Античність [навігатор]

img-bg
promo

Оксана Ліфантій

Кандидатка історичних наук, археологиня, музейниця, спеціалістка з античної доби. Провідна наукова співробітниця Скарбниці Національного музею історії України.

«Навігатор з історії України. Античність»

«Навігатор» по античності розповідає про народи, які населяли територію сучасної України в залізну добу (тобто в І тисячолітті до Р. Х. — V столітті після Р. Х.), їхній побут, традиції, релігійні уявлення, мистецтво та взаємини із сусідами. 

Залізна доба

Античність — це слово, яке асоціюється насамперед із греко-римською цивілізацією, та в розмові про цей період йтиметься не тільки про неї.

В Україні початок залізної доби припадає на 10 століття до Р. Х., коли на наших землях почали використовувати виготовлені із заліза знаряддя, зброю, а приблизно на століття пізніше — кінську вуздечку.

Утім, зафіксований у письмових джерелах початок античності на наших теренах справді пов’язаний із появою еллінських колоній, із прибуттям давніх греків на землі сучасної Миколаївської області й заснуванням першого емпорію на тоді ще півострові Борисфен (сучасна Березань). У цей час землі України потрапляють у фокус уваги грецьких істориків і письменників, а доти античні автори знали вкрай мало про місцеві народи. Однак ці народи — серед яких були кіммерійці, скіфи, таври — існували до греків і паралельно з ними й залишили по собі чимало археологічних пам’яток, за якими сьогодні можна відтворити тогочасне життя. Саме про нього й розповідає «Навігатор».

Плоди античності

У добу античності зародилися численні культурні явища, які досі залишаються актуальними. Це був період активного розвитку технологій, переосмислення ролі людини в суспільстві, зародження європейської філософії і культури. Одним із найважливіших здобутків античності стала демократія, на яку в наші дні пристала більшість країн.

Інший, не менш важливий момент — це поява писемності саме в тій формі, яку далі підхопили народи Європи. Давньогрецька й латина сформували більшість термінів, досі застосовуваних у науці, і вивчення цих мов було основою університетського навчання щонайменше до початку ХХ століття.

Період античності був доволі тривалим, тож у ньому встигло зародилося і зникло багато народів, ба навіть цивілізацій. Землі України в цей час не були осторонь світових процесів. Тут жив знаменитий скіфський мудрець Анахарсіс і, можливо, побував «батько історії» Геродот; тут воювали Філіпп ІІ Македонський, Зопіріон та вправний полководець Діофант; тут правив Мітрідат VI Євпатор. Саме в Надчорномор’ї мешкали скіфські амазонки, які були повною протилежністю того, що патріархальне грецьке суспільство розуміло під «правильним життям жінки», та попри це — а можливо, саме тому — викликали у греків захват. По теренах України пролягав північно-східний кордон грецької ойкумени. Тут виникла й розквітла потужна держава античності, багаторічний союзник Афін — Боспор.

Скіфи прославили ці землі як країну непереможних, не розбещених цивілізацією та справедливих людей. Недарма античні автори ще довго час іменували скіфами (дещо менше — сарматами) майже всі інші кочові народи Східної Європи.

Початок кінця античності настав, коли в Надчорномор’я прийшли готи. Вони частково винищили місцеве населення, частково його підкорили. Великі міграції готів створили передумови до великих зрушень у етнічній мапі Європи. Але остаточним цвяхом до гробу античності стали гуни, смертоносна хвиля яких пронеслась Європою та змінила тогочасний світовий порядок.

Часострічка періоду

Античність

Античність

До розділу
ІХ–VII століття до Р.Х

Розселення кіммерійців між Дністром і Доном, в Криму і на Тамані.

VII–VI століття до Р.Х.

Грецька колонізація Надчорномор’я.

ІІІ століття до Р.Х.ІV століття після Р.Х.

Розселення сарматів.

І століттяІІ століття

Перші письмові згадки про давніх слов’ян.

ІІ століттяV століття

Панування готів в українських степах.

V століття

Нашестя гунів. Початок Великого переселення народів.

VII–III століття до Р.Х.

Скіфи в Надчорномор’ї.