logo
Мій профіль
  • Головна
  • Навігатор
  • Особистості
  • Часострічка
  • Книгарня
Історико-просвітній проект Портал / Особистість / Світові війни / Микола Зеров

Микола Зеров icon

Березень 1922 року – 9 листопада 1930 року ВУФКУ 1925 р. – 22 липня 1986 р. Наталія Ужвій 26 квітня 1890 року, Зіньків – 3 листопада 1937 року, Сандармох Микола Зеров 1926 – 1928 рік ВАПЛІТЕ жовтень 1927 – грудень 1930 року Публікація журналу «Нова ґенерація»
Про особистістьПов’язані матеріалиГалереяВідеоЛітература
Пов’язані особистості
  • Діяльність: Культура
  • Дата народження: 26 квітня 1890 р.
  • Дата смерті: 3 листопада 1937 р.
  • Навігатор: Світові війни

Український поет і літературознавець, лідер неокласиків, майстер сонетної форми і перекладач античної поезії. Народився 26 квітня 1890 року в Зінькові на Полтавщині. Загинув 3 листопада 1937 року в карельському урочищі Сандармох разом із багатьма іншими представниками Розстріляного відродження.

Микола Зеров походив із багатодітної вчительської сім’ї. «Батько вчитель, потім — завідувач міської школи, нарешті — 1905 року — інспектор народних шкіл, мати — з дрібного землевласницького роду Яреськів — з-під Диканьки, роду козацького, але доказующого дворянство», — писав він в автобіографії. Один із його братів, Дмитро, згодом став ботаніком, академіком АН УРСР, інший, Михайло — письменником і перекладачем, відомим під псевдонімом Михайло Орест.

У початковій школі Микола Зеров навчався разом з іншим майбутнім представником літератури свого покоління — Павлом Губенком, що згодом став гумористом Остапом Вишнею. Потім вчився в Охтирській і Першій київській гімназії — саме вона стала відправною точкою його подальшого письменництва. Разом із друзями 13-річний Зеров заснував рукописний журнал «Скучающий осьмоклассник», де вони публікували вірші-пародії на інших гімназистів і вчителів. Керівництво гімназії, втім, гумору не оцінило й занизило Зерову оцінки на випускних іспитах, позбавивши його відзнаки за успіхи у навчанні.

1914 року Зеров закінчив історико-філологічний факультет Київського університету Святого Володимира (сьогодні — КНУ імені Тараса Шевченка). Ще студентом він почав публікувати статті та рецензії у журналі «Світло» й газеті «Рада». Завершивши навчання, викладав історію у Златопільских чоловічій і жіночій гімназіях, а 1917 року став викладачем латини і вчителем у Другій київській гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства.

Через поганий зір Зерова не мобілізували до армії, тому в буремні революційні роки він продовжив викладати. У 1918–1920 роках він викладав українознавство в Архітектурному інституті, а з осені 1923 року став професором власної альма-матер — Київського інституту народної освіти, як його перейменували більшовики. «В художньому інституті захоплення слухачів було таке велике, що під час лекцій Миколи Зерова лекції з інших предметів не могли відбуватися: всі викладачі йшли слухати лекції з української літератури. Щоб не зривалися інші лекції, вирішили перенести предмет Зерова на останні години в розкладі», — так описував викладацький талант професора один із його сучасників.

У 1920 році вийшли друком дві великі праці Миколи Зерова: «Антологія римської поезії» та «Нова українська поезія», обкладинки до яких оформив Георгій Нарбут, «батько» банкнот і поштових марок УНР. У компанії з Нарбутом, а також із Сергієм Єфремовим, Павлом Зайцевим і Вадимом Модзалевським Зеров долучився до створення літературної містифікації: «Неслужащого дворянина Лупи Юдича Грабуздова», від імені якого публікувалися поезії й пародії на тогочасних літераторів — зокрема на Павла Тичину.

1924 року Микола Зеров, довкола якого вже згуртувалося коло київських неокласиків, видав друком першу збірку «Камена», що містила як його оригінальні вірші, так і переклади з римських поетів. Того самого року вийшли нарис «Нове українське письменство» і монографія «Леся Українка» — все це у сукупності викликало на голову Зерова шквал критики з боку панфутуристів, «гартян» і навіть офіційної влади: йому закидали несучасність, байдужість до актуальних проблем і прихильність до минулого, яке потрібно відкидати.

1925 року Зеров взяв участь у знаменитій трирічній Літературній дискусії, де став на бік Миколи Хвильового у прагненні бачити сучасну українську літературу в загальноєвропейському контексті. У відповідь на знамените гасло «Геть від Москви!» Зеров висунув власне: «Ad Fontes» («До джерел»), — наполягаючи на необхідності глибоко вивчати світові культурні традиції. Він також вимагав здорової літературної конкуренції замість гурткового протекціонізму: «Ми хочемо такої літературної обстановки, в якій будуть цінуватися не маніфест, а робота письменника; і не убога суперечка на теоретичні теми — повторення все тої ж пластинки з кричущого грамофону, — а жива й серйозна студія літературна; не письменницький кар’єризм “человека из организации”, а художня вибагливість автора перш за все до самого себе». За це Зерова затаврували «буржуазним націоналістом», а після втручання в дискусію особисто Сталіна його почали відверто цькувати.

Далі було відсторонення від професорської посади, звільнення з роботи й заборона літературної діяльності. Моральний стан Зерова погіршувався: наклав на себе руки його товариш Микола Хвильовий, а потім помер від скарлатини син Костик-Котик. На його похороні Зеров виголосив промову латиною — «мовою мертвих», а потім сказав: «Вам здалося це недоречним? А хіба не можна зрозуміти, що я ховаю не лише Котика, але й самого себе? Що я звертаюся до мертвого сина, бо перед живими мені вже виступати не доведеться?»

27 квітня 1935 року Миколу Зерова заарештували і звинуватили в керуванні контрреволюційною організацією. Підставою був донос одного з колег, який розповів чекістам про «траурне зібрання» у квартирі Максима Рильського через кілька днів після розстрілу Григорія Косинки, де присутні читали вірші, поминаючи письменника. Спершу Зеров намагався опиратися й відкидати звинувачення, однак після року допитів зламався. «Треба хоч щось наговорити на себе, інакше нас усіх розстріляють», — радив він іншим.

1936 року Зерова засудили до десяти років таборів і відправили етапом на Соловки. Через слабке здоров’я він не міг валити ліс, тому прибирав бараки, а потім у сторожці працював над новими перекладами. У листах до дружини згадував, що нарешті завершив багаторічну роботу над перекладом «Енеїди» Вергілія. Та цьому перекладу не судилося побачити світ: він загинув разом зі своїм творцем, якого після перегляду справи «особливою трійкою НКВС» розстріляли у Сандармоху.

Зміст

Автор Ольга Герасименко
Експерт Ярослав Грицак
Експерт Ярослав Грицак
Детальніше
попередня Розстріляне відродження
наступна ВАПЛІТЕ

Пов’язані матеріали

icon
Михайло Драгоманов Особистість
icon
Лесь Лозовський Особистість
Офіційна постанова про створення Соловецького табору спеціального призначення Подія
icon
Георгій Нарбут Особистість
Бароко Явище
Будинок «Слово» Історична пам’ятка
Будинок Роліт Історична пам’ятка
icon
Олекса Слісаренко Особистість
Альманах «Семафор у майбутнє» Культурний артефакт
«97» (п’єса Куліша) Культурний артефакт
Репресивна новомова Явище
ВУФКУ Явище
ВАПЛІТЕ Явище
icon
Раїса Троянкер Особистість
Радянська українізація  Явище
Український футуризм Явище
Модернізм Явище
Розстріляне відродження Явище
Театр-студія «Березіль» Явище
icon
Федір Кричевський Особистість
Проголошено доктрину соцреалізму Подія
Постановка п’єси «Мина Мазайло» Подія
icon
Іван Падалка Особистість
Публікація журналу «Нова ґенерація» Подія
Самогубство Миколи Хвильового Подія
Друком виходить роман Юрія Яновського «Майстер корабля» Подія
icon
Михайло Бойчук Особистість
icon
Василь Седляр Особистість
icon
Григорій Епік Особистість
icon
Василь Еллан-Блакитний Особистість
icon
Майк Йогансен Особистість
icon
Микола Хвильовий Особистість
icon
Микола Куліш Особистість
icon
Валер’ян Підмогильний Особистість
icon
Софія Налепинська-Бойчук Особистість
icon
Фавст Лопатинський Особистість
icon
Ґео Шкурупій Особистість
icon
Михайль Семенко Особистість
icon
Гордій Брасюк Особистість
icon
Йосип Гірняк Особистість
icon
Лесь Курбас Особистість

Микола Зеров у 1920-ті роки

Микола Зеров, 1 травня 1915 року

Родина Зерових, 1918 рік

Микола Зеров, 1918 рік

Зустріч харківських і київських митців, Київ, 1923 рік

Микола і Софія Зерови

Микола Зеров із сином, 1920-ті

Подружжя Зерових із сином Костиком-Котиком

Обкладинка збірки М. Зерова «Камена»

Заставка до книжки «Лупа Грабуздов» за авторством Георгія Нарбута.

Родина Зерових, Київ, серпень 1934 р.

«Предписание» про перегляд вироку 1116 осіб і заміну їм ув’язнення на розстріл. Його жертви поповнять лави Розстріляного відродження

Кенотаф Миколи Зерова на Лук’янівському цвинтарі у Києві

Довідка про розстріл Миколи Зерова

Відео

promo

Микола Зеров. Українська література в іменах

promo

Степан Процюк: Світло Миколи Зерова

promo

Смолоскип: Віртуальна полиця #18. Микола Зеров «Вибрані твори»

Хвиля

Хвиля

200 грн

Докладніше
Націоналізм. Том 3. Совєтознавство

Націоналізм. Том 3. Совєтознавство

500 грн

Докладніше
№13

№13 "Бої на Карпатській Україні 14–15 березня 1939 року"

200 грн

Докладніше
Шкандрій М. Модерністи, марксисти і нація. Українська літературна дискусія 1920-х років

Шкандрій М. Модерністи, марксисти і нація. Українська літературна дискусія 1920-х років

210.00 грн

Докладніше
Між наукою і політикою. Історіографічні студії про вчених-концептуалістів

Між наукою і політикою. Історіографічні студії про вчених-концептуалістів

290.00 грн

Докладніше
СЛІСАРЕНКО ОЛЕКСА. ВИБРАНІ ТВОРИ

СЛІСАРЕНКО ОЛЕКСА. ВИБРАНІ ТВОРИ

200 грн

Докладніше
СВІДЗІНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР. ВИБРАНІ ТВОРИ

СВІДЗІНСЬКИЙ ВОЛОДИМИР. ВИБРАНІ ТВОРИ

200 грн

Докладніше
Пилипенко Сергій. ВИБРАНІ ТВОРИ. 2 вид.

Пилипенко Сергій. ВИБРАНІ ТВОРИ. 2 вид.

200 грн

Докладніше
ДЕМОНТАЖ ЛИЦЕМІРСТВА : Статті

ДЕМОНТАЖ ЛИЦЕМІРСТВА : Статті

100 грн

Докладніше
ДО СЛОВА

ДО СЛОВА

230 грн

Докладніше
Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності

Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності

610 грн

Докладніше

Долучайтесь до клубу поціновувачів історії!

Отримуйте інформацію про літературні події та прем'єри

instagram
Facebook
YouTube

Оформити підписку на щомісячний дайджест найцікавіших історичних статей та новинок літератури:

    logo

    Співпраця:

    +38 067 131 39 48 info@portalbooks.com.ua
    • Головна
    • Навігатор
    • Особистості
    • Часострічка
    • Книгарня
    • Мапа сайту
    Видавничо-освітній проєкт “Портал”. Всі права захищено.  © 2009 - 2025

    Увійти до особистого кабінету

    Увійдіть, аби мати змогу зберігати до закладок.
    Через SMS-підтвердження:

    Через Email-підтвердження:
    Зареєструватись