- Діяльність: Релігія
- Дата народження: 25 березня 1867 р.
- Дата смерті: 28 грудня 1945 р., Київ
- Навігатор: Світові війни
Єпископ УГКЦ, блаженний Католицької Церкви, жертва сталінських репресій.
Григорій Хомишин був вихідцем із простої родини селян середнього достатку. Закінчивши Тернопільську королівську гімназію, він вступив на богословський факультет Львівського університету. 1893 року був висвячений на священника і почав служіння при катедральному соборі у Станіславові (сучасний Івано-Франківськ). Того ж року єпархіальний єпископ Юліан (Сас-Куїловський), відзначивши його перспективність, скерував Хомишина на п’ятирічне навчання до Відня, де він здобув ступінь доктора теології. Після повернення Хомишин очолив духовну семінарію у Львові, а 19 червня 1904 року став єпископом.
У міжвоєнні роки єпископ Хомишин ініціював запровадження в Україні Католицької акції — соціального руху за справедливе розв’язання соціальних конфліктів. Він наголошував, що організація має бути аполітичною, однак опосередковано впливати на політичні події через оздоровлення суспільства. З цією метою Хомишин вирішив створити у Станіславській єпархії товариство «Скала», що мало поглиблювати освітньо-культурний рівень людей і розвивати їхнє морально-релігійне життя.
У роки Другої світової війни Хомишин критикував тенденцію до виїзду української інтелігенції за кордон перед лицем більшовицької загрози. Принциповий противник еміграції, він вважав, що місце пастиря — поруч із паствою, хай би якими скрутними були часи. Він навіть заборонив священникам своєї єпархії виїздити за кордон, рятуючись від більшовиків: «Не штука грати ролю великих патріотів, сипати могили, виголошувати високопарні патріотичні промови, а при грозячій небезпеці утікати, немов заяці з капусти. Тому під строгою відповідальністю забороняю втікати за границю дієцезії в разі інвазії большевиків».
Після закріплення в Галичині влади більшовиків 1944 року репресії проти УГКЦ посилилися. 11 квітня 1945 року Львівське НКВС ухвалило рішення про обшук і арешт Хомишина. 10 травня після низки допитів йому висунули класичний набір обвинувачень: «агента Ватикану» Хомишина звинувачували в антирадянській діяльності, співпраці з «польськими та німецькими фашистами», у створенні «клерикально-націоналістичної організації», а також у прихильності ідеям самостійної української держави.
Як свідчив отець Петро Герилюк-Купчинський, слідчий забив Хомишина на смерть його власними книжками. «Цей Дубок [слідчий] сам розповів мені, як він вбив владику. “Ви, Хомишин, виступали проти комунізму?” Владика, як завше, відповів рішуче: “Виступав і буду виступати”. “Ви виступали проти комсомолу?” — “Виступав і буду виступати”. “Ви поборювали радянську владу?” — “Поборював і буду поборювати!”» Після цього діалогу розлючений слідчий схопив зі стола важкі книги і почав бити 78-річного єпископа «по голові та де попало», доки той не зомлів.
Єпископ Хомишин помер у тюремній лікарні 28 грудня 1945 року. Офіційною причиною його смерті зазначили серцеву недостатність, аліментарну дистрофію і старечий вік. Точне місце його останнього спочинку невідоме: імовірно, його поховали на Лук’янівському цвинтарі неподалік від в’язниці або в Биківнянському лісі під Києвом.
У червні 2001 року під час візиту до України папа Йоан Павло ІІ проголосив Григорія Хомишина блаженним Католицької Церкви.