logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Повоєнний СРСР / Семен Глузман

Семен Глузман icon icon

Липень 1972 року Арешт за «антирадянську діяльність» співробітників Інституту філософії АН УРСР Євгена Пронюка й Василя Лісового. 26 жовтня 1972 року Постанова ЦК КПРС «Про окремі категорії громадян, переселених у минулому з місць їхнього проживання в інші райони СРСР» Народився 10 вересня 1946 року (Київ) Семен Глузман 21 січня 1976 року Поява західних газет в СРСР 26 жовтня 1976 року Введено «рибний день»
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Медицина й охорона здоров’я, Правозахисна діяльність
  • Дата народження: 10 вересня 1946 р., Київ
  • Дата смерті:
  • Навігатор: Повоєнний СРСР

Психіатр, правозахисник, дисидент і політв’язень. Президент Асоціації психіатрів України, директор Українсько-американського бюро захисту прав людини, співголова Комітету «Бабин Яр». Один із авторів закону «Про психіатричну допомогу».

Наша перша зустріч відбулася на кухні спільної знайомої — Ірини Якір. Стрілись ми геть випадково; я в той час навіть не знав, що в нас є спільні знайомі.

Ішов 1988 рік, гриміла перебудова, і приїжджати в СРСР я став в основному для того, щоб зрозуміти, як допомогти молодому демократичному рухові у створенні відкритої країни і як розвіяти густі тіні, що тягнуться з похмурого радянського минулого.

Окремо представляти Глузмана не треба було: я знав це обличчя. Я брав активну участь у боротьбі проти політичних зловживань психіатрією ще з 1977 року і бачив його на багатьох фотографіях. Людина, що сиділа навпроти мене, була одним із наших героїв. Він отримав сумарно 10 років колонії та заслання, виступивши проти політично вмотивованих зловживань у психіатрії. Однак після повернення із заслання Глузмана не було видно: він не світився, щоб не наражатися на повторний арешт. І ось він тут — сидить на кухні власною персоною. Ми потиснули руки.

Глузман показав мені свої тексти, і я на якийсь час вийшов з кухні, щоб їх почитати. Я одразу відчув, що це абсолютно неординарна річ, не схожа на те, до чого я вже звик: ніяких одкровень про корупцію і порушення прав людини в радянській психіатрії, ніяких емоційних закликів до західних психіатрів. Те, що я читав, було втіленням філософського підходу до проблеми, спробою зрозуміти, чому трапилися ці зловживання, досить складний, системний аналіз наукових робіт психіатрів, які працюють в московському Інституті загальної та судової психіатрії імені Сербського — саме там дисидентам діагностували «психічні захворювання». Інстинктивно я відчував, що тримаю в руках бомбу: цей матеріал міг сильно вплинути на результат боротьби проти зловживань у радянській психіатрії. Як мені згодом  розповів Глузман, я повернувся на кухню з рум’янцем на щоках і пропозицією перекласти все й опублікувати на Заході.

Він справив глибочезний вплив на моє мислення. Коли ми познайомились, я був головно революціонером, звиклим оперувати поняттями «чорне» і «біле». Відтоді все змінилося. Що ж тут удієш, коли думаєш, ніби все ясно, а ваш друг говорить: «Стривай, у цьому я не впевнений, подумаймо ще». У Семена Глузмана завжди були свої мірки.

Він справді унікальний. Я не зустрічав людини дбайливішої, обачнішої та відданішої одночасно. Коли я приїжджаю «додому» в Київ, на моєму столі вже стоїть пляшка «Боржомі» або «Набеглаві», а в холодильнику — запітніла пляшка білого вина. Ми вже тридцять років друзі, але він не тільки друг. Він — один із моїх наставників, він навчив мене дивитися на речі по-іншому, розглядати їх зусібіч, розуміти опонента й не боятися з ним потоваришувати, навести мости. Семен Глузман — це живе втілення південноафриканської «Комісії правди і примирення», той тип класичного дисидента, яких майже не залишилося.

Він стоїть на рівні з такими великими людьми, як Андрій Сахаров і Сергій Ковальов (із обома Глузман дружив), він товаришував із такими видатними особистостями, як Віктор Некрасов, Іван Світличний і Валерій Марченко. Але водночас він однаково відкритий до простих людей без гучних імен, з унікальною і часто трагічною життєвою історією.

Зміст

Автор Роберт ван Ворен
Експерт Юрій Шаповал
Експерт Юрій Шаповал
Детальніше
попередня Протест на прем’єрі «Тіней забутих предків»
наступна У Києві заарештовано Гелія Снєгірьова

Пов’язані матеріали

Радянська каральна психіатрія Явище
Репресивна новомова Явище
icon
Юрій-Богдан Шухевич Особистість
Самоспалення Олекси Гірника Подія
У Києві заарештовано Гелія Снєгірьова Подія
icon
Олекса Гірник Особистість
icon
Гелій Снєгірьов Особистість
Протест на прем’єрі «Тіней забутих предків» Подія
icon
Артемій Ведель Особистість

Відео

№43

№43 "Записки в'язня Станиславівської тюрми"

90 грн

Докладніше
Василь Стус: Поет і Громадянин. Книга спогадів та роздумів. Друге видання.

Василь Стус: Поет і Громадянин. Книга спогадів та роздумів. Друге видання.

480 грн

Докладніше
Спогади  — Подарункове видання  Любомир Гузар

Спогади — Подарункове видання Любомир Гузар

870 грн

Докладніше
Спогади Любомир Гузар

Спогади Любомир Гузар

428 грн

Докладніше

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись