Народилася, вивчилася (золота медаль школи і червоний диплом з англійської філології КПНУ) і живу в Кам’янці-Подільському.

Дитинство припало на часи, коли дитячих садочків у Кам’янці було вдвічі більше, ніж зараз, — і туди були черги. Тому щоранку мене, заспану і заплакану, мама відводила в садок від її заводу, майже на інший кінець міста.

Забирав мене з цього дитячого кількагодинного рабства зазвичай дідусь. Додому ми поверталися через Старе місто. Якщо уявити траєкторію моїх щоденних походів «дім-садок-дім», то вийде правильний трикутник: витягнута в струну гіпотенуза проспекту вранці, броунівський рух дитячого майданчика вдень, а ввечері — два катети, до фортеці та звідти додому, перерізані гнучкою стрічкою Смотрича.

Уявний центр трикутника припадав на площу Ринок. «Дивися, тут, перед ратушею колись Устима Кармалюка карали сотнею різок! А о-о-он там, біля вірменського торгового дому, — будівля колишньої духовної семінарії. Її закінчив не лише батько Федора Достоєвського Михайло, а й мій улюблений поет Степан Руданський». Мені п’ять, може, шість років. Мені цікаво.

Від моїх чотирьох років ми щочервня їздили в Ялту. Зранку пляж, після обіду — Судак і Місхор, Кореїз і Алупка. З екскурсіями. Уже тоді я мала звичку пройти в перший ряд і слухати гіда, роззявивши рота від захвату. І так щоліта до моїх 13 років.

Коктейлі наших дорослих уподобань складаються з різних інгредієнтів. Приблизний рецепт мого: закоханий у рідний край дідусь, старі путівники Україною, які мама привозила з численних походів комсомольської юності, — і місто, застиглий у середньовічній летаргії Кам’янець.

Зі старших класів я мріяла бути або історикинею, або журналісткою, але в голодні дев’яності пішла шляхом найменшого спротиву — на філологію. На третьому курсі почала підробляти інтерв’юеркою в «Соціс Геллапі» та репетиторкою, на четвертому пішла у школу вчителькою англійської мови. Пропрацювала так вісім років. Скромні зарібки витрачала на книги, фотоплівку до «Кодака» та бензин до маминих «Жигулів»: уже в юності зрозуміла, що найбільше задоволення в житті отримую від мандрів.

Дуже хотіла ділитися з людьми побаченою красою, але не знала як, не вміла — заважала моя аутичність. Та влітку 2000 року в місті з’явився інтернет — і це змінило все. Виявилося, що спілкування може бути не стражданням, а радістю. Того ж літа я залишила на першому й давно забутому українському пошуковику «Інтернетрі» оголошення: «Була в більш як 70 українських замках. Розкажу, що, де, як».

На оголошення відгукнувся Валерій Напиткін, тоді програміст, а зараз знаний геральдист. Запитав, чи не варто б було мої знання оформити як сайт. Доти я про це й не замислювалася. Так народилися «Замки і храми України». Валерій допоміг оцифрувати мої фотографії пам’яток, однак із самим сайтом справа пробуксовувала. Тоді я скористалася готовим конструктором — довелося лише вивчити кілька команд HTML. Від 2005 року сайт хостить львівська «Веб-Кузня» Мар’яни Рожанківської. У 2007 та 2009 роках «Замки і храми» були визнані найкращим краєзнавчим сайтом країни за версією УТОПІК — Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Сайт потрапив на сторінки путівника Україною від «Lonely Planet»; про нього — і про мене — зняло двосерійний документальний фільм Львівське телебачення.

Від 2001 року я пишу статті для багатьох українських медіа: «Фокус», «Кореспондент», «Світ туризму», «Твій номер», «Фортеця», «Високий замок», «Твоє місто», «Подолянин», «Локальна історія», «Панорама» тощо. Своєю школою журналістики вважаю співпрацю з першим західноукраїнським туристичним часописом «Карпати. Туризм. Відпочинок», а головним учителем — його редактора Андрія Філіпського.

У 2006 році вийшла перша моя книжка «Чернівці для небайдужих». Відтоді я стала авторкою та співавторкою понад 20 путівників різними регіонами й містами заходу України. У 2018 році вийшли мої «Буковинські маланки» — перший путівник із подієвого туризму в Україні. Книжка «Карпати. Коротка історія мандрів» теж незвичайна: це путівник у часі, що розповідає, як наші Карпати з дикого закутка Австро-Угорської імперії перетворювалися на модну туристичну дестинацію. Єдина моя белетристика — біографія найвидатнішого рококового скульптора Поділля й Галичини Йогана-Георга Пінзеля. Пишаюся також фотоальбомами «Буковинська маланка» та «Буковина», на створення котрих надихнув історик та знавець Буковини Сергій Осачук.

