Сучасність [навігатор]

img-bg
promo

Павло Артимишин

Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича Національної академії наук України

«Навігатор з історії України. Сучасність»

«Навігатор» по українській сучасності розповідає про події, зовсім близькі до читачів: якщо вони й не пережили їх самі, то точно мають змогу дізнатися про них від трошки старших очевидців. Нам може бути дивно усвідомлювати історичність свого досвіду — проте навіть недавнє минуле можна осмислювати за допомогою історичного інструментарію, який дає змогу краще бачити зв’язки між процесами й розуміти, яким складним буває плетиво причин і наслідків. 

Звісно, поки події ще тривають, ми не знаємо, до чого деякі з них можуть привести. Наприклад, як пандемія Covid-19 вплине на взаємодії в суспільстві? Якими будуть наслідки новітньої російсько-української війни? Утім, навіть ті події, які ми переживаємо зараз, стають зрозумілішими в історичній перспективі: наприклад, окупацію Криму і вторгнення на Донбас можна пов’язати із розпадом Радянського Союзу, із примусовими переселеннями й депортаціями, з індустріалізацією ХІХ століття, із завоюванням Кримського ханства і так далі. Розглядаючи сучасну історію, читачі вчаться користуватися новітнім інформаційним полем, відрізняти правдиві дані від фейків і формулювати власні висновки, базові на адекватних і перевірених фактах. 

Про який період ідеться в «Навігаторі»?

Про багато сучасних подій ми не дізнаємося з історичних підручників — ми переживаємо їх безпосередньо. З одного боку, це дає змогу, вивчаючи період, спиратися не лише на джерела, а й на персональний досвід, а з другого — унеможливлює розповідання історії як чогось, що має умовні розділи з початком і кінцем: «Сучасність» — це розділ, який досі триває. Проте вона не відокремлена від попередніх епох. Щонайменше в ній продовжують діяти угоди й домовленості, укладені в більш ранні періоди: ми живемо у визначених кордонах держав і продовжуємо розвивати культуру, яка існує не одну сотню років. Та й, зрештою, із часів розпаду СРСР і відродження української державності минуло понад тридцять років — досить тривалий для аналізу й вивчення часовий відрізок.

Звісно, дослідження сучасності вимагає особливих підходів. На відміну від попередніх історичних періодів, історикам цього часу доводиться часто працювати не лише з архівними документами (та й чимало з них наразі засекречені), а й із фото- і відеоконтентом, усними свідченнями очевидців і навіть із мемами й художніми творами. Загалом обсяги інформації значно більші порівно з попередніми періодами — це преса, інтернет-ресурси, інші медіа тощо.

Навіщо досліджувати сучасність?

Сучасна історія важлива не лише з наукового погляду — вона є підґрунтям для побудови світогляду й відчуття власної ідентичності. 

Знайомство з подіями останніх десятиліть в Україні і світі, розуміння процесів, які відбуваються в суспільстві, політичному житті, економіці й культурі, допоможе читачам виваженіше оцінювати ситуацію й ухвалювати рішення, а ще — навчитися критично користуватися новітнім інформаційним полем, відрізняти правдиві дані від фейків, формулювати відповідно до них власні висновки, позиції і переконання, базовані на перевірених фактах. Це вкрай важливо, надто коли йдеться про молоде покоління читачів: нинішні підлітки до наступних виборів уже отримають право голосу. І їм варто бути обізнаними, щоб зробити свідомий вибір.

Часострічка періоду

Сучасність

Сучасність

До розділу
1 липня 1991 року

Втратила силу Організація Варшавського договору

19 серпня 1991 року24 серпня 1991 року

Серпневий путч

24 серпня 1991 року

Президент СРСР Михайло Горбачов залишив посаду Генерального секретаря ЦК КПРС і заявив про необхідність саморозпуску КПРС

24 серпня 1991 року

Акт проголошення незалежності України

30 серпня 1991 року

Президія Верховної Ради України затвердила указ про заборону діяльності Компартії. Нову КПУ зареєстровано 1993 року

4 вересня 1991 року

Над будинком Верховної Ради піднято синьо-жовтий прапор

18 жовтня 1991 року

Верховна Рада СРСР ухвалила Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій»

1 грудня 1991 року

Всеукраїнський референдум і вибори Президента України, на яких переміг Леонід Кравчук

7 грудня 1991 року8 грудня 1991 року

Підписано «Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав»