Підзамочівський замок

XVI століття — XVIІI століття Розвиток освіти в ранньомодерній Україні 1593 рік Татари руйнують укріплення на Томаківці, і козаки переносять Січ на сусідній острів, Базавлук 1600-ті роки – досі Підзамочівський замок 1607 рік Конституція «Про грецьку релігію» — відновлення православної Церкви під Короною Польською 1615 рік Засновано Київську братську школу
Підзамочівський замок

Історія Підзамочівського замку

Мати таку назву й не мати замку — це був би сором! Передмістя Бучача тримає марку: фортецю має, але ховає її від випадкових поглядів. Треба проїхати вузькою вуличкою за сільським храмом, щоб потрапити до неправильного трикутника брунатних стін. Темно-червоний теребовлянський пісковик — родзинка багатьох фортець Тернопільщини. Стара біла штукатурка, що облазить, як шкіра після засмаги, демонструє давню кладку, яка вже розміняла п’яту сотню років.

Архітектурні особливості та перетворення замку

Замку не звикати бути в тіні. Ян Бучацький-Творовський, магнат і господар цих земель, одразу задумував укріплення як допоміжне, другорядне. Перша скрипка — за старою твердинею в Бучачі. Час був важкий, а щоб нащадки вельможного Яна, бува, не забули, кому завдячують спокійним життям, магнат наказав вмурувати в замкову браму з одного боку меморіальну таблицю в стилі маньєризму, а з іншого — свій герб. Задум вдався, інакше ми б про Яна Бучацького-Творовського зараз і не згадали б. Замок брали в облогу, штурмували, нищили, руйнували — але він щоразу відновлювався, відроджувався, жив.

Крім оборонних стін і кутових башт були колись у Підзамочку й житлові приміщення — до середини XVIIІ століття тут мешкали люди. Палац розташовувався вздовж найкоротшого північного боку замку, між двома п’ятикутними вежами. Чи було затишно спати під захистом товстих стін і численних бійниць, зараз і не вгадаєш: замало лишилося від житлового корпусу. Не дивно: щойно Західне Поділля 1772 року відійшло до Австрії, прогресивний і модерновий цісар безжально дозволив розбирати старі замки. Мовляв, рудименти середньовіччя, не місце тим мурам і баштам в епосі Просвітництва.

Використання замку і сучасний стан

Наказ найяснішого цісаря, здається, ніхто за минулі 240 років так і не скасував: як розбирали селяни Підзамочка каміння фортеці для власних потреб у XVIII столітті, так і продовжують це робити в столітті ХХІ. Те, що розібрано ще не все, — зокрема, заслуга нечисленних туристів, що час від часу бентежать пасторальний спокій села клацанням фотоапаратів і пошуками вдалих ракурсів.

 

Авторка: Ірина Пустиннікова

Відео

promo

Підзамочівський замок

Підзамочківський замок — фортифікаційна споруда, пам’ятка архітектури національного значення. Замок розташований на плоскогір’ї на стрімкому лівому березі річки Стрипа на західній околиці села Підзамочок Бучацького району Тернопільської області, на північ від міста Бучач.
Експерт Ірина Пустиннікова
Експерт Ірина Пустиннікова

Пов’язані матеріали

Чернелицький замок Архітектурна пам’ятка
Чортківський замок Архітектурна пам’ятка
Старосільський замок Архітектурна пам’ятка
Бучацький замок Архітектурна пам’ятка
Язловецький замок Архітектурна пам’ятка
Поморянський замок Архітектурна пам’ятка
Золочівський замок Архітектурна пам’ятка
Золотопотоцький замок Архітектурна пам’ятка
Пнівський замок Архітектурна пам’ятка
Фортеця “Окопи Святої Трійці” Архітектурна пам’ятка
Ужгородський замок Архітектурна пам’ятка
Кременецький замок Архітектурна пам’ятка
Теребовлянський замок Архітектурна пам’ятка
 Фортеця в Судаку Архітектурна пам’ятка
 Острозький замок Архітектурна пам’ятка
Скалатський замок Архітектурна пам’ятка
Кудринецький замок Архітектурна пам’ятка
Кривченський замок Архітектурна пам’ятка
Фортеця в Скалі-Подільській Архітектурна пам’ятка
Сидорівський замок Архітектурна пам’ятка
Збаразький замок Архітектурна пам’ятка
Жовківський замок Архітектурна пам’ятка
Бережанський замок Архітектурна пам’ятка
Хотинська фортеця Архітектурна пам’ятка