Первісність [навігатор]

img-bg
promo

Ігор Цеунов

Кандидат історичних наук, Finka Project School. Працював в Інституті археології з 2014 по 2019 роки. Магістр НаУКМА зі спеціальності «Історія. Археологія та давня історія України».

«Навігатор з історії України. Первісність»

Присвячений початкам людської історії — тим, про які не існує ніяких тогочасних записів, бо людство тоді ще не винайшло письма. Це історія без імен чи описів конкретних подій — про них-бо ми дізнаємося тільки зі збережених текстів. Однак це не робить її менш захопливою.

Через брак писемних джерел історикам доводиться підходити до первісності по-іншому й досліджувати її за археологічними знахідками: здебільшого йдеться про залишки стоянок, тобто місць, де мешкали давні люди, і про поховання. Завдяки цьому ми можемо дізнатися про побут — житла, одяг, їжу й питво, способи полювання, мистецтво, поховальні обряди — і спробувати уявити, що відчували, у що вірили й чого боялися наші первісні предки. Імовірно, найважливіше питання, яке ставить собі давня історія (і на якому зосереджується наш навігатор) стосується адаптації: як люди пристосовувалися до умов навколишнього середовища?

Про який період ідеться в «Навігаторі»? 

Первісність — це період, який традиційно трактують як час від появи людини до появи писемності, перших цивілізацій. Перша цивілізація на території сучасної України — еллінська, а перший народ, що був описаний в історичному джерелі — кіммерійці, які з’явилися на теренах сучасної України на початку І тисячоліття до Р. Х. Отже, завершення періоду можна приблизно локалізувати в часі, а як щодо початку?

В Україні найдавніші залишки життєдіяльності людей знайдені на стоянці Королеве на Закарпатті. Ця пам’ятка датована приблизно 1 мільйоном років тому. Складається враження, що первісне заселення території України не було одномоментним, а відбувалось епізодами. До найдавніших археологічних пам’яток в України зараховують Королеве (Закарпаття), Меджибіж (Поділля), Житомирську стоянку (Полісся) й Луку Врублевецьку (Поділля). Перші масові знахідки пов’язані з життєдіяльністю неандертальців — їх найбільше в гірському Криму. А от Homo sapiens прийшли на територію сучасної України — археологи вважають, що з південного сходу, — приблизно 40 тисяч років тому, коли Європейський континент на півночі був скутий льодовиком, а південь охоплювала прильодовикова тундра. Первісним людям на наших теренах довелося пристосуватися спершу до льодовикового періоду, а після танення льодовика, що відбулося приблизно 10 тисяч років тому, — до потеплішання й підвищення рівня моря.

Про що нам розповідає первісність?

Людство у своїй колисці не мало імені. Чи не єдине, що дозволяють реконструювати археологічні джерела — це соціально-економічне життя, модель господарської адаптації. Протягом періоду первісності люди пройшли шлях від підлаштування під природні умови до створення власних умов. Увійшовши в первісність майже тваринами, які повністю залежні від оточуючого середовища, кормової бази, люди самі стали перетворювати світ: контролювати майбутню їжу (землеробство та скотарство), зводити міцні будинки, будувати перші міста та держави. Проте немає єдиного сценарію, за яким розвиваються суспільства: культури вникали й гинули, людству не раз доводилося перевинаходити побутові об’єкти й культурні явища. Дороги, якими ми дійшли до сучасності, були звивисті й нерівні — і ніщо не свідчить про те, що зараз вони бодай трохи випрямилися.

Часострічка періоду

Первісність

Первісність

До розділу
2,5 мільйона років тому

В Африці з’являються перші людиноподібні істоти

Перші людиноподібні істоти починають виготовляти найраніші — кам’яні — знаряддя праці. Власне, від знарядь і отримала назву найдавніша доба в історії людства — кам’яна; вона завершилася приблизно 5 тисяч років тому.

1 мільйон років тому

На теренах України виникає найдавніша археологічна стоянка

Найдавніша археологічна стоянка — тобто короткочасне поселення первісних людей — на теренах України знайдена в Королевому на Закарпатті.

300 тисяч років тому

Поширилося цілеспрямоване використання вогню

Найдавнішим поселенням, у яких археологи знайшли сліди вогнища, понад мільйон років. Проте систематично використовувати вогонь людство почало приблизно 300 тисяч років тому, і цим часом можна з певністю датувати використання вогнищ для готування їжі.

115 до 12 тисяч років тому

Льодовиковий період

Останній великий льодовиковий період датований 115–12 тисяч років тому. Льодовик був величезним шаром криги, який розростався від північного полюса в бік екватора, то трохи танучи, то ще більше намерзаючи — і, відповідно, женучи людей усе далі на південь. На терени сучасної України він майже не зайшов, спинився неподалік від нашого північного кордону.

200 тисяч років тому

Поява Homo sapiens

Вид Homo sapiens (лат. «людина розумна») відрізнявся від сучасних людей незначно — приблизно як зараз різняться між собою люди різних рас. Перший кістяк Homo sapiens відкритий у 1868 році, у Франції, в печері Кро-Маньйон; через це давніх людей іще називають кроманьйонцями.

40 тисяч років тому

Поява Homo sapiens на теренах України

Археологи вважають, що homo sapiens прийшли на територію сучасної України з південного сходу приблизно 40–35 тисяч років тому.

27 тисяч років тому

Вимирання неандертальців

Неандертальці (чиї рештки вперше знайдено в німецькій долині Неандерталь) жили паралельно із кроманьйонцями й навіть схрещувалися з ними. Приблизно 27 тисяч років тому Homo sapiens витіснили їх і залишилися єдиним видом людських істот

12 тисяч років тому

Танення льодовика

Льодовик був гігантським резервуаром прісної води, тож, розтанувши, затопив чималі території. Наприклад, Крим став півостровом тільки після танення льодовика — доти він був частиною континентальної суші з озером на місці Чорного моря.

Кінець 7 тисячоліття до Р.Х.

Поява мідних об’єктів у культурних шарах

Мідь дала людям змогу виготовляти надзвичайно тонкі та гострі предмети, які вивели на новий рівень обробку інших матеріалів: саме з мідними знаряддями, наприклад, пов’язують винайдення дерев’яного колеса в IV тисячолітті до Р. Х., а згодом і колісного транспорту.