logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Світові війни / Олександр Довженко

Олександр Довженко icon

22 березня 1917 року – 23 березня 1917 року Павло Тичина 1917 – досі Ялтинська кіностудія художніх фільмів 8 листопада 1917 р. – 25 листопада 1956 р. Олександр Довженко 20 листопада 1917 року Третій Універсал ЦР 18 грудня 1917 року Засновано Українську академію мистецтв
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Кіно, Культура
  • Дата народження: 10 вересня 1894 р.
  • Дата смерті: 25 листопада 1956 р.
  • Навігатор: Світові війни

Український кінорежисер, письменник, драматург, художник. Визнаний класик світового кінематографу.

Олександр Довженко з’явився на світ у небагатій родині селян — сьомою дитиною з чотирнадцяти; до дорослого віку дожило лише двоє, тож «плач і похорон» були частими атрибутами його дитинства. Втім, Довженко зберіг про ті часи теплі спогади, що стали натхненням для «Зачарованої Десни»: «Вчора, пишучи спогади про дитинство […] один собі в маленькій кімнатоньці сміявся і плакав. Боже мій, скільки ж прекрасного й доброго було в моєму житті, що ніколи-ніколи вже не повернеться!», — писав він.

1911 року Довженко закінчив школу і вступив до Глухівського педагогічного училища — не за покликанням, а з практичних міркувань: через гарну стипендію і можливість здобути освіту. «Заборонено було в нашому середовищі розмовляти українською мовою. З нас готували учителів–обрусителів краю», — згодом згадував він.

У час визвольних змагань 1918–1919 років Довженко воював проти більшовиків у лавах УНР; за свідченнями близьких, належав до куреня Чорних гайдамаків, що штурмували завод «Арсенал». Через десять років, 1929-го, він зняв фільм «Арсенал» — погляд з іншого боку барикад, що критикував і засуджував колишніх побратимів. Цю стрічку до сьогодні сприймають по-різному, вбачаючи в ній то пряму зраду і пропаганду, то прихований доків націоналістам, які програли боротьбу.

1920 року Довженко вступив до партії боротьбистів, що згодом самоліквідувалась і злилася з більшовицькою компартією України. «Довженко, як і чимала кількість українських інтелектуалів 20-років, вірив, що можна поєднати силу і міць більшовицької ідеї і українську натуру. […] Обпікшись на поразці українців у роки громадянської війни, він зробив ставку на силу й на те, що ця сила більшовика допоможе воскресити Україну та українську культуру як таку. Він помилився», — вважає кінознавець Сергій Тримбач. 1922 року Довженко отримав направлення до Німеччини — тут він працював секретарем консульського відділу Торгового представництва УСРР і водночас штудіював мистецтво в школі експресіоніста Віллі Гекеля. Повернувшись наступного року в Україну, переїхав до Харкова, де розпочався його мистецький шлях: він працював ілюстратором і карикатуристом, познайомився з літературним об’єднанням «Гарт», а після його розпаду став одним із лідерів новоствореного об’єднання ВАПЛІТЕ.

1926 року Довженко поїхав до Одеси — працювати на кінофабриці Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ). Він написав сценарій для фільму «Вася-реформатор» і завершив режисерську роботу, коли Фавста Лопатинського відсторонили від проєкту. Перша ж самостійна режисерська робота Довженка — це комедія «Ягідка кохання» (1926); утім, сам він починав відлік «своїх» стрічок зі шпигунського детектива «Сумка дипкур’єра» (1926).

Та справжня слава прийшла до режисера завдяки кінотрилогії «Звенигора» (1927), «Арсенал» (1929 і «Земля» (1930). «Звенигора» стала першою українською стрічкою на міжнародній арені; «Земля» ж, з ідеологічних міркувань заборонена на радянській батьківщині через півтора тижня після прем’єри, здобула величезний успіх за кордоном і зробила Довженка світовою величиною.

1933 року після скандалу з «Землею» та розпаду ВУФКУ він переїхав до Москви, де в роки Другої світової знімав агітаційні фільми про подвиг радянського народу. У повоєнні роки українське кіно переживало занепад; культуру заганяли в жорсткі рамці соцреалізму, що позначилося на моральному й фізичному стані Довженка. У цей час він викладав, писав художні тексти та сценарії для нових кінопроєктів — однак чиновники зустрічали їх холодно, а часом відверто перешкоджали їх реалізації.

1956 року Довженко помер від інфаркту в себе на підмосковній дачі. Він не встиг завершити роботу над запланованими фільмами «Поема про море» (1958), «Повість полум’яних літ» (1961), «Закон Антарктиди» (1962), «Зачарована Десна» (1964) — вони побачили світ вже по його смерті за участі вдови Юлії Солнцевої.

Зміст

Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак
Детальніше
попередня Ялтинська кіностудія художніх фільмів
наступна Українське німе кіно

Пов’язані матеріали

ВУФКУ Явище
Київська кіностудія імені Олександра Довженка Явище
Розстріляне відродження Явище
Українське німе кіно Явище
icon
Іван Падалка Особистість
На екрани виходить фільм Олександра Довженка «Земля» Подія
icon
Фавст Лопатинський Особистість
icon
Юрій Яновський Особистість
icon
Дзиґа Вертов Особистість
icon
Гордій Брасюк Особистість
icon
Лесь Курбас Особистість
icon
Віра Холодна Особистість

Відео

promo

За що знищили Олександра Довженка?

promo

Олександр Довженко. Загублена любов . Повна версія фільму про геніального режисера і його помилки

promo

Олександр Довженко. Українська література в іменах

promo

У чому цінність фільму «Земля» О. Довженка?

Цікаво почитати

Несерійний : Історії про життя 50 українців та українок

Несерійний : Історії про життя 50 українців та українок

350 грн

Докладніше
Переглянути на Родоводі
Василь Еллан-Блакитний
Політика Культура

Василь Еллан-Блакитний

9 січня 1894 р. –

Детальніше

Український письменник і політичний діяч.

Юрій Яновський
Культура

Юрій Яновський

8 травня 1928 р. –

Детальніше

Український поет, письменник-романтик, військовий кореспондент, редактор і сценарист ВУФКУ, художній керівник Одеської кінофабрики.

Що пов’язує:

Друг і колега Юрія Яновського.

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись