logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Козацька доба / Артемій Ведель

Артемій Ведель

1787 рік – 1788 рік Створення українського факультету для духовенства 1787 рік – 1788 рік Спроби формування нових козацьких військ квітень 1767 року – 1808 рік Артемій Ведель 27 березня 1793 року Другий поділ Речі Посполитої Жовтень 1795 року Третій поділ Речі Посполитої
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Музика
  • Дата народження: квітень 1767 р., Київ
  • Дата смерті: 1808 р., Київ
  • Навігатор: Козацька доба

Народився у квітні 1767 року у Києві. Помер 1808 року в батьківському домі. Український композитор, диригент, музикант і співак. Жертва каральної психіатрії царського режиму.

 

Сторінка з Літургії Йоана З

Артем Ведельский народився в сім’ї київського художника-різьбяра, що мав власну майстерню. «Ведель» — це скорочена форма батьківського прізвища, якою композитор підписував листи і яку зрештою взяв собі як основне прізвище.

До 1787 року Ведель навчався у Києво-Могилянській академії. Ще студентом він почав писати музику, диригував оркестром і хором, а також виступав як скрипаль. Один зі співаків хору описував його так: «Це був красивий юнак із очима, що випромінювали світло; він мав ніжний голос, спокійний характер і був надзвичайно тактовним».

1788 року митрополит Самуїл Миславський, протектор Києво-Могилянської академії, відрядив Веделя до Москви, де молодий композитор керував спочатку капелою генерал-губернатора Петра Єропкіна, а згодом — московського головнокомандувача Олександра Прозоровського. Там він отримав широке визнання свого таланту, однак у грудні 1792 року попросив про звільнення й повернувся в Україну.

До 1795 року Ведель мешкав у Києві, де керував музичною капелою при штабі корпусу піхоти й хором солдатських дітей, водночас просуваючись по військовій службі. Згодом переїхав до Харкова, де заснував хор і оркестр, а також викладав в училищі при Харківському колегіумі. У творчості Ведель дотримувався традицій партесного співу; переважна більшість його творів була написана на слова псалмів.

Невдовзі над головою Веделя згустилися хмари. Репресії проти української культури зростали: влада скорочувала штати хорів, забороняла виконувати позалітургійні духовні концерти, співати традиційні канти й колядки. Музику Веделя заборонили до виконання у церквах, і він повернувся до Києва, не бачачи подальших перспектив для мистецької діяльності. «Я цілком невлаштований у моїй долі. Ні се ні те, але що робити?» — писав він.

На початку 1799 року композитор став послушником Києво-Печерської лаври. Спогади очевидців свідчать, що за монастирськими стінами він знайшов душевний спокій, якого йому доти бракувало. Ведель був читцем, співав на крилосі й ніс служіння зі взірцевим смиренням і сумлінністю.

Та спокій тривав недовго: наприкінці весни 1799 року Веделя звинуватили в «нелепостях» на адресу чинного царя Павла І, які він нібито записав на чистих сторінках книжки. Проти нього порушили «секретну справу», деталі якої й досі залишаються незрозумілими: різні домисли й легенди говорять про конфлікт із керівництвом лаври, спротив царському режиму й навіть про зв’язки із сектою ілюмінатів. Публіцист Василь Кук писав: «Суті справи [документи] не розкривають, за що і чому знищили саме його, Веделя, не висвітлюють… За документами формально Веделя ніхто не арештовував… немає акту звинувачення, ні протоколів допиту».

Ясно одне: постать Веделя була для когось настільки незручною, що його справа опинилася на столі у самого царя, який підписав наказ запроторити його до психлікарні. Наступний цар, Олександр І, залишив вирок без змін: «Оставить в нынешнем положении». Ведель провів у психлікарні дев’ять жахливих років, і лише перед смертю батько зміг забрати сина додому, де той і помер — навколішках, під час молитви.

Могила композитора не збереглася до наших днів — Щекавицьке кладовище, де його поховали, знищили за радянських часів. Залишилася тільки музика; тривалий час заборонена, вона поширювалася лише в рукописах. Сьогодні відомі близько 80 творів Веделя: переважно духовні концерти, а також тріо, хорові концерти, канти та музика для Літургії Йоана Золотоустого.

Зміст

Автор Ольга Герасименко
Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак
Детальніше
попередня Палац у Корсуні-Шевченківському
наступна Палац в Умані. «Софіївка»

Пов’язані матеріали

Харків Місто
Барокові ікони Покрови Культурний артефакт
Храм Непорочного Зачаття (Городенка) Архітектурна пам’ятка
Микулинецький палац Архітектурна пам’ятка
Архітектура козацького бароко Явище
Бароко Явище
Процес Спілки визволення України Подія
Будинок «Слово» Історична пам’ятка
icon
Олекса Слісаренко Особистість
Друкарство Явище
Український архітектурний модерн Явище
Радянська каральна психіатрія Явище
ВАПЛІТЕ Явище
icon
Семен Глузман Особистість
icon
Раїса Троянкер Особистість
У Києві заарештовано Гелія Снєгірьова Подія
Радянська українізація  Явище
icon
Гелій Снєгірьов Особистість
Розстріляне відродження Явище
Театр-студія «Березіль» Явище
icon
Іван Падалка Особистість
Публікація журналу «Нова ґенерація» Подія
Самогубство Миколи Хвильового Подія
icon
Михайло Бойчук Особистість
icon
Василь Седляр Особистість
icon
Вадим Меллер Особистість
icon
Григорій Епік Особистість
icon
Василь Еллан-Блакитний Особистість
icon
Майк Йогансен Особистість
icon
Микола Хвильовий Особистість
icon
Микола Куліш Особистість
icon
Михайль Семенко Особистість
icon
Лесь Курбас Особистість
icon
Йоган-Ґеорґ Пінзель Особистість

Артемій Ведель

Цікаво почитати

Мазепа. Право на шаблю

Мазепа. Право на шаблю

366 грн

Докладніше

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись