні Беати Костелецької, яка, за припущеннями дослідників, могла бути позашлюбною дочкою польського короля Сигізмунда І Старого.
Щоправда, росла Галшка без батька — він помер незадовго до її народження, заповівши спадкоємиці численні маєтності. Здавалося, що дівчинці від початку гарантоване впливове місце в суспільстві; а з другого боку, заможність, високе походження і неабияка врода наповнили її особисте життя трагедіями.
Першим чоловіком Галшки став князь Дмитро Сангушко, якому руку дівчини обіцяв її дядько, Василь-Костянтин Острозький. Дмитро відтак вирішив, що має цілковите право взяти її за дружину силоміць — і вінчання таки відбулося, коли Галшці було 14 років. Беата, щоб урятувати доньку, звернулася до польського короля, і, не без сприяння шляхтичів, які й собі не проти були одружити синів із князівною, монарх видав вирок: Сангушка стратити, а дівчину повернути додому. Дмитро спробував утекти, забравши із собою дружину, однак їх упіймали й вирок виконали. За переказами, від цього шлюбу в Галшки лишився син, якого Беата віддала на виховання в селянську сім’ю; краєзнавець Микола Пашковець припускає навіть, що з цього хлопчика виріс славнозвісний козацький ватажок Северин Наливайко.
Із другим чоловіком, магнатом Лукашем Ґуркою, якого дібрав для неї сам польський король, Галшку одружили обманом. Від нього вона згодом втекла до коханого князя Симеона Слуцького, із яким потаємно обвінчалася. Проте король не готовий був погодитися з вибором норовливої князівни, тож Слуцького вбили, а Галшці принесли його відрубану руку разом з обручкою. На той час жінці було всього 19 років. Її повернули Ґурці, який ув’язнив дружину у вежі та змусив носити маску, аби не привертати увагу вродою.
Покинути стіни вежі-в’язниці Галшка Острозька змогла аж 1573 року, після смерті Ґурки. Свої чималі маєтності вона використовувала на підтримку культури: спонсорувала друкарні, освітні інституції, бібліотеки. Але найважливішим став її внесок у створення Острозької академії: Галшка вклала чимало коштів у те, щоб школа в Острозі спершу просто постала, а потім — виросла в культурно-науковий осередок європейського масштабу.
Авторка: Маргарита Кас’яненко