logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Світові війни / Юрій Яновський

Юрій Яновський icon

1926 – 1928 рік ВАПЛІТЕ жовтень 1927 – грудень 1930 року Публікація журналу «Нова ґенерація» 8 травня 1928 р. – 12 лютого 1947 р. Юрій Яновський 18 травня 1928 року – 6 липня 1928 року Судовий розгляд сфабрикованої «Шахтинської справи» 12 липня 1928 року – 13 липня 1928 року Олена Теліга
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Культура
  • Дата народження: 27 серпня 1902 р.
  • Дата смерті: 25 лютого 1954 р., Київ
  • Навігатор: Світові війни

Український поет, письменник-романтик, військовий кореспондент, редактор і сценарист ВУФКУ, художній керівник Одеської кінофабрики.

Юрій Яновський походив із козацького роду, який сягав корінням XVI століття. Він народився в селі Маєрове (нині село Нечаївка Кіровоградської області), однак в анкетах зазначав місцем народження Єлисаветград, куди його багатодітна родина переїхала згодом.

Закінчивши реальне училище, він навчався в механічному технікумі, а згодом переїхав до Києва і вступив до Політехнічного інституту. Про студентські роки писав так: «Приробляв собі я тим, що з Подолу до Єврейського базару возив на собі дрова. Ті роки не було в мене білизни та простинь, укривався я драним кожухом, жодного разу в кімнаті не топив, а скільки жило й народжувалося в мені гордості. Я входив у життя в драних австрійських черевиках, у котрих взимку бувало повно снігу, міцно затиснувши олівець у руці, широко розплющивши очі на всі чуда світу, котрі малювала мені моя дурна уява».

У 1922 році Яновський опублікував свій перший вірш, написаний російською мовою під псевдонімом Георгій Ней, у газеті «Пролетарська правда». Михайль Семенко, що працював тоді в газеті «Більшовик», зауважив талант молодого автора і став його покровителем у світі літератури. 1924 року Яновський почав працювати у «Більшовику» і приєднався до руху футуристів. Згодом Семенко запросив його переїхати до Харкова, на роботу у сценарному відділі Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ). У цей період Яновський працює редактором і створює свою першу збірку оповідань, а 1926 року пише перший кіносценарій — до фільму «Гамбург» про комуністичну боротьбу у Німеччині.

У 1926 році Яновського призначають художнім керівником Одеської кінофабрики, що дозволяє йому активно залучатися в різні аспекти кіновиробництва. 1928 року він створює свій дебютний роман і водночас magnum opus «Майстер корабля», у якому зображає цей досвід. Щоб не викликати зайвих підозр у цензорів, Яновський звертається до метафоричної мови, відірваного від реальності символізму й екзотичних імен — це перетворює роман на складний, багаторівневий і фантазійний твір.

1931 року виходить другий роман Яновського: «Чотири шаблі». Критики були швидкі на розправу — автора звинуватили у «дрібнобуржуазному розумінні мети і завдань соціалістичної революції» і твір заборонили. Наступний роман «Вершники» (1935) був сприйнятий більш схвально і 1939 року навіть екранізований.

Під час Другої світової війни Яновський був редактором журналу «Українська література» і працював як військовий кореспондент: зокрема, писав нотатки з Нюрнберзького процесу. Після війни вийшов роман «Жива вода», що став початком його кінця як автора: звинуваченого в націоналізмі Яновського змусили внести до твору понад двісті правок, після чого від первісного тексту майже нічого не залишилося. «Поховали “Живу воду” метрів на десять під землю», — гірко іронізував письменник.

Останні роки життя Яновського були позначені слабким здоров’ям, суспільним тиском і безгрошів’ям. Щоб звести кінці з кінцями, він вдався до написання циклу «Київських оповідань» (1948), що прославляли радянський народ і комуністичну партію; за них отримав Сталінську премію. Усвідомлення свого програшу радянській системі ще більше підкосило його здоров’я: 1954 року Яновський помер від серцевого нападу.

«Нещасливий мій друг. Скільки й пам’ятаю я, весь час він мучився, страждав і фізично, і душевно. Все життя його було скорботне. Навіть писати перед смертю почав по-російськи, очевидно, з огиди до обвинувачень у націоналізмі, з огиди до дурнів безперечних, злих гайдуків і кар’єристів», — написав після його смерті Олександр Довженко.

Зміст

Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак
Детальніше
попередня Українська анімація
наступна Судовий розгляд сфабрикованої «Шахтинської справи»

Пов’язані матеріали

ВУФКУ Явище
Українське німе кіно Явище
icon
Іван Падалка Особистість
На екрани виходить фільм Олександра Довженка «Земля» Подія
icon
Фавст Лопатинський Особистість
icon
Дзиґа Вертов Особистість
icon
Олександр Довженко Особистість
icon
Гордій Брасюк Особистість
icon
Лесь Курбас Особистість
icon
Віра Холодна Особистість

Відео

promo

Юрій Яновський. Українська література в іменах

promo

Україна завойовує моря: «Майстер корабля» Юрія Яновського

promo

Юрій Яновський: нереалізований талант

Переглянути на Родоводі
Олександр Довженко
Культура

Олександр Довженко

8 листопада 1917 р. –

Детальніше

Український кінорежисер, письменник, драматург, художник. Визнаний класик світового кінематографу.

Що пов’язує:

Друг і колега Олександра Довженка.

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись