Радянська каральна психіатрія icon

1960-ті роки – 1980-ті роки Радянська каральна психіатрія Явище 9 листопада 1977 року УГГ оприлюднила «Маніфест українського правозахисного руху». Явище 21 січня 1978 року Самоспалення Олекси Гірника Явище 23 червня 1978 року У селі Донському Кримської області на знак протесту проти сваволі місцевих органів державного управління щодо кримськотатарського народу здійснив самоспалення Муса Мамут. Його похорон перетворився на політичну демонстрацію. Явище 27 грудня 1979 року – 15 лютого 1989 року Війна СРСР в Афганістані. За офіційними відомостями, загинуло 13 833 особи, зокрема 3280 солдатів й офіцерів з України. Явище

Каральна психіатрія була методом боротьби радянського тоталітарного режиму з дисидентами, що набув поширення у 1960-х роках і активно та системно використовувався до самого розпаду СРСР. Інакодумців запроторювали до психіатричних лікарень, щоб ізолювати, їх катували, завдаючи непоправної шкоди фізичному і психічному здоров’ю.

Першою жертвою радянської каральної психіатрії вважають ліву есерку Марію Спірідонову, яку 1921 року ув’язнили у психіатричній лікарні за особистим наказом Фелікса Дзержинського. Однак на організовану систему ця практика перетворилася лише у 1960-х роках: ГУЛАГу вже не було, хрущовська «відлига» добігла кінця, і радянська держава потребувала нових методів упокорення незгодних.

У жовтні 1961 року Міністерство охорони здоров’я СРСР затвердило «Інструкцію з невідкладної госпіталізації психічно хворих, які є суспільно небезпечними», що давала змогу позбавляти пацієнта волі без рішення суду. Та перетворення психіатрії на смертоносний конвеєр відбулося за прямої участі Юрія Андропова — тодішнього очільника КДБ СРСР і майбутнього генсека радянської держави. 1969 року він подав у ЦК КПРС проєкт із розширення мережі психлікарень та їхнього вдосконалення для кращого захисту «інтересів держави й суспільства».

Захищати ж радянське суспільство, певна річ, передусім було потрібно від політичного вільнодумства. Для цього в Радянському союзі існували два типи психіатричних лікарень: загальні та спеціальні (які до 1961 року відверто називалися тюремними); у звичайних лікарнях також створювали спецвідділення. «Спецслужби були глибоко переконані у тому, що збільшення спеціальних психіатричних лікарень сприятиме скороченню “розповсюдження злісних антирадянських документів, вчинення хуліганських написів у громадських місцях, зменшенню кількості листів, направлених у різні інстанції”», — зазначав історик Олег Бажан.

Генерал-майор Петро Григоренко, дисидент і правозахисник, засновник Української Гельсінської спілки, двічі ставав жертвою примусового психіатричного лікування. Між арештами він написав працю «Про спеціальні психіатричні лікарні (дурдоми)», де зазначив: «Треба боротися за докорінну зміну системи експертизи й утримання хворих у СПЛ, за надання громадськості справжньої можливості контролювати умови утримання й лікування хворих у цих умовах». Через гучний суспільний резонанс у 1983 році СРСР вийшов із Міжнародної асоціації психіатрів, не чекаючи, поки його звідти виключать за використання психіатрії в політичних цілях.

Підступність системи каральної психіатрії полягала в тому, що з юридичного погляду вона, власне, каральною не була. Формально людину не репресували, а влаштовували у спецзаклад «до остаточного одужання» — і заради її ж власного блага. Однак, на відміну від тюремного строку, присуд «до остаточного одужання» не мав жодних часових рамок — як і точних критеріїв цього одужання. Ніхто не міг сказати, коли «хворий» вийде з лікарні, чи вийде з неї взагалі й у якому буде стані з огляду на методи «лікування»: електрошок, психотропні медикаменти, важкі нейролептики, галоперидол, штучний інсуліновий шок, ін’єкції сірки тощо.

Людям, що потрапили в жорна каральної психіатрії, переважно ставили універсальний псевдодіагноз «млявоплинна шизофренія» — тобто, людину оголошували психічно хворою попри повний брак зовнішніх проявів хвороби. Жертви розповідають, що часто лікарі систематичними тортурами примушували їх визнати себе психічно хворими — так само, як колись слідчі НКВС змушували в’язнів визнати себе винними в міфічних злочинах. «Почуття безвихідності, необмеженості перебування в цьому пеклі спонукало багатьох здорових в’язнів думати про самогубство. Я теж втрачав волю до життя. Тримався тільки самозаклинанням: не розлютитися, не забути, не піддатися», — згадував дисидент Леонід Плющ, що пройшов крізь лабета каральної психіатрії.

Акт судово-медичної експертизи Миколи Плахотнюка, українського лікаря-фтизіатра, заарештованого за антирадянську пропаганду, свідчить, що фактично єдиною його хворобою була любов до України: «Психічний стан: обстежуваний у розмові тримається підкреслено вільно, з почуттям власної гідності. Категорично відмовляється спілкуватися російською мовою, заявляючи, що передати свої думки й відчуття може тільки українською, а тому наполягає на присутності перекладача. Під час розмови про поставлене звинувачення стає ворожим і роздратованим, каже, що боровся й буде боротися з несправедливістю і неправильним ставленням держави до України, не раз повторював, що Україна має бути вільною, що її русифікація неприпустима». Висновком цієї експертизи був діагноз «хронічне психічне захворювання у формі шизофренії», від якого Плахотнюка «лікували» загалом 12 років; популярними діагнозами дисидентів були також «марення сутяжництва та реформаторства» і «маніакальний психоз».

У 1988 році з психіатричного обліку в СРСР було знято близько 776 тисяч пацієнтів, а у 1989-му з Кримінального кодексу вилучено статті, за якими антирадянська пропаганда й наклеп на радянський лад вважалися соціально небезпечною діяльністю. Кінець епохи каральної психіатрії настав разом із кінцем Радянського союзу.

Авторка: Ольга Герасименко

Експерт Юрій Шаповал
Експерт Юрій Шаповал