Пнівський замок

1505 рік Радомська конституція 5 серпня 1514 року – 6 серпня 1514 року Костянтин (Іванович) Острозький друга половина XVI століття – досі Пнівський замок 28 січня 1556 року – 29 січня 1556 року Дмитро (Байда) Вишневецький 1 липня 1569 року Люблінська унія
Пнівський замок
Пнівський замок

Історія Пнівського замку 

За спиною — столиця української нафти Надвірна, попереду — красивенні Горгани, а між ними — пагорб із п’ятикутним замком магнатів Куропатів. Серед оборонниx споруд Прикарпаття Пнівський замок найстаріший і найкраще збережений. Але підійдеш ближче — і побачиш, що мури фортеці тримаються лише на чесному слові, що його вони дали Карпатам і туристам.

Архітектурні особливості та перетворення замку

Веж у замку було шість, усі різної форми. В’їздили на територію через підйомний міст, перекинутий через штучний рів з водою, — на вежі збереглись ніші для моста й піднімальних ланцюгів. Зі сходу обороноздатність замку посилював глибокий яр, на дні якого протікав потік. На захід природна височина круто обривається. Найбільш уразливий і незахищений замок з півночі, але попри це він був довгий час одним з найбільш укріплених і пристосованих до довготривалої облоги в усій Україні. Легенди кажуть, що підземний хід зв’язував форпост із твердинею у Надвірній (від неї лишился руїни в міському парку). Цілком можливо: двір Куропатів обслуговувало багато челяді, що жила на підзамчі — там, де зараз квартали п’ятиповерхівок райцентру. Ці люди могли підземними ходами йти до роботи. Згодом поселення «надвірної» служби перетворилося на місто.

Із Пнева загони шляхти й смоляків вибирaлися шукати опришків, сюди для суду й розправи приводили пійманих «чорниx xлопців». Опришки під проводом Олекси Довбуша у 1745 рпід проводом Семена Височана, та з 48 учасників нападу 24 потрапили в руки шляxти і після катувань були страчені в Коломиї і Надвірній.

Використання замку і сучасний стан

Час минав, зброю вдосконалювали, а Пнівський замок занепадав. Уже на початку XIX століття орендарі жадібно розбирали каміння замку на будматеріал для броварні. Зараз від фортеці, яка свого часу чимало попрацювала на магнатів і міщан, лишилися мальовничі руїни з прекрасним видом на двоголову вершину Старогори, фундаментами палацу Куропатв і залишками промислових будівель поруч.

 

Авторка: Ірина Пустиннікова

Відео

promo

Пнівський замок

Пнівський замок – справжня перлина оборонної архітектури Прикарпаття, де кожен камінь шепоче історії про шляхетські війни та героїчні оборони.
Експерт Ірина Пустиннікова
Експерт Ірина Пустиннікова

Пов’язані матеріали

Підзамочівський замок Архітектурна пам’ятка
Чернелицький замок Архітектурна пам’ятка
Чортківський замок Архітектурна пам’ятка
Старосільський замок Архітектурна пам’ятка
Поморянський замок Архітектурна пам’ятка
Золочівський замок Архітектурна пам’ятка
Золотопотоцький замок Архітектурна пам’ятка
Фортеця “Окопи Святої Трійці” Архітектурна пам’ятка
Ужгородський замок Архітектурна пам’ятка
Кременецький замок Архітектурна пам’ятка
Теребовлянський замок Архітектурна пам’ятка
 Фортеця в Судаку Архітектурна пам’ятка
 Острозький замок Архітектурна пам’ятка
Скалатський замок Архітектурна пам’ятка
Кудринецький замок Архітектурна пам’ятка
Кривченський замок Архітектурна пам’ятка
Сидорівський замок Архітектурна пам’ятка
Збаразький замок Архітектурна пам’ятка
Жовківський замок Архітектурна пам’ятка
Бережанський замок Архітектурна пам’ятка
Хотинська фортеця Архітектурна пам’ятка