Історія Кременецького замку
Кременець тулиться до підніжжя гори Бони, названої на честь італійки, яка стала королевою Польщі. Скільки дивного й недоброго говорили свого часу про Бону люди! Начебто королева з роду Сфорца прагнула вічної юності, а в як чарівні креми використовувала дівочу кров. А легенда про міст з волосся, яким королівська карета добиралася до замку? А переказ, що дотепер переховується Бона в криниці підземного палацу — і на Великдень виходить з підземелля, тримаючи в роті золоті ключі від скарбниці, повної золота? Насправді ж Бона жодного разу не відвідала своїх волинських маєтків, хоч і володіла ними понад 20 років.
Архітектурні особливості та перетворення замку
Замок на вершечку гори багато чим завдячує дружині Сигізмунда І, який 1536 року подарував Боні Кременець. Вона укріпила стіни, вежі, казарми й порохівні. У вересні 1648 року козацький полковник Филон Джалалій підійшов з військом до Кременця і взяв укріплення в облогу. Півтора місяця тривали бої, у жовтні фортецю було здобуто — це був перший й останній раз: відтоді твердиню вже не відбудовували. А на П’ятницькому цвинтарі під горою біліють вапнякові хрести на козацьких могилах.
А пробували ж її захопити і угорський король Андрій ІІ у 1226-му, і хан Батий у 1240-му, і татарський воєвода Куремса у 1255 році. Та стіни підкорилися не зброї, а злій волі монгольського полководця Бурундая. За його наказом теребовлянський князь Василько у 1261 році був змушений розібрати твердиню. Феніксом вона відродилася через століття — стараннями литовсько-руських князів Любарта, Вітовта і Свидригайла.
Використання замку і сучасний стан
Зараз Замкова гора вабить українських і закордонних туристів. Готична арка в’їзної брами веде до замкового подвір’я. Ось тут, ліворуч, була криниця, вибита в скелі в 1530-х роках. Це звідси з’являється Бона з ключами в роті, це тут треба шукати заховані скарби.
До речі, пробували. «Скарб» з часів Другої світової війни знайшли у 2004 році і в кременецькому замку. Місцевий школяр, який сам сконструював прилад для пошуку захованих таємниць, виявив десяток німецьких снарядів. З такими «дорогоцінностями» довелося розбиратися саперам.
А Бона? Вона наступного Великодня вона знову шукатиме того, кому б передала свої підземні багатства.
Авторка: Ірина Пустиннікова