Походи коаліції руських князів проти половців icon

1097 рік Зустріч князів у Любечі з метою перерозподілу володінь. 1097 рік Осліплення теребовльського князя Василька володимирським князем Давидом Ігоровичем і київським Святополком Ізяславичем. Початок міжкнязівських війн за Волинь і Прикарпаття. 1103 рік – 1111 рік Походи коаліції руських князів проти половців 15 червня 1107 рік – 16 червня 1107 рік Нестор-агіограф 1113 рік Смерть київського князя Святополка, заворушення в місті й прихід на київський стіл переяславського князя Володимира (Мономаха).

Після низки поразок і руйнівних набігів кочовиків-половців на Русь у другій половині ХІ століття руські князі перейшли у наступ. Вони не тільки відбивали атаки на власній території, а й уперше перевели гру на поле супротивника. Перелам стався в середині 1090-х, а між 1103 та 1111 роками відбулося кілька переможних походів об’єднаних князівських військ у степ та дрібніші кампанії окремих князів.

На чолі усіх великих походів стояв київський князь Святополк Ізяславич. Також обов’язковим учасником був переяславський князь Володимир (Мономах). Руським князям вдалося вбити деяких половецьких вождів і взяти великий полон.

Після походу вглиб степу 1111 року половці надовго втратили ініціативу і навіть на певний час відкочували за Дон. Через два десятиліття вони повернули собі позиції в надчорноморських степах, але вже не могли диктувати свої умови володарям Русі.

Серія походів 1103–1111 років змінила модель відносин Русі й половців. Не боячись одне одного, еліти обох суспільств могли зближуватися. З кінця ХІ століття почалася традиція шлюбів між Рюриковичами і знатними половчанками. Кожна сторона брала участь у внутрішніх конфліктах іншої. Половці все частіше потрапляли в ряди руського боярства і слуг, приймали християнство і осідали в Русі. Натомість руське (українське) населення активніше проникало до степу.

 

Експерт Вадим Арістов
Експерт Вадим Арістов

Відео

promo

Лекція Вадима Арістова «Русь і степ»

Лекція Вадима Арістова «Русь і степ»