Кудринецький замок

1593 рік Татари руйнують укріплення на Томаківці, і козаки переносять Січ на сусідній острів, Базавлук 1594 рік – 1596 рік Повстання під проводом Северина Наливайка XVII століття – досі Кудринецький замок 1615 рік Засновано Київську братську школу 1575 або 1577 рік – 1642 рік, Луцьк Галшка Гулевичівна
Кудринецький замок
Панорама Кудринецького замку

Історія Кудринецького замку

За 28 кілометрів на захід від Кам’янця-Подільського розташована одна з наймальовничіших замкових руїн України. Намагаючись сюди дістатися, починаєш достеменно розуміти фразеологізм «битий шлях». Ну дуже битий: снігами, дощами, а найбільше — часом.

Фортецю на горі Стрілці збудували в 1615 році магнати Гербурти. Село поблизу горезвісного Волоського шляху волало про оборону: татари й волохи не давали спокою все XVI століття. Форму форпосту підказав рельєф вершини: замок був у плані чотирикутний, з трьома великими кутовими вежами, з півтораметрової товщини стінами. Східна сторона, захищена урвищем каньйону, була практично неприступна. Однак замок особливим героєм себе не показав: то козаки Максима Кривоноса разом з повсталими селянами виженуть гарнізон (влітку 1648 року), то турки здобудуть твердиню (1672 і 1694 року).

Архітектурні особливості та перетворення замку

Розвиток артилерії робив з башт чудові мішені для гармат. Уже на початку XVIII століття кудринецька фортеця скидає з себе лати воїна, щоб перетворитися на родове гніздо Гуменецьких. Жити у вежах незручно, і до східної стіни прибудовують будинок з шести кімнат. Коли резиденція перейшла до Козібродських, ті прикрасили її родинними портретами й старовинними меблями. Побачити дещо з умеблювання кудринецького замку можна в Тернопільському краєзнавчому музеї.

Від палацу не лишилося й сліду. Проте збереглися південно-західна й південна башти, надбрамна вежа. Заглибину в землі біля південної башти романтичні натури вважають початком засипаного підземного ходу. Неглибока западина вказує на місце, яке сучасні путівники скромно називають криницею, а старі — нужником для сторожі форпосту.

Використання замку і сучасний стан

Коли в 1920-х роках по Збручу пройшов кордон СРСР і Польщі, з радянського боку прикордонники вимурували стіну, щоб завадити дезертирству й шпигунству. Так що в Берлінської стіни була подільська сестра-попередниця, а кудринчанам, чиї родичі залишилися в іншій країні, доводилося бігати далеко в поле: поспілкуватися можна було лише криком — через річку. Фрагменти стіни до кінця ХХ століття зберігалися побіля деяких осель, неподалік сусіднього села Завалля і ще в кількох селах Чемеровецького району.

Замок на горі Стрілці в 1930-х роках прикордонники намагалися перетворити на музей. Ідея спала на думку майору Мечиславу Стецевичу: офіцер вважав, що півгодини в музеї більше дадуть у плані патріотичного виховання, ніж довга пропагандистська проповідь на плацу. Майор ініціював реставрацію однієї із замкових веж, а поки йшли відновлювальні роботи, музей розмістили в будівлі прикордонної застави.

Авторка: Ірина Пустиннікова

Експерт Ірина Пустиннікова
Експерт Ірина Пустиннікова

Пов’язані матеріали

Підзамочівський замок Архітектурна пам’ятка
Чернелицький замок Архітектурна пам’ятка
Чортківський замок Архітектурна пам’ятка
Старосільський замок Архітектурна пам’ятка
Бучацький замок Архітектурна пам’ятка
Язловецький замок Архітектурна пам’ятка
Поморянський замок Архітектурна пам’ятка
Золочівський замок Архітектурна пам’ятка
Золотопотоцький замок Архітектурна пам’ятка
Пнівський замок Архітектурна пам’ятка
Фортеця “Окопи Святої Трійці” Архітектурна пам’ятка
Ужгородський замок Архітектурна пам’ятка
Кременецький замок Архітектурна пам’ятка
Теребовлянський замок Архітектурна пам’ятка
 Фортеця в Судаку Архітектурна пам’ятка
 Острозький замок Архітектурна пам’ятка
Скалатський замок Архітектурна пам’ятка
Кривченський замок Архітектурна пам’ятка
Фортеця в Скалі-Подільській Архітектурна пам’ятка
Сидорівський замок Архітектурна пам’ятка
Збаразький замок Архітектурна пам’ятка
Жовківський замок Архітектурна пам’ятка
Бережанський замок Архітектурна пам’ятка
Палац у Макові Історична пам’ятка
Кудринецький замок Історична пам’ятка
Хотинська фортеця Архітектурна пам’ятка