Як фотографка (камера, дрон) брала участь у кількох фотовиставках в Україні й одній у Бразилії. Беру участь як CMM-спеціалістка в різноманітних культурологічних проєктах. Була експерткою програми «Культура. Туризм. Регіони» УКФ, є експерткою УІК.

Українська архітектура — найбільше захоплення мого життя, але не єдине. На жаль, більшість того, що дарувало мені втіху в житті, забрала війна: це повітроплавання, військово-історичні фестивалі й аерофотозйомка. Велика моя любов — подільські та буковинські маланки. Вивчаю їх — та їхній зв’язок із карнавальною культурою Європи. Не тільки побувала на десятках українських ритуалів, а й бачила древні язичницькі зимові обряди Австрії, Німеччини, Румунії, Швейцарії та Польщі. Мрію написати книгу про наші маланки як одну з ланок великої європейської переберійної культури.

Виховую сина Григорія. Маю багато котів.

 

Статті

Хотинська фортеця Архітектурна пам’ятка
Меджибізький замок Архітектурна пам’ятка
Палац у Лісоводах Архітектурна пам’ятка
Масандрівський палац Архітектурна пам’ятка
Палац у Новій Чорториї Архітектурна пам’ятка
Палац у Коропці Архітектурна пам’ятка
Палац у Червоному Архітектурна пам’ятка
Палац Гределів Архітектурна пам’ятка
Палац у Великих Лазах Архітектурна пам’ятка
Палац у Самчиках Архітектурна пам’ятка
Білокриницький палац Архітектурна пам’ятка
Чернятинський палац Архітектурна пам’ятка
Палац в Алупці Архітектурна пам’ятка
Палац у Митках Архітектурна пам’ятка
Микулинецький палац Архітектурна пам’ятка
Палац у Великому Любені Архітектурна пам’ятка
Палац Бруницьких у Підгірцях Архітектурна пам’ятка
Палац у Заліщиках Архітектурна пам’ятка
Палац у Качанівці Архітектурна пам’ятка
Вишнівецький палац Архітектурна пам’ятка
Отроківський палац Архітектурна пам’ятка
Чорноминський палац Архітектурна пам’ятка
Палац Потоцьких у Тульчині Архітектурна пам’ятка
Палац в Умані. «Софіївка» Архітектурна пам’ятка
П’ятничанський замок-палац Архітектурна пам’ятка
Підзамочівський замок Архітектурна пам’ятка
Кам’янець-Подільська фортеця Архітектурна пам’ятка
Замок Сент-Міклош Архітектурна пам’ятка
Чернелицький замок Архітектурна пам’ятка
Олицький замок Архітектурна пам’ятка
Невицький замок Архітектурна пам’ятка
Чортківський замок Архітектурна пам’ятка
Губківський замок Архітектурна пам’ятка
Старосільський замок Архітектурна пам’ятка
Жванецький замок Архітектурна пам’ятка
Бучацький замок Архітектурна пам’ятка
Аккерманська фортеця Архітектурна пам’ятка
Язловецький замок Архітектурна пам’ятка
Поморянський замок Архітектурна пам’ятка
Золочівський замок Архітектурна пам’ятка
Золотопотоцький замок Архітектурна пам’ятка
Пнівський замок Архітектурна пам’ятка
Фортеця “Окопи Святої Трійці” Архітектурна пам’ятка
Хустський замок Архітектурна пам’ятка
Ужгородський замок Архітектурна пам’ятка
Замок у Свіржі Архітектурна пам’ятка
Кременецький замок Архітектурна пам’ятка
Теребовлянський замок Архітектурна пам’ятка
 Фортеця в Судаку Архітектурна пам’ятка
 Острозький замок Архітектурна пам’ятка
Скалатський замок Архітектурна пам’ятка
Кудринецький замок Архітектурна пам’ятка
Кривченський замок Архітектурна пам’ятка
Фортеця в Скалі-Подільській Архітектурна пам’ятка
Сидорівський замок Архітектурна пам’ятка
Дубенський замок Архітектурна пам’ятка
Збаразький замок Архітектурна пам’ятка
Жовківський замок Архітектурна пам’ятка
Бережанський замок Архітектурна пам’ятка
Олеський замок Архітектурна пам’ятка
Старостинський замок Архітектурна пам’ятка
Луцький замок Архітектурна пам’ятка